Դեկտեմբերի 5-ին ՀՀ ԱԺ պետական-իրավական հարցերի մշտական հանձնաժողովում Հովհաննես Սահակյանի նախագահությամբ տեղի է ունեցել աշխատանքային քննարկում: Հանձնաժողովի անդամները քննարկել են ՀՀ կառավարության կողմից օրենսդրական նախաձեռնության կարգով ներկայացված «Շարժական գույքի նկատմամբ ապահովված իրավունքների գրանցման մասին» ՀՀ օրենքի նախագիծը, որը ներկայացրել է ՀՀ արդարադատության նախարարի առաջին տեղակալ Արսեն Մկրտչյանը:
Կառավարության ներկայացուցիչը նշել է, որ «Շարժական գույքի նկատմամբ ապահովված իրավունքների գրանցման մասին» ՀՀ օրենքի նախագծում եւ դրանից բխող այլ օրենքներում փոփոխություններ նախատեսող օրենքների նախագծերում արտացոլվել են նաեւ Համաշխարհային բանկի, ինչպես նաեւ ՀՀ արդարադատության նախարարության փորձագետների առաջարկները: Ըստ նրա` լրամշակումների եւ խմբագրումների ժամանակ հաշվի են առնվել նաեւ ԱԺ պատգամավորների կողմից առաջին ընթերցման ժամանակ հնչեցրած մտահոգությունները:
Պարոն Մկրտչյանը նշել է, որ բազմաթիվ պատգամավորներին մտահոգության տեղիք տված «ՀՀ քրեական օրենսգրքում փոփոխություններ կատարելու մասին» օրենքի նախագիծն այս փաթեթից հանվել է, քանի որ փաթեթի իրական առաքելությունը մեր երկրում շարժական գույքի վերաբերյալ բոլոր քաղաքացիներին իրավունքների մասին տեղեկացնելն է:
Միջազգային փորձագետ Ջեմի Բոումենը նպատակահարմար է համարել օրենքը կիրառել էլեկտրոնային ռեգիստրի գրանցման միջոցով, ինչը հնարավորություն կտա ավելի էժան, արագ եւ դյուրին տարբերակով իրականացնել գործընթացը: Նա նշել է նաեւ, որ այս դեպքում քաղաքացին քաշքշուկի մեջ չի ընկնի, բանկերն էլ ավելի արագ կարող են սպասարկել քաղաքացիներին:

Working Discussion at the RA NA Standing Committee on State and Legal Affairs
On December 5 at the RA NA Standing Committee on State and Legal Affairs moderated by Hovhannes Sahakyan a working discussion was held. The Committee members discussed the RA draft law “On Registration of the Rights Provided towards Movable Property,” which submitted the RA First Deputy Minister of Justice Arsen Mkrtchyan.
The representative of the government has noted that the concerns voiced during the first reading by the NA deputies had been taken into consideration while editing the draft law.
Mr Mkrtchyan noted that draft law “On Amending the RA Criminal Code” had been removed from this package due to numerous deputies’ concerns, as the real mission of the package was to inform all the citizens on the moveable property in our country.
The international expert Jamie Bowman has deemed expedient to use the law through electronic registration, which will give an opportunity to carry out the process cheaper, quicker and easier. He has noted that in this case the citizen will not appear in protraction, and the banks will serve the citizens quicker.