ԵԽԽՎ-ում հայկական պատվիրակության մամլո ասուլիսը
Պատվիրակության ղեկավար Հերմինե Նաղդալյանը, անդամներ Արփինե Հովհաննիսյանը եւ Նաիրա Կարապետյանը մանրամասներ են ներկայացրել հունվարի 26-30-ը Ստրասբուրգում տեղի ունեցած ԵԽԽՎ այս տարվա առաջին լիագումար նիստի աշխատանքներից:
Հերմինե Նաղդալյանն ասել է, որ լիագումար նիստի օրակարգը բավական հագեցած է եղել, հաստատվել են պատվիրակությունների լիազորությունները, ընտրվել են ԵԽԽՎ մարմինները, քննարկվել են մի շարք զեկույցներ:
ԵԽԽՎ բյուրոյի հաշվետվությանը ակտիվ մասնակցություն է ունեցել նաեւ հայկական պատվիրակությունը: Քննարկված զեկույցներից երկուսը վերաբերել են ՈՒկրաինայում ստեղծված հումանիտար ճգնաժամին, աշխարհում ահաբեկչության խնդիրներին:
Մի շարք զեկույցներ էլ վերաբերել են մամուլի ազատության եւ լրագրողների պաշտպանվածության հարցերին, քրիստոնյաների նկատմամբ իրականացվող խտրականությանն ու անհանդուրժողական վերաբերմունքին: Քննարկվել է նաեւ ՌԴ պատվիրակության լիազորությունները մինչեւ ապրիլ դադարեցնելու հարցը, որին, ինչպես տեղեկացրել է Հերմինե Նաղդալյանը, հայկական պատվիրակությունը ձեռնպահ է քվեարկել: Կայացված որոշումից հետո՝ ՌԴ պատվիրակությունն իր հերթին որոշել է մեկ տարով դադարեցնել իր մասնակցությունը ԵԽԽՎ աշխատանքներին:
Վեհաժողովում հայկական պատվիրակության ղեկավար Հերմինե Նաղդալյանը գոհունակությամբ տեղեկացրել է, որ պատվիրակության անդամ Արփինե Հովհաննիսյանն ընտրվել է Մարդու իրավունքների եվրոպական դատարանի դատավորների ընտրության հանձնաժողովի հիմնական անդամ: Նա մանրամասնել է, որ վերոնշյալ հանձնաժողովը բաղկացած է 20 անդամից, որոնցից 6-ի, ինչպես նաեւ՝ Արփինե Հովհաննիսյանի թեկնածությունը, ներկայացրել է Եվրոպայի Ժողովրդական Կուսակցությունը: Բացի այդ՝ ԵԽԽՎ պատգամավորները նախաձեռնել են նոր միավորում, որի նպատակն է պայքարել ատելության, անհանդուրժողականության եւ ժխտողականության դեմ: Այս միավորմանը հայկական պատվիրակությունից անդամակցում են Հերմինե Նաղդալյանը եւ Մհեր Շահգելդյանը:
Ի պատասխան լրագրողների հարցերի` պատվիրակության ղեկավարը տեղեկացրել է, որ Հայոց ցեղասպանության 100-ամյա տարելիցին անդրադարձ է եղել ազատ քննարկման ժամանակ, որտեղ հայ պատվիրակները խոսել են եւ տեղի ունեցած ցեղասպանության, եւ այսօր իրականացվող ժխտողական քաղաքականության անթույլատրելիության վերաբերյալ:

Пресс-конференция армянской делегации в ПАСЕ
Руководитель делегации Э.Нагдалян, члены делегации А.Ованнисян и Н.Карапетян обстоятельно представили работу первой в нынешнем году пленарной сессии ПАСЕ, состоявшейся 26-30 января в Страсбурге.
Э.Нагдалян сообщила, что повестка дня сессии была весьма насыщенной – утверждены   полномочия делегаций, избраны органы ПАСЕ, обсужден ряд вопросов.
В отчете Бюро ПАСЕ активное участие приняла также армянская делегация. Два из обсуждавшихся докладов касались создавшегося в Украине   гуманитарного кризиса, проблемам терроризма в мире.
Ряд докладов затрагивал вопросы свободы печати и защищенности журналистов, дискриминации христиан и нетерпимости к ним. Обсуждался также вопрос приостановления полномочий делегации РФ до апреля, по которому, по информации Э.Нагдалян, армянская делегация воздержалась при голосовании. После вынесенного решения делегация РФ в свою очередь решила прекратить на год свое участие в работах ПАСЕ.
Руководитель делегации Э.Нагдалян проинформировала, что член армянской делегации А.Ованнисян избрана основным членом комиссии по выборам судей в Европейский суд по правам человека (ЕСПЧ). Она пояснила, что ЕСПЧ состоит из 20 членов, из коих кандидатуры 6, в том числе А.Ованнисян, представила Народная партия Европы. Кроме того, депутаты ПАСЕ инициировали новое объединение-движение, цель которого – бороться против нетерпимости и ксенофобии. Членами этого объединения от армянской делегации являются Э.Нагдалян и М.Шахгельдян.
В ответ на вопросы журналистов глава делегации проиформировала, что к 100-летней годовщине Геноцида армян обратились на сессии в ходе свободных дебатов, когда армянские делегаты говорили и о свершившемся геноциде, и о недопустимости проводимой ныне политики отрицания преступления.