Աշխատանքային այցով Ժնեւում գտնվող ՀՀ Ազգային ժողովի փոխնախագահ Էդուարդ Շարմազանովը Միջխորհրդարանական միության 131-րդ վեհաժողովի շրջանակում հոկտեմբերի 13-ին հանդիպում է ունեցել Կիպրոսի խորհրդարանի ներկայացուցիչների պալատի հայազգի անդամ Մարիոս Գարոյանի եւ Ներկայացուցիչների պալատի անդամ, Միջխորհրդարանական միությունում Կիպրոսի պատվիրակության ղեկավար Ավերոֆ Նեոֆիտուի հետ:
ԱԺ փոխնախագահը նշել է, որ Հայաստանին եւ Կիպրոսին միավորում են պատմական հարուստ ժառանգությունը, հոգեւոր արժեքները, ինչպեւ նաեւ Հայաստանի եւ Կիպրոսի ժողովուրդների միջեւ հաստատված փոխըմբռնումն ու վստահությունը:
Էդուարդ Շարմազանովը բարձր է գնահատել Մարիոս Գարոյանի անձնական ներդրումը հայ-կիպրական բարեկամական կապերի ամրապնդման եւ զարգացման հարցում, հատկապես Կիպրոսի խորհրդարանի նախագահի պաշտոնը զբաղեցնելու ժամանակաշրջանում:
ԱԺ փոխնախագահը մեծապես կարեւորել է տարբեր միջազգային եւ տարածաշրջանային կազմակերպություններում երկու երկրների խորհրդարանների սերտ համագործակցությունն ու փոխադարձ աջակցությունը: Նա նկատել է, որ Կիպրոսը ԵՄ անդամ այն երկրներից է, որի հետ Հայաստանն ունի ձեւավորված սերտ եւ բարեկամական հարաբերություններ. հանգամանք, որը հնարավորություն է տալիս Հայաստանին ապավինել Կիպրոսի աջակցությանը մասնավորապես, Եվրոպայի խորհրդի, ԵԱՀԿ-ի, ՆԱՏՕ-ի եւ ՍԾՏՀԿ խորհրդարանական վեհաժողովների շրջանակներում երկուստեք հետաքրքրություն ներկայացնող հարցերի շուրջ:
Էդուարդ Շարմազանովն անդրադարձել է նաեւ Լեռնային Ղարաբաղի եւ կիպրական հիմնախնդիրներին` նկատելով, որ հիմնահարցերի շուրջ Հայաստանի եւ Կիպրոսի դիրքորոշումները միմյանց չեն հակասում: ԱԺ փոխնախագահն անթույլատրելի է համարել Թուրքիայի կողմից Կիպրոսի մի մասի օկուպացումն ու Հայաստանի շրջափակումը:
Խոսելով Հայոց ցեղասպանության միջազգային ճանաչման եւ դատապարտման անհրաժեշտության մասին`  Էդուարդ Շարմազանովը երախտագիտությամբ նշել է, որ Կիպրոսի խորհրդարանն աշխարհում առաջիններից մեկն է ճանաչել Հայոց ցեղասպանությունը: Նա Մարիոս Գարոյանին հրավիրել է մասնակցելու Երեւանում Հայոց ցեղասպանության 100-ամյա տարելիցի կապակցությամբ անցկացվելիք միջոցառումներին:
ԱԺ փոխնախագահը Մարիոս Գարոյանին եւ Ավերոֆ Նեոֆիտուին առաջարկել է Կիպրոսի խորհրդարանում Հայոց ցեղասպանությանը նվիրված ցուցահանդես անցկացնել. կիպրական կողմը տվել է իր համաձայնությունը:

13 октября находящийся в Женеве с рабочим визитом в рамках 131-й ассамблеи Межпарламентского союза (МПС) вице-спикер НС РА Э.Шармазанов встретился с членом Палаты представителей парламента Кипра М.Гарояном и членом Палаты представителей, руководителем делегации Кипра в МПС А.Неофиту.
Вице-спикер НС отметил, что Армению и Кипр объединяют богатое историческое прошлое, духовные ценности, а также установившиеся между народами Армении и Кипра взаимопонимание и доверие.
Э.Шармазанов высоко оценил личный вклад армянина по происхождению М.Гарояна  в упрочение и развитие армяно-кипрских дружественных связей, особенно в период пребывания его на посту председателя парламента Кипра.
Вице-спикер НС особо подчеркнул тесное сотрудничество и взаимную поддержку парламентов двух стран  в различных международных и региональных организациях. Он заметил, что Кипр   одна из тех стран, с которой у Армении налаженные прочные и дружественные отношения, – обстоятельство, позволяющее Армении надеяться на содействие Кипра, в частности,  по представляющим двусторонний интерес вопросам в рамках парламентских ассамблей СЕ,   ОБСЕ, НАТО и ОЧЭС.
Э.Шармазанов обратился также   к Нагорно-Карабахской и Кипрской проблемам, заметив, что по этим вопросам позиции Армении и Кипра не противоречат друг другу. Вице-спикер НС считает неприемлемыми оккупацию Турцией части Кипра и блокаду Армении.
Говоря о необходимости международного признания и осуждения Геноцида армян,   Э.Шармазанов с признательностью отметил, что парламент Кипра одним из первых в мире признал Геноцид армян. Он пригласил М.Гарояна принять участие в намеченных в Ереване мероприятиях к столетней годовщине преступления ХХ века.
Вице-спикер НС РА предложил М.Гарояну и А.Неофиту организовать в парламенте Кипра посвященную Геноциду армян выставку, на что кипрская сторона дала свое согласие.