ՀՀ ԱԺ փոխնախագահ, Հայաստան-Լիտվա խորհրդարանական բարեկամական խմբի ղեկավար Էդուարդ Շարմազանովը հունվարի 15-ին հանդիպել է Հայաստանի Հանրապետությունում Լիտվայի Հանրապետության արտակարգ եւ լիազոր դեսպան Էրիկաս Պետրիկասի հետ:
ԱԺ փոխնախագահ Էդուարդ Շարմազանովը, ողջունելով հյուրին, բարձր է գնահատել հայ-լիտվական բարեկամական հարաբերությունները եւ արդյունավետ համարել նախորդ տարվա փոխգործակցությունը: Նա շնորհակալություն է հայտնել դեսպան Պետրիկասին՝ հայ-լիտվական հարաբերությունների զարգացմանն ուղղված ջանքերի համար:
Զրուցակիցները քննարկել են երկու երկրների քաղաքական, տնտեսական, մշակութային, ինչպես նաեւ՝ խորհրդարանական կապերի զար•ացմանն առնչվող հարցեր:
ԱԺ փոխնախագահը նշել է, որ Հայաստանը շահագրգռված է թե Լիտվայի, թե Եվրամիության այլ երկրների հետ քաղաքական երկխոսության շարունակականության հարցում:
Շնորհակալություն հայտնելով հանդիպման համար՝ դեսպան Էրիկաս Պետրիկասն իր եւ Լիտվայի Հանրապետության իշխանությունների անունից խորին ցավակցություն է հայտնել օրերս Գյումրիում տեղի ունեցած եւ անմեղ մարդկային կյանքեր խլած սահմռկեցուցիչ ողբերգության կապակցությամբ:
Իր հերթին արդյունավետ գնահատելով հայ-լիտվական նախորդ տարվա փոխգործակցությունն ու ձեռքբերումները՝ դեսպան Պետրիկասը վստահություն է հայտնել, որ ընթացիկ տարում հարաբերություններն առավել արգասաբեր եւ առարկայական կլինեն: Դեսպանը ԱԺ փոխնախագահ Էդուարդ Շարմազանովին է փոխանցել Լիտվայի խորհրդարանի Լիտվա-Հայաստան միջխորհրդարանական կապերի խմբի ղեկավարի՝ Լիտվայի Հանրապետություն այցելելու հրավերը, ինչը սիրով ընդունվել է:

15 января вице-спикер НС, руководитель парламентской группы дружбы Армения – Литва   Э.Шармазанов встретился с Чрезвычайным и Полномочным Послом Литовской Республики в РА Э.Петрикасом.
Вице-спикер НС, приветствуя гостя, высоко оценил армяно-литовские дружественные отношения, охарактеризовав взаимосотрудничество в прошлом году весьма плодотворным. Он поблагодарил посла Петрикаса за прилагаемые усилия в оживлении двусторонних   контактов.
Собеседники обсудили вопросы, касающиеся развития политических, экономических, культурных, а также межпарламентских связей двух стран.
Вице-спикер НС отметил, что Армения заинтересована в продолжении политического диалога как с Литвой, так и другими странами Евросоюза.
Поблагодарив за встречу, посол Петрикас от имени властей Литовской Республики и себя лично выразил глубокие соболезнования в связи с имевшей место в Гюмри на днях ужасной трагедией, отнявшей жизнь безвинных людей.
В свою очередь Э.Петрикас, оценив армяно-литовское взаимосотрудничество и достижения   прошлого года как эффективные, выразил уверенность, что в текущем году отношения будут более продуктивными и предметными. Посол передал вице-спикеру НС Э.Шармазанову приглашение руководителя группы межпарламентских связей Литва – Армения литовского парламента посетить Литовскую Республику, которое было любезно принято.