ՀՀ ԱԺ նախագահ Գալուստ Սահակյանի որոշմամբ, ՀՀ Սահմանադրության 70-րդ հոդվածի համաձայն՝ ՀՀ կառավարության նախաձեռնությամբ, նոյեմբերի 17-ին գումարվել է ՀՀ Ազգային ժողովի արտահերթ նիստ:
ՀՀ Ազգային ժողովի որոշմամբ, ԱԺ արտահերթ նիստի երկրորդ օրվանից՝ յուրաքանչյուր օր, կգումարվի մեկուկես ժամ տեւողությամբ չորս նիստ: Յուրաքանչյուր ընդմիջման տեւողությունը՝ կես ժամ: Նիստերի սկիզբը՝ ժամը 11.00-ին:
Այնուհետեւ քվեարկությամբ երկրորդ ընթերցմամբ ընդունվել է «Հայաստանի Հանրապետության կառավարության կառուցվածքի մասին» ՀՀ օրենքում փոփոխություն եւ լրացումներ կատարելու մասին» օրենքի նախագիծը:
ՀՀ տարածքային կառավարման նախարարի ժամանակավոր պաշտոնակատար Վաչե Տերտերյանն առաջին ընթերցմամբ քննարկման է ներկայացրել «Սահմանամերձ համայնքների սոցիալական աջակցության մասին» օրենքի նախագիծը, որով նախատեսվում է ռազմական առումով առավել վտանգավոր՝ նախնական տվյալներով 31 սահմանամերձ համայնքներում իրականացնել կոմունալ ծախսերի փոխհատուցում:
Մասնավորապես, Վաչե Տերտերյանը տեղեկացրել է, որ օրենքի նախագծով որոշակի աջակցություն կտրամադրվի նախատեսված սահմանամերձ համայքների բնակիչներին: Նա նշել է, որ սահմանամերձ համայնքի ռեգիստրում հաշվառված եւ սահմանամերձ համայնքում մշտապես բնակվող անձանց սպառած գազի, էլեկտրական էներգիայի եւ ոռոգման ջրի վարձավճարները մասամբ կփոխհատուցվեն ՀՀ պետական բյուջեի միջոցներից:
Օրենքի նախագծի համաձայն՝ սահմանամերձ համայնքի բնակչության ռեգիստրում հաշվառված եւ սահմանամերձ համայնքում մշտապես բնակվող՝ բնական գազի օգտագործման բաժանորդ չհանդիսացող անձանց, ինչպես նաեւ մարտական գործողությունների հետեւանքով չօգտագործվող եւ հակառակորդի կողմից գնդակոծման ենթարկվող գյուղատնտեսական եւ այգեգործական հողամասերի համար վճարման ենթակա հողի հարկի եւ գույքահարկի տարեկան գումարները եւս վճարվելու են պետական բյուջեի միջոցներից:
Սահմանամերձ համայնքների բնակիչները կստանան նաեւ այլ աջակցություններ, որոնք, ըստ Վաչե Տերտերյանի, սոցիալական բնույթի են, մասնավորապես, ադրբեջանական զինված ուժերի գործողությունների հետեւանքով օթեւանից զրկված բնակիչներին ՀՀ կառավարությունը պետական բյուջեի միջոցների հաշվին մեկամսյա ժամկետում կաապահովի օթեւանով նույն համայնքի տարածքում: Այդ գործողությունների հետեւանքով վիրավորված քաղաքացիների բժշկական օգնությունն ու սպասարկումը եւս կիրականացվի պետպատվերով: Իսկ ահա սահմանամերձ շրջաններում ականի պայթյունից զոհվածների ընտանիքների անդամներին պետական բյուջեի միջոցներից կտրամադրվի միանվագ օգնություն՝ հուղարկավորության եւ գերեզմանների բարեկարգման ծախսերը հոգալու նպատակով:
Վաչե Տերտերյանը տեղեկացրել է, որ օրենքի նախագիծն ուժի մեջ կմտնի 2015 թվականի հունվարի 1-ից եւ կգործի մինչեւ 2018 թվականի հունվարի 1-ը:
Նա պատասխանել է պատգամավորների բազմաթիվ հարցերին:
Քննարկվող հարցի վերաբերյալ ելույթ են ունեցել ԱԺ պատգամավորներ Հեղինե Բիշարյանը, Խոսրով Հարությունյանը, Արմեն Ռուստամյանը, Միքայել Մելքումյանը, Արծվիկ Մինասյանը եւ Գագիկ Ջհանգիրյանը: Նրանք կարեւորել են օրինագծի ընդունումը եւ ներկայացրել իրենց դիտարկումները: Պատգամավորները մասնավորապես կարեւորել են իրենց խոսքով՝ սահմանապահ բնակավայրերի անվտանգության եւ կենսապայմանների ապահովման խնդիրները, անդրադարձ կատարել օրինագծի դրույթներին:
ՀՀԿ խմբակցության տեսակետը ներկայացրել է խմբակցության ղեկավար Վահրամ Բաղդասարյանը: Ողջունելով կառավարության ներկայացրած օրենսդրական նախաձեռնությունը՝ պարոն Բաղդասարյանը նշել է, որ սահմանամերձ բնակավայրերին առնչվող խնդիրները պետք է մշտապես գտնվեն բոլորի ուշադրության ներքո: Խմբակցության ղեկավարի կարծիքով՝ օրինագծում անհրաժեշտ է ամրագրել փոխհատուցման ենթակա ծավալների նվազագույն սահմանը, ինչպես նաեւ՝ վերանայել օրենքի գործողության ժամկետների հարցը:
Օրինագծի վերաբերյալ ելույթ է ունեցել ՀՀ ԱԺ փոխնախագահ Էդուարդ Շարմազանովը: Նա քաղաքական երկխոսության դասական օրինակ է համարել այն հանգամանքը, որ ՀՀ ԱԺ վեց խմբակցությունները եւ ՀՀ կառավարությունը հանրության համար կարեւոր հարցերի շուրջ քննարկումների արդյունքում կարողանում են գալ միասնական հայտարարի: Ըստ պարոն Շարմազանովի՝ ներկայացված օրենսդրական նախաձեռնությամբ կառավարությունը ցույց է տալիս, որ հաշվի է առնում յուրաքանչյուր պատգամավորի կառուցողական առաջարկ՝ անկախ նրա քաղաքական կարգավիճակից:
Եզրափակիչ ելույթում Վաչե Տերտերյանը պարզաբանել է ելույթներում հնչած տեսակետները: Զեկուցողը նշել է, որ առաջինից երկրորդ ընթերցում ՀՀ կառավարությունը կքննարկի պատգամավորների առաջարկները:
Այնուհետեւ խորհրդարանը երկրորդ ընթերցման ընթացակարգով քննարկել է «Սահմանամերձ գյուղական համայնքներում իրականացվող գործունեությունը հարկերից ազատելու մասին» օրինագիծը, որը ներկայացրել է ՀՀ ֆինանսների փոխնախարար Վախթանգ Միրումյանը: Նշենք, որ օրինագծով առաջարկվում է կարգավորել ՀՀ կառավարության կողմից հաստատված ցանկում ներառված սահմանամերձ գյուղական համայնքներում իրականացվող գործունեությունը հարկերից ազատելուն առնչվող հարաբերությունները:
Հարցի վերաբերյալ իրենց տեսակետներն են ներկայացրել ԱԺ պատգամավորներ Էդմոն Մարուքյանը, Հովհաննես Մարգարյանը, Արծվիկ Մինասյանը եւ Միքայել Մելքումյանը: Նրանք կարեւորել են սահմանամերձ գյուղական համայնքներում հարկային արտոնությունների սահմանումը եւ ներկայացրել իրենց մտահոգություններն ու առաջարկները: Պատգամավորներն անդրադարձել են արտոնությունների համար ժամկետ սահմանելուն, այդ համայնքներում փաստաթղթաշրջանառության ներկայացման մեխանիզմներին, արտոնությունների տրամադրման անհրաժեշտությանը եւ այլ խնդիրների:
Արտահերթ ելույթով հանդես է եկել ՀՀ ԱԺ նախագահ Գալուստ Սահակյանը: Անդրադառնալով սահմանամերձ բնակավայրերին վերաբերող օրինագծերին՝ ԱԺ նախագահը նշել է, որ սա այն դեպքերից է, երբ խորհրդարանը կողմ է այս խնդիրների շուրջ կառավարության վարած քաղաքականությանը: Գալուստ Սահակյանը կարեւորել է սահմանամերձ համայնքներին տրվող արտոնությունները եւ հորդորել գործընկերներին կողմ քվեարկել: ՀՀ ԱԺ նախագահի խոսքով՝ թե խորհրդարանականները, թե կառավարության անդամները ցանկանում են ավելին անել, սակայն պետք է հաշվի առնել հնարավորությունները: ՀՀ ԱԺ նախագահը կարեւորել է համագործակցված աշխատանքը եւ նշել, որ սահմանամերձ համայնքներին վերաբերող բոլոր քննարկումներին խորհրդարանականներն ակտիվ մասնակցել են, առաջարկներ ներկայացրել: Անդրադառնալով վերոնշյալ երկու նախագծերը մեկ օրենսդրական նախաձեռնությամբ ներկայացնելու առաջարկին՝ պարոն Սահակյանը նշել է, որ սոցիալական աջակցությանը վերաբերող օրինագիծը հարկային արտոնությանը չի վերաբերում:
Եզրափակիչ ելույթներում ՀՀ ԱԺ տնտեսական հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախագահ Վարդան Այվազյանը եւ ՀՀ ֆինանսների նախարարի տեղակալ Վախթանգ Միրումյանը անդրադարձել են պատգամավորների առաջարկներին ու կոչ արել ընդունել օրենսդրական նախաձեռնությունը:
Առաջին ընթերցումով քննարկվել է «Ֆինանսական համահարթեցման մասին» ՀՀ օրենքում փոփոխություն եւ լրացում կատարելու մասին» օրենքի նախագիծը: Հիմնական զեկուցող, ՀՀ ֆինանսների փոխնախարար Պավել Սաֆարյանը նշել է, որ նախագծով 2015թ-ի եւ դրան հաջորդող տարիների պետական բյուջեներից համայնքների բյուջեներին հատկացվող դոտացիաների գումարների հաշվարկներում բաշխվող գումարների նվազագույն չափը որոշելու համար առաջարկվում է ամրագրել այնպիսի մոտեցում, որի վրա հարկային փոփոխությունները կունենան չեզոք ազդեցություն:
Հարակից զեկույցում ԱԺ տարածքային կառավարման եւ տեղական ինքնակառավարման հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախագահի տեղակալ Արաիկ Հովհաննիսյանը նշել է, որ հանձնաժողովը դրական եզրակացություն է ներկայացրել:
ԱԺ պատգամավոր Խոսրով Հարությունյանը, անդրադառնալով քննարկվող հարցին, նշել է, որ պետությունը պետք է փորձի տարբեր համայնքների համար զարգացման ներդաշնակ պայմաններ ստեղծել:

By the decision of the RA NA President Galust Sahakyan, under Article 70 of the RA Constitution, upon the initiative of the RA Government, on November 17 an extraordinary sitting of the RA National Assembly by the initiator’s established agenda was convened.
By the decision of the RA National Assembly from the second day of the NA extraordinary sitting every day, four sittings with one and a half hour duration will be convened. The duration of every interval is half an hour. The beginning of the sittings will be at 11 a.m.
Then the draft law “On Amending the RA Law on the Structure of the Government” has passed by voting in the second reading.
The RA Acting Minister of Territorial Administration Vache Terteryan in the first reading has submitted for debate the draft law “On Social Support of the Borderline Communities,” by which compensation of utility payments is designed to carry out in 31 borderline communities by preliminary data.
Vache Terteryan has informed the attendees that the draft law will enter into force from January 1, 2015 and will function until January 1, 2018.
He has answered the deputies’ numerous questions.
The NA deputies Heghine Bisharyan, Khsorov Harutyunyan, Armen Rustamyan, Mikayel Melkumyan, Artsvik Minasyan and Gagik Jhangiryan delivered speeches on the issue under debate. They highlighted the adoption of the bill and presented their observations.
The Head of the RPA Faction Vahram Baghdasaryan presented the viewpoint of the faction.
The RA NA Vice President Eduard Sharmazanov has delivered a speech on the bill, He has considered a classical example of political dialogue the fact that the RA NA six factions and the RA Government can come to a united opinion as a result of the debates over the important issues for the public.
In his final speech Vache Terteryan clarified the viewpoints voiced in the speeches. The speaker has noted that the RA Government will debate the deputies’ proposals from the first to secodn reading.
Then the parliament in the second reading procedure debated the bill “On Tax Exemption of the Activity Being Implemented in the Borderline Rural Communities,” which presented the RA Deputy Minister of Finance Vakhtang Mirumyan.
The NA deputies Edmon Marukyan, Hovhannes Margaryan, Artsvik Minasyan and Mikayel Melkumyan presented their viewpoints. They highlighted the definition of the tax privileges in the borderline rural communities and presented their concerns and recommendations.
The RA NA President Galust Sahakyan delivered an extraordinary speech. Touching upon the bills concerning the borderline settlements, the NA President has noted that this is one of the cases when the parliament is for the policy pursued by the government over these problems. Galust Sahakyan has highlighted the privileges being given to the borderline communities and has urged the colleagues to vote for it. In the RA NA President’s word, both the parliamentarians and the members of the government want to do more, but we must take into consideration the possibilities. The RA NA President has highlighted the coordinated work and has noted that the MPs have actively taken part in all debates concerning the borderline communities, and submitted recommendations. Touching upon the proposal of proposing the abovementioned two draft laws with one legislative initiative, Mr Sahakyan has noted that the bill referring to the social support does not relate to the tax privilege.
In their final speeches the Chairman of the RA NA Standing Committee on Economic Affairs Vardan Ayvazyan and the RA Deputy Minister of Finance Vakhtang Mirumyan have touched upon the deputies’ recommendations and called on to pass the legislative initiative.
The draft law “On Amending the RA Law on Financial Equalization,” which has been submitted by the RA Deputy Minister of Finance Pavel Safaryan, has been debated in the first reading.
The Deputy Chairman of the NA Standing Committee on Territorial Management and Local Self-Government Araik Hovhannisyan has noted that the Committee has made an endorsement.
The NA deputy Khosrov Harutyunyan has noted that the state should try to create harmonious conditions of development for different communities.
The debate of the issue will continue at tomorrow’s extraordinary sitting of the National Assembly.