Պաշտոնական այցով Չեխիայի Հանրապետությունում գտնվող ՀՀ ԱԺ փոխնախագահ Էդուարդ Շարմազանովի գլխավորած պատվիրակությունը մարտի 9-ին Պրահայում մասնակցել է «Հայոց ցեղասպանության լուսաբանումը միջազգային մամուլի առաջին էջերին» խորագրով ցուցահանդեսի պաշտոնական բացման արարողությանը, որտեղ հայկական պատվիրակության ղեկավարը հանդես է եկել ելույթով.
«Ձերդ վսեմափայլություն,
Հարգարժան ներկաներ,
Այսօր Չեխիայի Հանրապետության պատգամավորների պալատի հովանու ներքո Չեխիայի Երաժշտության ազգային թանգարանում բացվում է «Հայոց ցեղասպանության լուսաբանումը միջազգային մամուլի առաջին էջերին» խորագրով ցուցահանդեսը: Հայոց ցեղասպանությանը նվիրված ցուցահանդեսի անցկացումը մարդու իրավունքների պաշտպանության դասական օրինակ է: Կցանկանայի ընդգծել, որ այն ուղղված չէ որեւէ երկրի, այդ թվում` Թուրքիայի դեմ, այլ անցկացվում է հանուն պատմական արդարության եւ Ցեղասպանությունների միջագային ճանաչման եւ դատապարտման:
Հայոց ցեղասպանությունը 20-րդ դարի մեծագույն աղետներից մեկն է: Մեկուկես միլիոն հայ սպանվեց միայն այն պատճառով, որ ծագումով հայ էր, դավանանքով` քրիստոնյա: Դա ոչ այլ ինչ է, քան ռասիզմի եւ այլատյացության դասական օրինակ:
Հայոց ցեղասպանությունն իրագործած երիտթուրքերը դեռեւս 1911 թվականին Սալոնիկում տեղի ունեցած գաղտնի ժողովի ժամանակ որոշել էին բնաջնջել Օսմանյան Թուրքիայի քրիստոնյա բնակչությանը, քանի որ վերջիններս համարվում էին խոչընդոտ երիտթուրքերի պանթուրքիստական ծրագրերի իրականացման ճանապարհին: Թուրքիայի ներկայիս իշխանությունների բոլոր այն պնդումները, թե այս ամենը նախօրոք ծրագրված չի եղել որպես Ցեղասպանություն, այլ Առաջին աշխարհամարտի տարիներին տեղահանության հետեւանքով զոհվել են թե հայեր, թե թուրքեր, անհիմն են:
1915 թվականի ապրիլի 24-ին Կոստանդնուպոլսում 600 հայազգի մտավորականների, Օսմանյան խորհրդարանի անդամների, ինչպես նաեւ հասարակական գործիչների ձերբակալությամբ եւ սպանդով սկսվեց Օսմանյան Թուրքիայի կողմից նախապես ծրագրված եւ պետական մակարդակով իրագործված ոճրագործությունը, որը մարդկության պատմությանը հայտնի է որպես 20-րդ դարի առաջին ցեղասպանություն: Հանցագործությունը նպատակ ուներ հայրենազրկելու հայերին:
Կցանկանայի նաեւ նշել, որ 1915 թվականին Անտանտի պետությունների մայիսի 24-ի համատեղ հռչակագրով հայ ժողովրդի դեմ իրականացված ծանրագույն հանցագործությունը պատմության մեջ առաջին անգամ որակվեց որպես «մարդկության եւ քաղաքակրթության դեմ իրականացված հանցագործություն»:
Հարկ է նշել, որ 1919 թվականին Օսմանյան Թուրքիայի Արտակարգ ռազմական դատարանը մահապատժի դատապարտեց Օսմանյան Թուրքիայի Ռազմական նախարար Էնվեր փաշային, Ներքին գործերի նախարար Թալեաթ փաշային, Ռազմածովային նախարար Ջեմալ փաշային, Կրթության նախարար Նազիմ փաշային եւ այլոց՝ մեղավոր ճանաչելով հայերի զանգվածային ոչնչացումը կազմակերպելու եւ իրականացնելու մեջ:
Հայերի կոտորածները եւ երիտթուրքերի կողմից իրագործված հայ ժողովրդի ցեղասպանությունը մշտապես եղել են հայ եւ համաշխարհային մամուլի ուշադրության կենտրոնում: Այս խնդրին վերաբերող՝ մամուլում տեղ գտած անդրադարձներն ու հրապարակումները կարեւոր սկզբնաղբյուր են Հայոց ցեղասպանությանն առնչվող հիմնահարցերի լուսաբանման տեսանկյունից եւ ունեն պատմական բացառիկ նշանակություն: Ուշագրավ են հատկապես անգլիական, ֆրանսիական, ամերիկյան, իտալական, ռուսական մամուլի հրապարակումները, որոնք անդրադառնում են ինչպես 1894-1896 թվականների համիդյան կոտորածներին, 1909 թվականի կիլիկյան նախճիրին եւ 1915-1923 թվականների Հայոց ցեղասպանությանը, այնպես էլ դրանց հետեւանքներին՝ հայ բռնագաղթյալների խնդիրներին, որբահավաք աշխատանքներին եւ թուրքերի կողմից առեւանգված հայ կանանց ու երեխաների ճակատագրին:
Աշխարհի 22 երկիր արդեն ճանաչել է Հայոց ցեղասպանությունը, որոնցից առաջինն Ուրուգվայն էր: Հարավային Դակոտան ԱՄՆ-ի նահանգներից 43-րդն էր, որը պաշտոնապես ճանաչեց Հայոց ցեղասպանությունը: Այն ընդունել են այնպիսի կազմակերպություններ, ինչպիսիք են Եվրոպայի Խորհուրդը, Եվրախորհրդարանը, ՄԱԿ-ի մի քանի հանձնաժողովներ: Ընդամենն օրեր առաջ Եվրոպական ժողովրդական կուսակցությունն ընդունեց մի բանաձեւ, որով դատապարտեց Հայոց ցեղասպանության եւ հայ ժողովրդի հայրենազրկման փաստը՝ Թուրքիային կոչ անելով ընդունել պատմությունը եւ ճանաչել Հայոց ցեղասպանությունը:
Մենք բոլորս պետք է խիզախություն ունենանք ոչ ասելու Ցեղասպանություններին, ոճրագործություններին մարդկության նկատմամբ, որպեսզի մեր ապագա սերունդները երբեւիցե չոչնչացվեն միայն այն պատճառով, որ հայ են, թուրք, ռուս կամ չեխ: Մենք ոչ ենք ասում Ցեղասպանությանը, ռասիզմին եւ ժխտողականությանը:

Выступление вице-спикера НС Э.Шармазанова на открытии в Праге выставки, посвященной Геноциду армян
9 марта находящаяся в Чешской Республике делегация, возглавляемая вице-спикером НС Э.Шармазановым, участвовала  в Праге в церемонии официального открытия выставки “Освещение Геноцида армян на первых полосах мировой прессы”, где руководитель армянской делегации выступил с речью, в которой, в частности, сказал:
“Сегодня под патронатом Палаты депутатов Чешской Республики в Национальном музее музыки Чехии открывается выставка “Освещение Геноцида армян на первых полосах мировой прессы”. Проведение выставки, посвященной Геноциду армян, - классический пример защиты прав человека. Хотел бы подчеркнуть, что она не направлена против какой-либо страны, в том числе Турции, а проводится во имя исторической справедливости и международного признания и осуждения геноцидов.
Геноцид   армян – одна из величайших катастроф ХХ века. Полтора миллиона армян убито только потому, что они были армянами по происхождению, христианами – по вере. Это не что иное, как классический пример расизма и ксенофобии.
Осуществившие Геноцид   армян младотурки еще в 1911 г. на состоявшемся в Салониках тайном собрании решили истребить христианское население Османской Турции, поскольку последние считались препятствием на пути реализации пантюркистских программ. Все утверждения нынешних властей Турции, что все это не было заранее   запланировано как Геноцид, а в годы Первой мировой войны вследствие переселения погибли как армяне, так и турки, безосновательны.
24 апреля 1915 г. арестом и убийством 600 представителей армянской интеллигенции, членов османского парламента, а также общественных деятелей в Константинополе началось заранее спланированное и осуществленное Османской Турцией на государственном уровне злодеяние, которое известно человечеству как первый геноцид ХХ века. Преступление имело целью лишить армян родины.
Хотел бы также отметить, что в совместной декларации государств Антанты 24 мая 1915 г. совершенное против армянского народа тягчайшее преступление впервые в истории человечества было квалифицировано как “осуществленное против человечества и цивилизации преступление”.
Следует отметить, что в 1919 г. Чрезвычайный военный суд Османской империи приговорил к смертной казни военного министра Османской Турции Энвера-пашу, министра внутренних дел Талеата-пашу, военно-морского министра Джемала-пашу, министра образования Назима-пашу и других, признав их виновными в организации и осуществлении массового уничтожения армян.
Резня армян и совершенный младотурками геноцид армянского народа всегда были в центре внимания армянской и мировой печати. Касающиеся этой проблемы ссылки и публикации в прессе являются важными источниками с точки зрения освещения касающихся геноцида узловых вопросов и имеют исключительное историческое значение. Особенно примечательны публикации английской, французской, американской, итальянской,   российской печати, которые обращаются как к гамидовской резне   1894-1896 гг., киликийским погромам 1909 г. и Геноциду армян 1915-1923 гг., так и к их последствиям – проблемам беженцев, к работам по сбору сирот и судьбе похищенных турками армянских женщин и детей.
22 страны мира уже признали Геноцид армян, первой из которых был Уругвай. Южная Дакота – 43-й штат США, официально признавший Геноцид армян. Его признали такие организации, как Совет Европы, Европарламент, несколько комиссий ООН. Всего лишь несколько дней назад Европейская народная партия (ЕНП) приняла резолюцию, которой осудила факт Геноцида армян и депатриации армянского народа, призвав Турцию принять историю и признать Геноцид армян.
Все мы должны иметь смелость сказать “нет” геноцидам, преступлениям против человечества, чтобы наши грядущие поколения никогда не истреблялись лишь потому, что они армяне, турки, русские или чехи. Мы говорим “нет” г еноциду, расизму и политике отрицания” .