Փետրվարի 25-ին ՀՀ ԱԺ փոխնախագահ Էդուարդ Շարմազանովն ընդունել է Հայաստանում եզդիական համայնքի անդամներ Համլետ Սմոյանին, Բորիս Թամոյանին, Ռուստամ Բաքոյանին, Սաշիկ Սուլթանյանին եւ Մամե Ամիրյանին:
Հանդիպման առանցքում եղել է տարբեր ազգերի նկատմամբ իրականացված ոճրագործությունների դատապարտման վերաբերյալ հարցը:
ԱԺ փոխնախագահ Էդուարդ Շարմազանովը մեկ անգամ եւս դատապարտել է Հյուսիսային Իրաքում եզդի ժողովրդի նկատմամբ ամիսներ առաջ իրականացված զանգվածային բռնությունները, նկատելով, որ այդ մասին ՄԱԿ-ի բարձր ամբիոնից խոսել եւ տեղի ունեցած բռնությունները դատապարտել է ՀՀ Նախագահ Սերժ Սարգսյանը: Եզդիական համայնքի անդամներն իրենց հերթին բարձր են գնահատել երկրի Նախագահի ելույթը ՄԱԿ-ի գլխավոր ասամբլեայում:
Քննարկման ընթացքում համաձայնություն է կայացվել ՀՀ Ազգային ժողովում առաջիկայում կազմակերպել լուսանկարների ցուցադրություն, որը կներկայացնի Հյուսիսային Իրաքում եզդի ժողովրդի նկատմամբ իրականացված զանգվածային բռնությունները: Բացի այդ՝ կստեղծվի աշխատանքային խումբ, որը կզբաղվի եզդիների նկատմամբ տարբեր ժամանակներում իրականացված բռնությունների եւ պատմական փաստերի ուսումնասիրությամբ:
ԱԺ փոխնախագահ Էդուարդ Շարմազանովի խոսքով՝ 2015 թվականից սկսվում է ցեղասպանությունների դատապարտման նոր փուլ:

RA NA Deputy Speaker Eduard Sharmazanov Receives the Representatives of the Yezid Community
On February 25 the RA NA Deputy Speaker Eduard Sharmazanov received the members of the Yezid community in Armenia Hamlet Smoyan, Boris Tamoyan, Rustam Bakoyan, Sashik Sultanyan and Mame Amiryan.
At the meeting the key issue has been the condemnation of the crimes committed against different nations.
The NA Deputy Speaker Eduard Sharmazanov once again condemned the mass violence perpetrated several months ago against the Yezid people in Northern Iraq, noticing that the RA President Serzh Sargsyan talked about that from the UN high tribune and denounced the occurred violence. The members of the Yezid community in their turn highly appreciated the President’s speech in the UN General Assembly.
During the debate an agreement has been reached to organize a photo exhibition at the RA National Assembly in future, which will present the mass violence perpetrated against the Yezid people in Northern Iraq. Besides, a working group will be created which will be involved with the study of violence perpetrated in different times towards the Yezids and historical facts.
In the NA Deputy Speaker Eduard Sharmazanov’s word, from the year 2015 a new phase of condemnation of genocides begins.