Հոկտեմբերի 25-ին «Թեքեյան» կենտրոնում տեղի է ունեցել «Դպրոց-կենտրոնների միության» հերթական սեմինար-հավաքն ու «Դպրոցի զարգացման ծրագիր» եւ «Ուսուցչի էթիկայի նորմեր» ձեռնարկների շնորհանդեսը:
Միջոցառմանը ներկա են եղել ՀՀ ԱԺ պատգամավորներ, հիմնադրամի անդամներ, Երեւանի ու մարզերի դպրոցների տնօրեններ եւ ուսուցիչներ:
ՀՀ ԱԺ պատգամավոր, «Դպրոց-կենտրոնների միության» նախագահ Ռուզաննա Մուրադյանը հյուրերին ներկայացրել է միության անցած ուղին, ծրագրերն ու խնդիրները` անդրադառնալով կրթության ոլորտում առկա հիմնախնդիրներին:
Անդրադառնալով «Դպրոցի զարգացման ծրագիր» եւ «Ուսուցչի էթիկայի նորմերը» ձեռնարկներին` ՀՀ ԱԺ պատգամավոր Ռուզաննա Մուրադյանը հույս է հայտնել, որ գրքերը պահանջարկ կունենան հանրակրթության ոլորտում աշխատողների կողմից: Նա նշել է, որ «Դպրոցի զարգացման ծրագիր» ձեռնարկը էականորեն տարբերվում է դպրոցների զարգացման ավանդական ձեռնարկներից: Նրա խոսքով՝ դպրոցի աշխատանքային պլանավորումը հիմնականում ուշադրություն է դարձնում դպրոցի ընթացիկ խնդիրների լուծմանը, իսկ զարգացման ծրագիրը հանդես է գալիս որպես դպրոցի ռազմավարության պլանավորում: Նշենք, որ ձեռնարկները նախատեսված են հանրակրթական դպրոցների ուսուցիչների համար:
ՀՀ ԱԺ պատգամավոր Վահրամ Բաղդասարյանը, շնորհավորելով ձեռնարկների հեղինակներին, հավելել է, որ այսպիսի գրքերի տպագրությունը անհրաժեշտություն է, քանի որ երկրի եւ պետության զարգացման հիմքում ընկած է դպրոցը:

On October 25 at the Tekeyan Centre the next seminar-gathering of the “Union of School-Centres” and the presentation of the manuals “School Development Programme” and “Teacher’s Ethics Norms” was held.
The RA NA deputies, the members of the fund, directors and teachers of the schools of Yerevan and marzes attended the event.
The RA NA deputy, the Chairperson of the “Union of School-Centres” Ruzanna Muradyan presented to the guests the path passed by the Union, its programmes and problems, touching upon the basic problems existing in the sphere of education.
Referring to the manuals “School Development Programme” and “Teacher’s Ethics Norms” the RA NA deputy Ruzanna Muradyan expressed hope that the books would be of demand in the sphere of general education by the employees in the sphere of general education. She has noted that the manual “School Development Programme” essentially differs from the traditional manuals of the development of schools. In her word, the working planning of the school pays attention to the solution of the current problems of the school, and the development programme is for the strategic planning of the school. Let us note that the manuals are designed for the teachers of the general education.
Congratulating the authors of the manuals, the RA NA deputy Vahram Baghdasaryan has added that the publishing of such books is a necessity, as the school is in the basis of the development of the country and the state.