ՀՀ ԱԺ փոխնախագահ, Հայաստան-Լիտվա խորհրդարանական բարեկամական խմբի ղեկավար Էդուարդ Շարմազանովը հունվարի 15-ին հանդիպել է Հայաստանի Հանրապետությունում Լիտվայի Հանրապետության արտակարգ եւ լիազոր դեսպան Էրիկաս Պետրիկասի հետ:
ԱԺ փոխնախագահ Էդուարդ Շարմազանովը, ողջունելով հյուրին, բարձր է գնահատել հայ-լիտվական բարեկամական հարաբերությունները եւ արդյունավետ համարել նախորդ տարվա փոխգործակցությունը: Նա շնորհակալություն է հայտնել դեսպան Պետրիկասին՝ հայ-լիտվական հարաբերությունների զարգացմանն ուղղված ջանքերի համար:
Զրուցակիցները քննարկել են երկու երկրների քաղաքական, տնտեսական, մշակութային, ինչպես նաեւ՝ խորհրդարանական կապերի զար•ացմանն առնչվող հարցեր:
ԱԺ փոխնախագահը նշել է, որ Հայաստանը շահագրգռված է թե Լիտվայի, թե Եվրամիության այլ երկրների հետ քաղաքական երկխոսության շարունակականության հարցում:
Շնորհակալություն հայտնելով հանդիպման համար՝ դեսպան Էրիկաս Պետրիկասն իր եւ Լիտվայի Հանրապետության իշխանությունների անունից խորին ցավակցություն է հայտնել օրերս Գյումրիում տեղի ունեցած եւ անմեղ մարդկային կյանքեր խլած սահմռկեցուցիչ ողբերգության կապակցությամբ:
Իր հերթին արդյունավետ գնահատելով հայ-լիտվական նախորդ տարվա փոխգործակցությունն ու ձեռքբերումները՝ դեսպան Պետրիկասը վստահություն է հայտնել, որ ընթացիկ տարում հարաբերություններն առավել արգասաբեր եւ առարկայական կլինեն: Դեսպանը ԱԺ փոխնախագահ Էդուարդ Շարմազանովին է փոխանցել Լիտվայի խորհրդարանի Լիտվա-Հայաստան միջխորհրդարանական կապերի խմբի ղեկավարի՝ Լիտվայի Հանրապետություն այցելելու հրավերը, ինչը սիրով ընդունվել է:

On January 15 the RA NA Deputy Speaker, Head of the Armenia-Lithuania Parliamentary Friendship Group Eduard Sharmazanov met with Erikas Petrikas, Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary to the RA.
The NA Deputy Speaker Eduard Sharmazanov, welcoming the guest, highly appreciated Armenian-Lithuanian friendly relations and considered the interaction of the last year efficient. He expressed gratitude to the Ambassador Petrikas for the efforts aimed at the development of the Armenian-Lithuanian relations.
The interlocutors discussed political, economic, cultural issues, as well as those relating to the parliamentary ties between the two countries.
The NA Deputy Speaker has mentioned that Armenia is interested in continuity of political dialogue both with Lithuania and EU other countries.
Thanking for the meeting, Ambassador Erikas Petrikas on behalf of him and the Republic of Lithuania  displayed deep sympathy for the horrible tragedy recently occurred in Gyumri that took many innocent lives.
In his turn assessing the Armenian-Lithuanian interaction and achievements of the last year, Ambassador Petrikas expressed confidence that during the current year there will be more productive and substantial relations.
The Ambassador conveyed the invitation to visit to the Republic of  Lithuania by the Head of the Lithuania-Armenia Interparliamentary Group to the NA Deputy Speaker Eduard Sharmazanov, who accepted it with pleasure.