Էստոնիայի Ազգային գրադարանում մարտի 10-ին պաշտոնապես բացվել է «Հայոց ցեղասպանության լուսաբանումը միջազգային մամուլի առաջին էջերին» խորագրով ցուցահանդեսը:
Ցուցահանդեսի բացմանը ներկա են եղել ՀՀ ԱԺ փոխնախագահ էդուարդ Շարմազանովը, Բալթյան երկրներում ՀՀ արտակարգ եւ լիազոր դեսպան Արա Այվազյանը, Բալթյան երկրներում Հայ առաքելական եկեղեցու հոգեւոր հովիվ տեր Խոսրով քահանա Ստեփանյանը, Էստոնիայի եկեղեցական խորհրդի նախագահ Անդերս Պիդերսը, Էստոնիայում հայկական համայնքի ղեկավար Ռազմիկ Իվանյանը, Էստոնիայի Ազգային գրադարանի գլխավոր տնօրեն Յաննե Անդրեսոն, ինչպես նաեւ քաղաքական, հասարակական եւ մշակութային մի շարք գործիչներ:
ՀՀ ԱԺ փոխնախագահ Էդուարդ Շարմազանովը, ելույթ ունենալով ցուցահանդեսի բացմանը, մասնավորապես նշել է, որ Թուրքիան դժբախտաբար շարունակում է իր ժխտողական քաղաքականությունը. սեփական պատմությանն առերեսվելու, Հայոց ցեղասպանությունը ճանաչելու եւ Հայաստանի հետ հարաբերությունները կարգավորելու փոխարեն Թուրքիան ավելի քան երկու տասնամյակ ապօրինի շրջափակման մեջ է պահում Հայաստանի Հանրապետությունը: ԱԺ փոխնախագահի խոսքով՝ Թուրքիան տապալել է հայ-թուրքական արձանագրությունների վավերացման գործընթացը՝ հայ-թուրքական հաշտեցումն անիրավացիորեն շաղկապելով ԼՂ հակամարտության կարգավորման գործընթացի հետ:
Ցուցահանդեսի բացմանը ելույթներով հանդես են եկել նաեւ Բալթյան երկրներում ՀՀ արտակարգ եւ լիազոր դեսպան Արա Այվազյանը, Էստոնիայի եկեղեցական խորհրդի նախագահ Անդերս Պիդերսը, Էստոնիայի խորհրդարանի անդամ Իգոր Գրյազինը եւ էստոնացի պատմաբան Լեմբո Տաննինգը:

10 марта в Национальной библиотеке Эстонии официально открылась посвященная Геноциду армян выставка под девизом “Освещение Геноцида армян на первых полосах мировой прессы”.
На открытии выставки присутствовали вице-спикер НС РА Э.Шармазанов, Чрезвычайный и Полномочный Посол РА в странах Балтии А.Айвазян, духовный пастырь Армянской Апостольской церкви в странах Балтии Х.Степанян, председатель Церковного совета Эстонии А.Пидерс, руководитель армянской общины в Эстонии Р.Иванян, генеральный директор   Национальной библиотеки Эстонии Я.Андресоо, а также ряд политических, общественных и культурных деятелей.
Выступая на открытии выставки, вице-спикер НС РА Э.Шармазанов, в частности, отметил, что Турция, к глубокому сожалению, продолжает проводить политику отрицания, пытаясь уклониться от собственной истории, признания Геноцида армян, и вместо урегулирования отношений   с Арменией уже более двух десятилетий незаконно держит РА в блокаде. По словам вице-спикера, Турция провалила процесс ратификации армяно-турецких протоколов, неправомерно связывая армяно-турецкое примирение с процессом урегулирования Нагорно-Карабахского конфликта.
На открытии выставки выступили также Чрезвычайный и Полномочный Посол РА в странах Балтии А.Айвазян, председатель Церковного совета Эстонии А.Пидерс, член парламента Эстонии   И.Грязин и эстонский историк Л.Таннинг.