Մարտի 2-ին ՀՀ ԱԺ փոխնախագահ Էդուարդ Շարմազանովը հանդիպել է Երեւանի պետական համալսարանի եւ Եվրոպական ակադեմիայի միջազգային հարաբերությունների եւ փիլիսոփայության ու հոգեբանության ֆակուլտետների՝ խորհրդարանում պրակտիկա անցնող ուսանողների հետ:
ԱԺ փոխնախագահի առաջարկով հանդիպումն ընթացել է հարցուպատասխանի ձեւաչափում: Ավելի քան երկու ժամ ընթացած ջերմ եւ անկաշկանդ մթնոլորտում Էդուարդ Շարմազանովը պատասխանել է ուսանողներին հետաքրքրող հարցերին, որոնք հիմնականում վերաբերում էին ներքաղաքական իրավիճակին եւ տեղի ունեցած գործընթացներին, սահմանադրական բարեփոխումներին, ներքին եւ արտաքին քաղաքականությանը, ընտրական գործընթացներին, հարկային վարչարարությանն ու իշխանություն-ընդդիմություն հարաբերություններին, Հայոց ցեղասպանության ճանաչման գործընթացին եւ 100-րդ տարելիցին նվիրված ոգեկոչման միջոցառումներին եւ այլն:
Անդրադառնալով Հայոց ցեղասպանության 100-րդ տարելիցին նվիրված միջոցառումներին՝ ԱԺ փոխնախագահը տեղեկացրել է, որ միջոցառումներ են կազմակերպվելու եւ Հայաստանում, եւ այլ երկրներում: Մասնավորապես՝ առաջիկա ամիսներին մի շարք երկրների խորհրդարաններում՝ Լատվիա, Էստոնիա, Չեխիա, Կիպրոս եւ Հունաստան, տեղի են ունենալու լուսանկարների ցուցադրություններ՝ նվիրված Հայոց ցեղասպանության 100-րդ տարելիցին: Այս համատեքստում ԱԺ փոխնախագահը տեղեկացրել է, որ 2015 թվականին սկսվում է ցեղասպանությունների ճանաչման նոր փուլ: Հայոց ցեղասպանության ճանաչման գործընթացը շարունակելու է մնալ մեր երկրի կարեւորագույն հարցերից մեկը: Շարունակվելու է նաեւ պայքարը ժխտողականության դեմ:
Ի թիվս այլ հարցերի՝ ԱԺ փոխնախագահն անդրադարձել է արտաքին քաղաքականության գերակայություններին, նշել առաջնահերթությունները:

2 марта вице-спикер НС Э.Шармазанов встретился с студентами факультетов международных отношений и философии и психологии   ЕГУ и Европейской академии, проходящих практику в парламенте.
По предложению вице-спикера встреча прошла в форме вопросов-ответов. В течение более чем двух часов Э.Шармазанов в теплой и непринужденной атмосфере ответил на волнующие студентов вопросы, которые в основном   касались внутриполитической обстановки и текущих процессов, конституционных реформ, внутренней и внешней политики, избирательных процессов, налогового администрирования и отношений власть – оппозиция, процесса признания Геноцида армян и намеченных к 100-й годовщине   мероприятий поминовения и др.
Обратившись к мероприятиям к 100-й годовщине Геноцида армян, вице-спикер сообщил, что мероприятия будут организованы как в Армении, так и в других странах. В частности, в предстоящие месяцы в парламентах ряда стран – Латвии, Эстонии, Чехии, Кипра и Греции пройдут выставки фотографий к этой скорбной дате. В этом контексте Э.Шармазанов проинформировал, что в 2015 г. начинается новый этап признания геноцидов. Процесс признания Геноцида армян и впредь будет оставаться одним из важнейших вопросов нашей страны. Будет продолжаться также борьба с политикой его отрицания.