ՀՀ ԱԺ փոխնախագահ Էդուարդ Շարմազանովը դեկտեմբերի 9-ին հանդիպել է «Սինջար եզդիների միավորում» հասարակական կազմակերպության նախագահ Բորիս Թամոյանի, ՀԿ-ի անդամներ Մամե Ամիրանի, Համլետ Սմոյանի եւ եզդիական համայնքի ներկայացուցիչ Սիաբանդ Բաքոյանի հետ:
ԱԺ փոխնախագահը նշել է, որ դեկտեմբերի 9-ը խորհրդանշական օր է, քանի որ 1948 թ.-ին՝ այդ օրը, Միացյալ ազգերի կազմակերպության Գլխավոր ասամբլեայի կողմից ընդունվել է «Ցեղասպանություն հանցագործության կանխման եւ պատժման կոնվենցիա»-ն: Նրա համոզմամբ՝ միջազգային կառույցները պետք է պայքարեն հանուն ցեղասպանությունների դատապարտման եւ ժխտողականության դեմ:
ԱԺ փոխնախագահ Էդուարդ Շարմազանովն անընդունելի է համարել Իրաքի հյուսիս-արեւմուտքում եզդի բնակչության հանդեպ իրականացվող զանգվածային բռնությունները՝ նշելով, որ այդ անմարդկային բռնությունների մասին խոսել է նաեւ երկրի ղեկավարը ՄԱԿ-ի բարձր ամբիոնից: Եզդիական համայնքի ներկայացուցիչներն իրենց հերթին բարձր են գնահատել ՀՀ Նախագահ Սերժ Սարգսյանի ելույթը ՄԱԿ-ի Գլխավոր ասամբլեայում:
Անդրադառնալով Իրաքի հյուսիսում եզդիների խնդիրներին, ինչպես նաեւ Սիրիայում քրիստոնյաների հանդեպ բռնություններին եւ Դեյր էզ Զորի Սրբոց Նահատակաց հայկական եկեղեցու պայթեցմանը՝ ԱԺ փոխնախագահն ընդգծել է, որ ցեղասպան քաղաքականությունն այսօր էլ շարունակվում է:
Հանդիպմանը ԱԺ փոխնախագահը նշել է, որ տարբեր ազգային փոքրամասնությունների հետ բազմաթիվ հանդիպումների ընթացքում ԱԺ նախագահին կից Ազգային փոքրամասնությունների խորհուրդ ստեղծելու առաջարկ է ստացել: Պարոն Շարմազանովը հարցն առաջիկայում քննարկելու պատրաստակամություն է հայտնել:
Հասարակական կազմակերպության անդամներն առաջարկել են 2015 թվականին ՀՀ Ազգային ժողովում կազմակերպել Իրաքի հյուսիս-արեւմուտքում եզդիների հանդեպ իրականացվող բռնությունների վերաբերյալ լուսանկարների ցուցադրություն:
Հանդիպման ավարտին ՀԿ ներկայացուցիչները շնորհակալություն են հայտնել եզդի համայնքի նկատմամբ Հայաստանի իշխանությունների ցուցաբերած պետական հոգածության համար:

9 декабря вице-спикер НС Э.Шармазанов встретился с председателем общественной организации (ОО) “Объединение езидов Синджар” Б.Тамояном,   членами ОО М.Амираном, Г.Смояном и представителем езидской общины С.Бакояном.
Вице-спикер НС, в ряду поднятых вопросов, коснулся массовых насилий в отношении езидского населения северо-западного Ирака, отметив, что об этих бесчеловечных актах говорил также глава страны с высокой трибуны ООН. Представители езидской общины в свою очередь высоко оценили выступление Президента РА на Генеральной Ассамблее ООН.
Обратившись к проблеме езидов на севере Ирака, а также к насилиям в отношении христиан в Сирии и подрыве армянской церкви Сурб Наатакац в Дейр-эз-Зоре, вице-спикер НС подчеркнул, что политика геноцида продолжается и сегодня.
На встрече вице-спикер НС отметил, что в ходе многочисленных встреч с различными нацменьшинствами получал предложение о создании Совета национальных меньшинств при Председателе НС.  Г-н Шармазанов выразил готовность вскоре обсудить этот вопрос.
Представители ОО предложили организовать в 2015 г. в НС РА фотовыставку о массовых насилиях в отношении езидского населения северо-западного Ирака.
В завершение встречи представители ОО поблагодарили власти Армении за государственную заботу о езидской общине.