ՀՀ Ազգային ժողովի նախագահ Գալուստ Սահակյանը հունվարի 27-ին Ազգային ժողովում ընդունել է մի խումբ զինծառայողների: Շնորհավորելով Հայոց բանակի կազմավորման 23-րդ տարեդարձի առթիվ` Գալուստ Սահակյանը մասնավորապես նշել է. «Մեր բանակը թեեւ ընդամենը 23-ամյա երիտասարդ է, սակայն հասուն է, ինչպես պատկառելի տարիք ունեցող իմաստունը: Իմաստությունն ու հսկայական փորձը հայկական բանակը ձեռք է բերել դժվարությամբ՝ արձանագրելով մեծ հաջողություններ ու, ցավոք, նաեւ ծանր կորուստներ»: Խոսելով կորուստների մասին՝ խորհրդարանի ղեկավարը մասնավորապես նշել է այս տարվա սկզբից սկսված լարվածության, դրա հետեւանքների, հերոսաբար ընկածների մասին՝ մասնավորապես նշելով. «Այս օրերին էլ հայկական բանակի մի խումբ սպաներ ու զինվորներ հակառակորդի դիվերսիոն գործողությունները կասեցրին իրենց կյանքի գնով եւ ընկան հերոսաբար»: Ազգային ժողովի նախագահի առաջարկությամբ ներկաները մեկ րոպե լռությամբ հարգել են զոհված զինծառայողների հիշատակը:
Այնուհետեւ ԱԺ նախագահը երախտագիտություն է հայտնել զինծառայողների ծնողներին, մաղթել , որ ամեն բացվող օր նրանք դիմավորեն ժպիտով ու իրենց զավակներից կամ նրանց մասին լսած բարի լուրով:
Հանդիպման ավարտին ՀՀ Ազգային ժողովի նախագահը ՀՀ ԱԺ պատվո մեդալով պարգեւատրել է ՀՀ ՊՆ զորամասի հրամանատար, գեներալ-մայոր Պողոս Պողոսյանին: Մի խումբ զինծառայողներ պարգեւատրվել են պատվոգրերով եւ հուշանվեր-անվանական ժամացույցներով:
ՀՀ պաշտպանության նախարար Սեյրան Օհանյանն իր երախտագիտությունն է հայտնել Ազգային ժողովի նախագահին եւ պատգամավորներին՝  բանակը մշտապես ուշադրության կենտրոնում պահելու եւ բանակին աջակցելու համար:
***
ՀՀ ԱԺ նախագահի ելույթն ամբողջությամբ
հարգարժան զինծառայողներ եւ ներկաներ,
Վաղը՝ հունվարի 28-ին, լրանում է հայոց բանակի կազմավորման 23-րդ տարեդարձը: Մեր բանակը թեեւ ընդամենը 23-ամյա երիտասարդ է, սակայն հասուն է, ինչպես պատկառելի տարիք ունեցող իմաստունը: Իմաստությունն ու հսկայական փորձը հայկական բանակը ձեռք է բերել դժվարությամբ՝ արձանագրելով մեծ հաջողություններ ու, ցավոք, նաեւ ծանր կորուստներ: Բազմիցս եմ ասել, որ հայկական ամենամեծ երիտասարդական կազմակերպությունը հենց հայոց բանակն է, իսկ երիտասարդները՝  մեր երկրի ապագան կերտողները: Ինչպես բազմաթիվ առիթներով համոզվել ենք, այս 23 տարիների ընթացքում մեր բանակը կանգնած է ամուր, այն հաղթած ու հաղթող բանակ է, ինչի վառ վկայությունն է մեր բանակի հաղթանակներով լեցուն մարտական ուղին:
Հայոց բանակի զինվորների եւ հրամանատարների ջանքերով ու նվիրումով  այսօր երաշխավորված է Հայաստանի եւ Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետությունների բնակչության խաղաղությունը: Այսօր մեր անկախությունը, տարածքային ամբողջականությունն ու անվտանգությունը վստահելի ձեռքերում են` հայոց բանակի ապահով ձեռքերում: Արդեն փաստ է, որ մեր 23 տարեկան բանակը ժամանակակից է, ունի բարձր պատրաստվածություն, համալրված է ամենաարդիական զինտեխնիկայով, ամենաբարձրակարգ մասնագետներով եւ հագեցված է նորագույն տեխնոլոգիաներով: Հայոց բանակն այսօր, բացի հայրենիքի պաշտպանության սուրբ պարտականությունից, բազմաթիվ երկրներում հաջողությամբ իրականացնում է նաեւ միջազգային խաղաղապահ առաքելություն:
Հարգելի զինծառայողներ,
Ցավով պիտի նշեմ, որ հայկական բանակի տոնին նախորդող օրերն առաջին գծի զինվորական հենակետերում լարված էին, եւ, ցավոք, դեռեւս շարունակում է պահպանվել լարվածությունը: Բոլորս գիտենք լարվածության հիմնական մեղավորին` մեր հակառակորդ պետության բարձրագույն իշխանությանը, որին թվում է, թե իր դիվերսիոն կամ այլ նենգ գործողություններով կկարողանա արդյունքի հասնել: Ինչպես համոզվեցինք այս մի քանի օրերի ընթացքում, Ադրբեջանի ղեկավարության անառողջ երեւակայությունը չի կարող գրանցել որեւէ դրական արդյունք. դրանք սոսկ հետեւանքներ են, որի ծանրությունը զգում է յուրաքանչյուր ադրբեջանցի՝ ունենալով մարդկային կորուստներ:
Հայոց բանակի զինվորը երբեք չի տառապում ռազմատենչությամբ, բայց ի զորու է արժանի պատասխան տալ նման հոխորտանքի յուրաքանչյուր դրսեւորման: Հայոց բանակի զինվորը երբեք չի հարձակվել ուրիշի տան վրա ու միշտ նվիրումով, հաճախ էլ կյանքի գնով, պաշտպանում է իր երկրի՝ իր տան անվտանգությունը:
Այս օրերին էլ հայկական բանակի մի խումբ սպաներ ու զինվորներ հակառակորդի դիվերսիոն գործողությունները կասեցրին իրենց կյանքի գնով եւ ընկան հերոսաբար:
Խնդրում եմ մեկ րոպե լռությամբ հարգել մեր հերոսների հիշատակը:
Ի դեմս այսօր Ազգային ժողովում հյուրընկալված զինվորների ու սպաների` Բանակի օրվա գալիք տոնի առթիվ շնորհավորում եմ բանակի բոլոր զինծառայողներին՝ անկախ նրանց կոչումից ու զբաղեցրած պաշտոնից: Առանձնահատուկ շնորհավորում եմ նրանց, ովքեր հենց այս պահին դիտակետում եւ խրամատում իրականացնում են մարտական հերթապահություն: Շնորհակալ եմ ձեր նվիրումի, հայրենասիրության ու քաջության համար:
Երախտագիտությունս եմ հայտնում մեր զինծառայողների ծնողներին: Թող ամեն բացվող օր նրանք դիմավորեն ժպիտով ու իրենց զավակներից կամ նրանց մասին լսած բարի լուրով:
Կրկին շնորհավորում եմ բոլորիդ, մաղթում եմ առողջություն, խաղաղություն եւ անվտանգ ծառայություն, իսկ մարտական հերթապահության ընթացքում վիրավորված զինծառայողներին մաղթում եմ շուտափույթ ապաքինում»:

27 января Председатель НС Г.Саакян в связи с Днем Армии принял в парламенте группу военнослужащих. Поздравляя с 23-й годовщиной создания Армянской армии, Г.Саакян подчеркнул: “Хотя наша армия всего лишь 23-летний юноша, но она зрелая, как мудрец преклонного возраста. Мудрость и огромный опыт армянская армия обрела с трудом – отмечая большие успехи и, к сожалению, также тяжелые потери”.   Говоря о потерях, глава парламента, в частности, коснулся создавшейся с начала нынешнего года напряженности, ее последствий, упомянул героически   павших в отражении диверсионных вылазок противника солдат и офицеров. По предложению спикера НС присутствующие почтили минутой молчания память погибших военнослужащих.
Затем Председатель НС выразил признательность родителям военнослужащих, пожелал им с каждым рассветом улыбок, добрых вестей от своих сыновей или о них.
В завершение встречи Председатель НС наградил Почетной медалью НС командира в/ч МО РА, генерал-майора П.Погосяна. Группа военнослужащих была награждена почетными грамотами и сувенирами – именными часами.
Министр обороны РА С.Оганян выразил свою признательность Председателю НС и депутатам за постоянное внимание и содействие армии.
*   *   *
Речь Председателя НС РА
“Многоуважаемый г-н Министр,
уважаемые военнослужащие и присутствующие!
Завтра, 28 января, исполняется 23-я годовщина создания Армянской армии. Хотя наша армия – всего лишь 23-летний юноша, но он зрел, как мудрец преклонного возраста. Мудрость и огромный опыт Армянская армия обрела с трудностями, отмечая  большие успехи и, к сожалению, также тяжелые потери. Не раз говорил, что самая крупная армянская молодежная организация – именно Армянская армия, а молодые люди – созидатели грядущего нашей страны. Как неоднократно убеждались за эти 23 года, наша армия крепка, это победившая и побеждающая армия, яркое свидетельство чему – полный побед боевой путь нашей армии.
Сегодня усилиями военнослужащих и командиров Армянской армии гарантирован мир населения Республики Армения и Нагорно-Карабахской Республики. Сегодня наша независимость, территориальная целостность и безопасность в надежных руках – в надежных руках Армянской армии. Уже факт, что наша 23-летняя армия современна, имеет высокую боеготовность, укомплектована модернизированной военной техникой, высококлассными специалистами и оснащена новейшими технологиями. Армянская армия сегодня, помимо священной обязанности защиты Родины, в различных странах успешно осуществляет также международную миротворческую миссию.
Уважаемые военнослужащие!
С болью должен отметить, что предшествовавшие празднику Армянской армии дни были напряженными на военных опорных пунктах передовой линии и, к сожалению, напряженность все еще продолжает сохраняться. Все мы знаем основного виновника напряженности – высшая власть государства-противника, которой кажется, что диверсионными или иными коварными действиями она сможет достичь результатов. Как убедились за эти несколько дней, нездоровое воображение руководства Азербайджана не может отметить какого-либо позитивного итога – это всего лишь последствия, тяжесть которых чувствует каждый азербайджанец, неся человеческие потери.
Боец Армянской армии никогда не бряцает оружием, но в состоянии дать достойный отпор на любой вызов. Солдат Армянской армии никогда не нападал на чужой дом и всегда самоотверженно, нередко ценою жизни, защищает безопасность своей страны, своего очага.
В эти дни группа офицеров и солдат ценою своих жизней пресекла диверсионные действия противника и героически пала.
Прошу почтить минутой молчания память наших героев.
В лице гостящих сегодня в НС солдат и офицеров в канун праздника Дня Армии сердечно поздравляю всех военнослужащих армии, независимо от их званий и занимаемых должностей. Особо поздравляю тех, кто именно в этот миг несет боевое дежурство в дозоре и в окопах. Благодарен за вашу преданность, патриотизм и храбрость.
Выражаю свою признательность родителям наших военнослужащих. Пусть каждый новый рассвет они встречают улыбкой и доброй весточкой от своих сыновей или о них.
Еще раз поздравляю всех вас, желаю здоровья, мира и безопасной службы, а раненным в ходе боевого дежурства военнослужащим – скорейшего выздоровления”.