ԵԽԽՎ-ում հայկական պատվիրակության մամլո ասուլիսը
Պատվիրակության ղեկավար Հերմինե Նաղդալյանը, անդամներ Արփինե Հովհաննիսյանը եւ Նաիրա Կարապետյանը մանրամասներ են ներկայացրել հունվարի 26-30-ը Ստրասբուրգում տեղի ունեցած ԵԽԽՎ այս տարվա առաջին լիագումար նիստի աշխատանքներից:
Հերմինե Նաղդալյանն ասել է, որ լիագումար նիստի օրակարգը բավական հագեցած է եղել, հաստատվել են պատվիրակությունների լիազորությունները, ընտրվել են ԵԽԽՎ մարմինները, քննարկվել են մի շարք զեկույցներ:
ԵԽԽՎ բյուրոյի հաշվետվությանը ակտիվ մասնակցություն է ունեցել նաեւ հայկական պատվիրակությունը: Քննարկված զեկույցներից երկուսը վերաբերել են ՈՒկրաինայում ստեղծված հումանիտար ճգնաժամին, աշխարհում ահաբեկչության խնդիրներին:
Մի շարք զեկույցներ էլ վերաբերել են մամուլի ազատության եւ լրագրողների պաշտպանվածության հարցերին, քրիստոնյաների նկատմամբ իրականացվող խտրականությանն ու անհանդուրժողական վերաբերմունքին: Քննարկվել է նաեւ ՌԴ պատվիրակության լիազորությունները մինչեւ ապրիլ դադարեցնելու հարցը, որին, ինչպես տեղեկացրել է Հերմինե Նաղդալյանը, հայկական պատվիրակությունը ձեռնպահ է քվեարկել: Կայացված որոշումից հետո՝ ՌԴ պատվիրակությունն իր հերթին որոշել է մեկ տարով դադարեցնել իր մասնակցությունը ԵԽԽՎ աշխատանքներին:
Վեհաժողովում հայկական պատվիրակության ղեկավար Հերմինե Նաղդալյանը գոհունակությամբ տեղեկացրել է, որ պատվիրակության անդամ Արփինե Հովհաննիսյանն ընտրվել է Մարդու իրավունքների եվրոպական դատարանի դատավորների ընտրության հանձնաժողովի հիմնական անդամ: Նա մանրամասնել է, որ վերոնշյալ հանձնաժողովը բաղկացած է 20 անդամից, որոնցից 6-ի, ինչպես նաեւ՝ Արփինե Հովհաննիսյանի թեկնածությունը, ներկայացրել է Եվրոպայի Ժողովրդական Կուսակցությունը: Բացի այդ՝ ԵԽԽՎ պատգամավորները նախաձեռնել են նոր միավորում, որի նպատակն է պայքարել ատելության, անհանդուրժողականության եւ ժխտողականության դեմ: Այս միավորմանը հայկական պատվիրակությունից անդամակցում են Հերմինե Նաղդալյանը եւ Մհեր Շահգելդյանը:
Ի պատասխան լրագրողների հարցերի` պատվիրակության ղեկավարը տեղեկացրել է, որ Հայոց ցեղասպանության 100-ամյա տարելիցին անդրադարձ է եղել ազատ քննարկման ժամանակ, որտեղ հայ պատվիրակները խոսել են եւ տեղի ունեցած ցեղասպանության, եւ այսօր իրականացվող ժխտողական քաղաքականության անթույլատրելիության վերաբերյալ:

Press Conference of the Armenian Delegation to PACE
On February 2 the press conference of the RA NA Delegation to the PACE was held in the National Assembly.
The Head of the delegation Hermine Naghdalyan, the members Arpine Hovhannisyan and Naira Karapetyan presented details about the works of the PACE first plenary session of this year held in Strasbourg on January 26-30.
Hermine Naghdalyan has said that the agenda of the plenary session has been rather full, the authorities of the delegations have been approved, the PACE bodies have been elected and a number of reports have been discussed.
The Armenian delegation also actively took part in the PACE Bureau report. The two of the discussed reports referred to the humanitarian crisis created in Ukraine and the terrorism problems in the world.
A series of reports related to the issues of freedom of press and the journalists’ protection, the displayed discrimination and intolerant attitude towards Christians. The issue of suspending the authorities of the RF delegation until April, to which according to Hermine Naghdalyan, the Armenian delegation voted abstained. After the decision made the RF delegation in its turn made a decision to suspend its participation in the PACE works.
The Head of the Armenian delegation to the Assembly Hermine Naghdalyan informed with satisfaction that the member of the delegation Arpine Hovhannisyan was elected the main member of the Committee on the Election of Judges to the European Court. She has detailed that the abovementioned Committee comprised of 20 members, out of them 6 members, as well as Arpine Hovhannisyan’s candidate, presented the European People’s Party. Besides, the PACE deputies have initiated a new movement, the goal of which is to fight against hatred, intolerance and denial. Hermine Naghdalyan and Mher Shahgeldyan are members of this movement from the Armenian delegation.
In response to the journalists’ questions, the Head of the delegation informed them that during the free discussion the participants touched upon the Centennial of the Armenian Genocide, where the Armenian delegates talked about the genocide and the inadmissibility of the denial policy being implemented today.