Դեկտեմբերի 19-ին ՀՀ ԱԺ Հայաստան-Եվրամիություն խորհրդարանական համագործակցության հանձնաժողովի ղեկավար Սամվել Ֆարմանյանը հանդիպել է Եվրոպական խորհրդարանի փոխնախագահ Ռիչարդ Չառնեցկիի գլխավորած պատվիրակության հետ: Հանդիպմանը ներկա էին հանձնաժողովի անդամներ Մարգարիտ Եսայանը, Էդմոն Մարուքյանը, Ստեփան Մարգարյանը, Լեւոն Դոխոլյանը եւ Տաճատ Վարդապետյանը:
Հանձնաժողովի ղեկավար Սամվել Ֆարմանյանը նշել է, որ Եվրոպան եղել եւ մնում է հայ ժողովրդի մեծ բարեկամը, եւ որ հայ ժողովուրդը եվրոպական արժեքների եւ քաղաքակրթության կրողն է: Պատգամավորի դիտարկմամբ` Եվրամիության հետ համագործակցությունը Հայաստանի համար շատ կարեւոր է. Եվրոպան առանցքային գործընկեր է համարվում ոչ միայն առեւտրա-տնտեսական, այլ նաեւ քաղաքական առումով: Ըստ բանախոսի` Հայաստանը շարունակում է հավատարիմ մնալ ԵՄ-ի հետ համագործակցությունը հնարավորինս բոլոր ուղղություններով խորացնելու նախաձեռնությանը: Բացի այդ` Հայաստանը վստահ է, որ առաջիկայում կգտնեն իրավապայմանագրային այն ձեւաչափը, որի հիման վրա կկառուցվեն Հայաստան-ԵՄ ապագա հարաբերությունները:
Հանձնաժողովի ղեկավարը փաստել է, որ Եվրոպական խորհրդարանի գործընկերներն ըմբռնումով են մոտեցել Հայաստանի կատարած ընտրությանը, ինչը լավ նախապայման է երկկողմ հարաբերությունները զարգացնելու եւ ամրապնդելու համար՝ միաժամանակ չհակասելով Հայաստանի ստանձնած մյուս միջազգային պարտավորություններին:
Եվրոպական խորհրդարանի փոխնախագահ Ռիչարդ Չառնեցկին շնորհակալություն է հայտնել ընդունելության համար եւ նշել, որ առաջին անգամ է Հայաստանում եւ տպավորված մեր երկրով: Նա կարեւորել է Հայաստան-Եվրամիություն համագործակցությունը եւ վստահություն հայտնել, որ Եվրամիությունը կշարունակի փոխգործակցությունը Հայաստանի հետ տարբեր բնագավառներում: Պարոն Չառնեցկիի համար արդյունավետ են եղել նաեւ Հայաստանում քաղաքական ուժերի հետ հանդիպումները:
Հանդիպման ընթացքում հանձնաժողովի անդամ մյուս պատգամավորները եւս խոսել են Հայաստան-Եվրամիություն համագործակցության մասին` նշելով, որ ԵՏՄ-ին անդանմակցելը չի կարող խանգարել ԵՄ-ի հետ հարաբերությունների խորացմանը:

19 декабря председатель Комиссии парламентского сотрудничества Армения – Евросоюз С.Фарманян встретился с делегацией, возглавляемой вице-председателем Европарламента Р.Чарнецки. На встрече присутствовали члены комиссии М.Есаян, Э.Марукян, С.Маргарян,   Л.Дохолян и Т.Вардапетян.
Председатель комиссии С.Фарманян отметил, что Европа была и остается большим другом армянского народа, и армянский народ также является носителем европейских ценностей и европейской цивилизации. По мнению депутата, сотрудничество с ЕС для Армении очень важно: Европа считается важным партнером не только в торгово-экономическом, но и в политическом аспекте. По Фарманяну, Армения продолжает оставаться верной углублению сотрудничества с ЕС во всех направлениях. Кроме того, Армения убеждена, что вскоре будет найдет договорно-правовой формат, на основе которого будут строиться дальнейшие отношения Армения – ЕС.
Председатель комиссии констатировал, что коллеги по Европарламенту с пониманием отнеслись к выбору Армении, что является хорошим предусловием для развития и укрепления двусторонних отношений, в то же время не противоречащих другим международным обязательствам Армении.
Вице-председатель Европарламента Р.Чарнецки, поблагодарив за прием, отметил, что весьма впечатлен визитом в Армению. Он подчеркнул важность сотрудничества РА – ЕС и выразил надежду на дальнейшее взаимодействие Евросоюза с Арменией в различных сферах.   Для г-на Чарнецки оказались продуктивными также встречи с политическими силами Армении.
В ходе встречи другие члены комиссии также говорили о сотрудничестве Армения – Евросоюз, отмечая, что членство в ЕАЭС не может помешать углублению отношений с ЕС.