Հոկտեմբերի 9-ին ՀՀ ԱԺ նախագահ Գալուստ Սահակյանն ընդունել է Եվրոպական խորհրդարանի պատգամավոր, Եվրամիություն-Հայաստան բարեկամական խմբի ղեկավար Էլենի Թեոխարուսի գլխավորած պատվիրակությանը:
Ողջունելով հյուրերին խորհրդարանում՝ ՀՀ ԱԺ նախագահը շնորհավորել է տիկին Թեոխարուսին Եվրոպական խորհրդարանի պատգամավոր վերընտրվելու կապակցությամբ եւ մաղթել արդյունավետ աշխատանք:
Գալուստ Սահակյանը նշել է, որ քաջատեղյակ է տիկին Թեոխարուսի կենսագրությանը, մասնավորապես ղարաբաղյան հակամարտության ընթացքում նրա կողմից իրականացված մարդասիրական առաքելությանը: ԱԺ նախագահը շնորհակալություն է հայտնել նրան մեր երկրի հանդեպ ունեցած բարեկամական ու սրտացավ վերաբերմունքի համար եւ վստահեցրել, որ տիկին Թեոխարուսի հերթական այցը Լեռնային Ղարաբաղ հնարավորություն կընձեռի անմիջականորեն տեղեկանալու ղարաբաղյան հակամարտության խաղաղ կարգավորման վերաբերյալ ԼՂՀ իշխանությունների տեսակետներին, քանի որ նման դեպքերում չկա ավելի լավ միջոց, քան սեփական աչքով տեսնելն ու ժողովրդի հետ շփվելը:
ՀՀ ԱԺ նախագահը նշել է, որ Լեռնային Ղարաբաղի հիմնահարցի խաղաղ կարգավորումը ՀՀ արտաքին քաղաքականության կարեւորագույն առաջնահերթություններից մեկն է, եւ Հայաստանի իշխանությունները ձգտում են այն լուծել խաղաղ ճանապարհով՝ ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահների հովանու ներքո: Դա Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության կարգավորման միակ ձեւաչափն է: Այդուհանդերձ, խնդրի կարգավորումն իրատեսական չի թվում, եթե Ադրբեջանը մեկընդմիշտ չհրաժարվի ռազմատենչ քարոզչության, շփման գծում սադրիչ գործողություններ իրականացնելու արատավոր քաղաքականությունից:
ՀՀ ԱԺ նախագահն իր գոհունակությունն է հայտնել Բրյուսելում ՀՀ դեսպանության եւ Հայ դատի գրասենյակի, մասնավորապես պարոն Գասպար Կարապետյանի հետ գոյություն ունեցող արդյունավետ համագործակցության առթիվ: Նա հույս է հայտնել, որ համագործակցությունը կշարունակվի:
Այնուհետեւ Գալուստ Սահակյանը նշել է, որ ուրախ է պատվիրակության կազմում տեսնելու նաեւ պարոն Բեռնար Կուլիին, ով Հայոց պատմության եւ հայերենի իմացությամբ, միգուցե նաեւ հայկական մտածելակերպով հարազատ մարդ է, ում գործունեության արդյունքում է, որ Լեռնային Ղարաբաղ այցի ընթացքում նախատեսվում է Լուվեն լա Նեով համալսարանի եւ Ստեփանակերտի համալսարանի միջեւ համաձայնագրի կնքում:
ՀՀ ԱԺ նախագահը նշել է, որ քաջատեղյակ է նաեւ պարոն Իոաննիս Խարալամբիդիսի հեղինակած «Վարձու մարդասպանների եւ ահաբեկիչների ցանցը Ադրբեջանում» գրքից, որը մեծ արձագանք է գտել ինչպես Հայաստանում, այնպես էլ միջազգային փորձագիտական շրջանակներում:
Անդրադառնալով ԵՄ-ՀՀ համագործակցությանը՝ Գալուստ Սահակյանը նշել է, որ Եվրոպական միությունը եղել եւ շարունակում է մնալ Հայաստանի Հանրապետության կարեւոր գործընկերներից մեկը: Բազմիցս ընդգծվել է, որ ԵՄ-ի հետ համագործակցությունը հիմնվում է առաջին հերթին ընդհանուր արժեքային համակարգի վրա, եւ Հայաստանի Հանրապետությունը հաստատակամ է Եվրոպական միության հետ հարաբերությունները շարունակաբար խորացնելու եւ ընդլայնելու հարցում: Ըստ ԱԺ նախագահի՝ Հայաստանը շարունակելու է եվրոպացի գործընկերների հետ միասին ընդլայնել եւ խորացնել ինստիտուցիոնալ բարեփոխումների գործընթացը՝ ուղղված ժողովրդավարության, մարդու իրավունքների եւ օրենքի գերակայության շարունակական ամրապնդմանը: Գալուստ Սահակյանը կարեւորել է Հայաստան-ԵՄ համագործակցության խորհրդարանական ձեւաչափը: Սա այն հարթակն է, որը տարիներ շարունակ ծառայել է քաղաքական խմբերի ներկայացուցիչների ազատ շփմանը եւ երկուստեք կարեւորություն ներկայացնող հարցերի շուրջ մտքերի ազատ փոխանակմանը:
Անդրադառնալով Հայաստան-Թուրքիա հարաբերություններին՝ խորհրդարանի ղեկավարը նշել է, որ հարաբերությունների կարգավորումը կարեւոր է ինչպես տարածաշրջանային, այնպես էլ միջազգային համատեքստում: Միջազգային հանրությանը հայտնի է, որ Հայաստանը մշտապես հանդես է եկել կառուցողական նախաձեռնություններով, ինչպես 2009 թվականին Ցյուրիխում ստորագրված հայ-թուրքական արձանագրությունները, որոնց հետագա վավերացումը Թուրքիայի իշխանությունները խայտառակ կերպով տապալեցին:
Զրույցի ընթացքում անդրադառնալով Մեծ եղեռնի 100-ամյա տարելիցին՝ Գալուստ Սահակյանը շեշտել է, որ ինչպես Կիպրոսը, այնպես էլ Եվրոպական խորհրդարանը առաջիններից են, որ ճանաչել են Հայոց ցեղասպանությունը եւ հույս հայտնել, որ հյուրերը կմասնակցեն 2015 թվականի ապրիլի 24-ին Ցեղասպանության 100-ամյա տարելիցի կապակցությամբ Երեւանում կայանալիք միջոցառումներին: Եվրախորհրդարանի, ինչպես նաեւ ամբողջ աշխարհից Հայաստան ժամանող պաշտոնյաների ներկայությունը կլինի համամարդկային արժեքներին անմնացորդ նվիրվածության ամենախոսուն վկայությունը:
Էլենի Թեոխարուսը, շնորհակալություն հայտնելով ջերմ ընդունելության համար, նշել է, որ Ցեղասպանության 100-ամյա տարելիցին նվիրված միջոցառումների օրերին կլինեն հայ ժողովրդի կողքին՝ հայտնելով իրենց զորակցությունը: Նա նշել է, որ պետք է ողջ աշխարհին ուղերձ ուղարկել՝ դատապարտելով մարդկության դեմ կատարված հանցագործությունները: Անդրադառնալով Թուրքիայի հետ հարաբերություններին՝ նա նշել է, որ Կիպրոսն այսօր պատանդի կարգավիճակում է եւ դադարեցրել է բանակցությունները Թուրքիայի հետ: Նա նշել է, որ առաջիկայում ԵԽ-ում նախատեսվում են միջոցառումներ՝ նվիրված Լեռնային Ղարաբաղի եւ Կիպրոսի խնդիրներին:
Այնուհետեւ ՀՀ Ազգային ժողովի նախագահ Գալուստ Սահակյանը ՀՀ-ի հետ ավանդական բարեկամական կապերի ամրապնդման եւ Հայաստան-Եվրամիություն համագործակցության խորացման գործում նշանակալի ավանդի համար Էլենի Թեոխարուսին պարգեւատրել է ՀՀ Ազգային ժողովի պատվո մեդալով, իսկ Բեռնար Կուլիին, Իոաննիս Խարալամբիդիսին եւ Գասպար Կարապետյանին՝ ՀՀ Ազգային ժողովի պատվոգրերով:

9  октября Председатель НС Г.Саакян принял делегацию, возглавляемую депутатом Европарламента,  руководителем группы дружбы ЕС - Армения  Э.Теохарус.
Приветствуя гостей в парламенте, Председатель НС поздравил г-жу Теохарус с переизбранием в Европарламент и пожелал плодотворной работы.
Г.Саакян заметил, что хорошо знаком с биографией г-жи Теохарус, в частности с ее гуманитарной миссией в ходе Карабахского конфликта. Спикер НС поблагодарил ее за дружеское и сердечное отношение к нашей стране и заверил, что очередная поездка Э.Теохарус в Нагорный Карабах позволит ей непосредственно ознакомиться с точками зрения властей НК по мирному урегулированию конфликта, поскольку в подобных случаях нет более лучшего средства, чем увидеть все собственными глазами и пообщаться с народом.
Председатель НС отметил, что мирное урегулирование НК-проблемы является одним из внешнеполитических приоритетов РА, и власти Армении стремятся решить ее мирным путем под эгидой сопредседателей Минской группы ОБСЕ. Это единственный формат решения НК-конфликта. Тем не менее, урегулирование проблемы нереально, если Азербайджан раз и навсегда не откажется от воинственной риторики, порочной политики осуществления провокационных действий на линии соприкосновения.
Спикер НС выразил свое удовлетворение эффективным сотрудничеством в Брюсселе с Посольством РА и офисом Ай Дата (Армянского Суда), в частности с Г.Карапетяном. Он выразил надежду на продолжение сотрудничества.
Обратившись к сотрудничеству ЕС – РА,   Г.Саакян отметил, что Евросоюз был и остается одним из важных партнеров Армении. Неоднократно подчеркивалось, что сотрудничество с ЕС опирается в первую очередь на общую ценностную систему, и РА тверда и последовательна в углублении и расширении отношений с Евросоюзом. По Саакяну, Армения вместе с европейскими партнерами будет и впредь расширять и углублять процесс институциональных реформ, направленных на последовательное укрепление демократии, прав человека и верховенство закона. Спикер подчеркнул важность парламентского формата сотрудничества Армения – ЕС. Это площадка, которая годами служила свободному общению представителей политических групп и свободному обмену мнениями по представляющим обоюдный интерес вопросам.
Коснувшись отношений Армения – Турция, глава парламента отметил, что их урегулирование важно как в региональном, так и в международном контексте. Международному сообществу известно, что РА всегда выступала с конструктивными инициативами, как в случае с подписанными в 2009 г. в Цюрихе армяно-турецкими протоколами, дальнейшую ратификацию которых власти Турции позорно провалили.
Обратившись в ходе беседы к 100-й годовщине Геноцида армян, Г.Саакян особо выделил, что как Кипр, так и Европарламент одними из первых признали это преступление ХХ века, и выразил надежду, что 24 апреля 2015 г. гости примут участие в мероприятиях в Ереване к этой скорбной дате. Присутствие прибывающих в Армению должностных лиц Европарламента и со всего мира   явится красноречивым свидетельством верности общечеловеческим ценностям.
Э.Теохарус, поблагодарив за теплый прием, отметила, что в дни мероприятий к 100-й годовщине Геноцида армян будут рядом с армянским народом, выразят ему свою поддержку. Она подчеркнула, что следует выступить с посланием всему миру – осудить совершенные против человечества преступления. Обратившись к отношениям с Турцией, она заметила, что сегодня Кипр в статусе заложника и прекратила переговоры с Турцией. Г-жа Теохарус сообщила, что вскоре в СЕ намечаются мероприятия, посвященные проблемам Нагорного Карабаха и Кипра.
Затем Председатель НС Г.Саакян за вклад в укрепление традиционных дружественных связей с РА и углубление сотрудничества Армения – Евросоюз наградил Э.Теохарус Почетной медалью НС, а Б.Кули, И.Хараламбидиса и Г.Карапетяна – почетными грамотами НС РА.