Էստոնիայի Ազգային գրադարանում մարտի 10-ին պաշտոնապես բացվել է «Հայոց ցեղասպանության լուսաբանումը միջազգային մամուլի առաջին էջերին» խորագրով ցուցահանդեսը:
Ցուցահանդեսի բացմանը ներկա են եղել ՀՀ ԱԺ փոխնախագահ էդուարդ Շարմազանովը, Բալթյան երկրներում ՀՀ արտակարգ եւ լիազոր դեսպան Արա Այվազյանը, Բալթյան երկրներում Հայ առաքելական եկեղեցու հոգեւոր հովիվ տեր Խոսրով քահանա Ստեփանյանը, Էստոնիայի եկեղեցական խորհրդի նախագահ Անդերս Պիդերսը, Էստոնիայում հայկական համայնքի ղեկավար Ռազմիկ Իվանյանը, Էստոնիայի Ազգային գրադարանի գլխավոր տնօրեն Յաննե Անդրեսոն, ինչպես նաեւ քաղաքական, հասարակական եւ մշակութային մի շարք գործիչներ:
ՀՀ ԱԺ փոխնախագահ Էդուարդ Շարմազանովը, ելույթ ունենալով ցուցահանդեսի բացմանը, մասնավորապես նշել է, որ Թուրքիան դժբախտաբար շարունակում է իր ժխտողական քաղաքականությունը. սեփական պատմությանն առերեսվելու, Հայոց ցեղասպանությունը ճանաչելու եւ Հայաստանի հետ հարաբերությունները կարգավորելու փոխարեն Թուրքիան ավելի քան երկու տասնամյակ ապօրինի շրջափակման մեջ է պահում Հայաստանի Հանրապետությունը: ԱԺ փոխնախագահի խոսքով՝ Թուրքիան տապալել է հայ-թուրքական արձանագրությունների վավերացման գործընթացը՝ հայ-թուրքական հաշտեցումն անիրավացիորեն շաղկապելով ԼՂ հակամարտության կարգավորման գործընթացի հետ:
Ցուցահանդեսի բացմանը ելույթներով հանդես են եկել նաեւ Բալթյան երկրներում ՀՀ արտակարգ եւ լիազոր դեսպան Արա Այվազյանը, Էստոնիայի եկեղեցական խորհրդի նախագահ Անդերս Պիդերսը, Էստոնիայի խորհրդարանի անդամ Իգոր Գրյազինը եւ էստոնացի պատմաբան Լեմբո Տաննինգը:

On March 20 an exhibition entitled “Armenian Genocide: Front Page Coverage in the World Press” was officially opened in the National Library of Estonia.
The RA NA Deputy Speaker Eduard Sharmazanov, RA Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary to the Baltic countries Ara Ayvazyan, spiritual leader of the Armenian Apostolic Church in the Baltic States, Father Khosrov Stepanyan, Head of the Church Council of Estonia Anders Pyder, Head of the Armenian Community in Estonia Razmik Ivanian, Director General of the National Library of Estonia Janne   Andresoo, as well as several political, public and cultural figures attended the opening ceremony of the exhibition.
At the opening ceremony of the exhibition delivering a speech, the RA NA Deputy Speaker Eduard Sharmazanov has particularly mentioned that Turkey unfortunately continues its policy of denial: instead of facing its own history, recognizing the Armenian Genocide and rapprochement with Armenia, Turkey has illegally been blockading the Republic of Armenian for more than two decades. According to the NA Deputy Speaker, Turkey thwarted the ratification process of the Armenian-Turkish protocols, unjustly linking the Armenian-Turkish rapprochement with the NK conflict settlement process.
The RA Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary to the Baltic States Ara Ayvazyan, Head of the Church Council of Estonia Anders Pyder, the Estonian MP Igor Gryazin and Estonian Historian Lembo Tanning has also come up with speeches at the opening ceremony.