Նոյեմբերի 19-ին Արտակ Զաքարյանի նախագահությամբ տեղի է ունեցել ՀՀ ԱԺ արտաքին հարաբերությունների մշտական հանձնաժողովի հերթական նիստը:
Մինչ օրակարգային նախագծերի քննարկմանն անցնելը՝ հանձնաժողովը որոշում է կայացրել նոյեմբերի 24-ին՝ ժամը 12:00-ին, ԱԺ տնտեսական հարցերի մշտական հանձնաժողովի հետ համատեղ ԱԺ նիստերի դահլիճում անցկացնել «Հայաստանի Հանրապետության Եվրասիական տնտեսական միության մասին 2014 թվականի մայիսի 29-ի պայմանագրին միանալու վերաբերյալ» թեմայով խորհրդարանական լսումներ:
Այնուհետեւ պատգամավորները քննարկել են ՀՀ ԱԺ պատգամավոր Զարուհի Փոստանջյանի հեղինակած «Օսմանյան կայսրությունում պոնտոսահույների, ասորիների, եզդիների եւ այլ ազգերի ցեղասպանության դատապարտման մասին» եւ «Հայաստանի Հանրապետության տոների եւ հիշատակի օրերի մասին» ՀՀ օրենքում լրացում կատարելու մասին» օրինագծերի փաթեթը: Հեղինակն առաջարկում է «Հայաստանի Հանրապետության տոների եւ հիշատակի օրերի մասին» ՀՀ օրենքում դեկտեմբերի 9-ը սահմանել որպես Օսմանյան կայսրությունում պոնտոսահույների, ասորիների, եզդիների եւ այլ ազգերի ցեղասպանության զոհերի հիշատակի օր, ինչպես նաեւ դատապարտել վերոնշյալ ազգերի ցեղասպանությունը:

19 ноября под председательством А.Закаряна состоялось очередное заседание Постоянной комиссии НС по внешним сношениям.
До обсуждения повесточных проектов комиссия вынесла решение о проведении в зале заседаний НС 24 ноября, в 12.00 часов, совместно с Постоянной комиссией НС по экономическим вопросам, парламентских слушаний на тему “О присоединении РА к договору о ЕАЭС от 29 мая 2014 года”.
Затем депутаты обсудили законодательный пакет о внесении поправок в предложенный депутатом З.Постанджян законопроект “Об осуждении геноцида понтийских греков, айсоров, езидов и других национальностей в Османской империи” и в закон “О праздниках и памятных днях РА”. Автор предлагает в законе “О праздниках и памятных днях РА” установить 9 декабря как день памяти жертв   геноцида понтийских греков, айсоров, езидов и других национальностей в Османской империи, а также осудить геноцид указанных народов.