Էդուարդ Շարմազանովը հանդիպել է Հունաստանի դեսպանի հետ
Փետրվարի 2-ին ՀՀ ԱԺ փոխնախագահ, Հայաստան-Հունաստան պատգամավորական բարեկամության խմբի ղեկավար Էդուարդ Շարմազանովը հանդիպել է Հայաստանի Հանրապետությունում Հունաստանի արտակարգ եւ լիազոր դեսպան Իոանիս Տայիսի հետ:
Դեսպան Տայիսն իր գոհունակությունն է հայտնել ՀՀ Ազգային ժողովի հայտարարության նախագծի կապակցությամբ, որով Հայաստանի Հանրապետությունը ճանաչում եւ դատապարտում է 1914-23 թվականներին Օսմանյան Թուրքիայում հույների եւ ասորիների նկատմամբ իրականացված ցեղասպանությունը: ԱԺ փոխնախագահը նշել է, որ իր գործընկերների հետ համատեղ նախաձեռնած նախագծի նպատակն է վերականգնել պատմական արդարությունը, միջազգայնորեն դատապարտել ցեղասպանությունը, պաշտպանել մարդու իրավունքները, ինչպես նաեւ պայքարել թուրքական ժխտողականության դեմ: Էդուարդ Շարմազանովը հույս է հայտնել, որ նախագիծը մոտ ապագայում կյանքի կկոչվի:
Հանդիպմանը ԱԺ փոխնախագահը եւ Հունաստանի դեսպանը կարեւորել են Հունաստանի խորհրդարանում Հայոց ցեղասպանությանը նվիրված ցուցահանդեսի անցկացման անհրաժեշտությանը:
Կողմերը համոզմունք են հայտնել, որ Հունաստանում վերջերս անցկացված խորհրդարանական ընտրություններից հետո եւս կշարունակվի միջխորհրդարանական կապերի, մասնավորապես բարեկամության խմբերի ամրապնդումն ու հետագա զարգացումը:

Э.Шармазанов встретился с послом Греции
2 февраля вице-спикер НС, руководитель парламентской группы дружбы Армения – Греция   Э.Шармазанов встретился с Чрезвычайным и Полномочным Послом Греции в РА Иоаннисом Таисом.
Посол Таис   выразил свое удовлетворение в связи с проектом Заявления НС РА, которым Республика Армения признает и осуждает геноцид греков и айсоров (ассирийцев) в Османской империи в 1914-1923 гг. Вице-спикер НС отметил, что цель инициированного им вместе с коллегами проекта – восстановление исторической справедливости, международное осуждение геноцида, защита прав человека, а также борьба с отрицанием явления турками. Э.Шармазанов выразил надежду на претворение проекта в жизнь в ближайшем будущем.
На встрече вице-спикер НС и посол Греции подчеркнули важность проведения в греческом парламенте выставки, посвященной 100-летию Геноцида армян.
Стороны выразили уверенность, что после прошедших недавно парламентских выборов в Греции дальнейшее укрепление и развитие межпарламентских связей, в частности групп дружбы, продолжится и впредь.