ՀՀ ԱԺ պատվիրակությունը հանդիպել է Չեխիայի Սենատի փոխնախագահի հետ
Պաշտոնական այցով Չեխիայի Հանրապետությունում գտնվող ՀՀ ԱԺ փոխնախագահ Էդուարդ Շարմազանովի գլխավորած պատվիրակությունը մարտի 10-ին հանդիպում է ունեցել Չեխիայի խորհրդարանի սենատի փոխնախագահ Զդենեկ Շկրոմախի հետ:
Երկուստեք կարեւորվել է փոխայցերի, ինչպես նաեւ Ազգային ժողովի եւ Սենատի համագործակցության անհրաժեշտությունը հայ-չեխական, մասնավորապես միջխորհրդարանական հարաբերությունների հետագա ամրապնդման եւ զարգացման համար:
ԱԺ փոխնախագահը վերահաստատել է, որ Հայաստանը վճռական է եվրոպացի գործընկերների հետ համատեղ ընդլայնելու ժողովրդավարության, մարդու իրավունքների եւ օրենքի գերակայության շարունակական ամրապնդմանն ուղղված ինստիտուցիոնալ բարեփոխումների գործընթացը:
Խոսելով ԼՂ հիմնախնդրի կարգավորման մասին` Էդուարդ Շարմազանովն ընդգծել է, որ Հայաստանը հանդես է գալիս հակամարտության բացառապես խաղաղ կարգավորման օգտին: Զդենեկ Շկրոմախն իր հերթին նշել է, որ կողմնակից է հակամարտությունների բացառապես խաղաղ կարգավորմանը:
Հանդիպման ավարտին Էդուարդ Շարմազանովը Սենատի փոխնախագահին հրավիրել է Երեւան` մասնակցելու Հայոց ցեղասպանության 100-ամյակի ոգեկոչման արարողություններին:

Делегация НС встретилась с заместителем председателя Сената Чехии
10 марта находящаяся с официальным визитом в Чешской Республике делегация во главе с вице-спикером НС Э.Шармазановым встретилась с заместителем председателя Сената Парламента Чехии  Зденеком Шкромахом.
Обоюдно подчеркнута важность взаимных визитов, а также необходимость сотрудничества НС и Сената с целью дальнейшего укрепления и развития армяно-чешских, в частности, межпарламентских отношений.
Вице-спикер НС подтвердил, что Армения тверда в последовательном упрочении вместе с европейскими партнерами демократии, прав человека и верховенства закона в процессе институциональных реформ.
Говоря об урегулировании Нагорно-Карабахской проблемы, Э.Шармазанов подчеркнул, что Армения выступает в пользу исключительно мирного разрешения конфликта. Г-н Шкромах в свою очередь отметил, что является сторонником исключительно мирного урегулирования конфликтов.
В завершение встречи Э.Шармазанов пригласил заместителя председателя Сената в Ереван – для участия в поминальных церемониях 100-летия Геноцида армян.