Լատվիայի Հանրապետություն կատարած պաշտոնական այցի շրջանակում ՀՀ ԱԺ փոխնախագահ Էդուարդ Շարմազանովն այցելել է Ռիգայի սուրբ Գրիգոր Լուսավորիչ եկեղեցի, հանդիպել Ռիգայի հայկական համայնքի ներկայացուցիչների հետ:
Հանդիպմանը ներկա են եղել Բալթյան երկրներում ՀՀ արտակարգ եւ լիազոր դեսպան Արա Այվազյանը եւ Բալթյան երկրներում Հայ առաքելական եկեղեցու հոգեւոր հովիվ տեր Խոսրով քահանա Ստեփանյանը:
Կարեւորվել է Հայաստան-Սփյուռք-Արցախ եռամիասնության դերը. ԱԺ փոխնախագահն իր երախտագիտությունն է հայտնել տեղի հայկական համայնքի ներկայացուցիչներին` Ռիգայում Հայոց ցեղասպանության 100-ամյակին նվիրված ցուցահանդեսի բացմանն աջակցելու համար: «Մեր միասնությունը պետք է լինի մեր ժողովրդի հաջողությունների գրավականը»,-նշել է ԱԺ փոխնախագահը:

Вице-спикер НС Э.Шармазанов в рамках официального визита в Латвийскую Республику посетил рижскую церковь Сурб Григор Лусаворич (Св.Григория Просветителя),   встретился с представителями армянской общины Риги.
На встрече присутствовали Чрезвычайный и Полномочный Посол РА в странах Балтии А.Айвазян и духовный предводитель ААЦ в странах Балтии Х.Степанян.
Подчеркнута роль триединства Армения – Диаспора – Арцах: вице-спикер НС выразил свою признательность представителям местной армянской общины за содействие в открытии выставки в Риге к 100-й годовщине Геноцида армян. “Наше единство должно быть залогом успехов нашего народа”, - отметил Э.Шармазанов.