ՀՀ ԱԺ արտաքին հարաբերությունների մշտական հանձնաժողովի նախագահ Արտակ Զաքարյանը հոկտեմբերի 9-ին հանդիպել է ԱՊՀ Միջխորհրդարանական Վեհաժողովի վերահսկիչ բյուջետային հանձնաժողովի անդամների հետ:
Ողջունելով հանձնաժողովի անդամներին խորհրդարանում՝ Արտակ Զաքարյանը նշել է, որ միջխորհրդարանական կապերի ամրապնդման գործում նշանակալի է ԱՊՀ Միջխորհրդարանական վեհաժողովի դերը: ԱԺ մշտական հանձնաժողովի նախագահը համոզմունք է հայտնել, որ այսուհետ եւս խորհրդարանականները ջանք չեն խնայի իրենց երկրների ու ժողովուրդների շահերից բխող նախաձեռնություններով հանդես գալ եւ գտնել դրանց արդյունավետ լուծումները:
Հանդիպման ընթացքում կողմերն անդրադարձել են Հայաստանի՝ Մաքսային միությանը եւ Եվրասիական տնտեսական միությանն անդամակցությանը, կարեւորել են խորհրդարանական դիվանագիտության զարգացումը, օրենսդրական եւ այլ ոլորտներում փորձի փոխանակման անհրաժեշտությունը:
Հանդիպման ընթացքում անդրադարձ է կատարվել նաեւ երկկողմ հետաքրքրություն ներկայացնող այլ հարցերի: Նշվել է, որ թույլ են միջխորհրդարանական կապերը ԱՊՀ մի շարք երկրների հետ, որոնք ապագայում զարգացնելու կարիք ունեն:

9 октября председатель Постоянной комиссии НС по внешним сношениям А.Закарян встретился с членами контрольной бюджетной комиссии МПА СНГ.
Приветствуя членов комиссии в парламенте, А.Закарян отметил существенную роль МПА СНГ в деле укрепления межпарламентских связей.   Председатель комиссии выразил уверенность, что и впредь парламентарии не пожалеют усилий в выдвижении исходящих из интересов их стран и народов инициатив и их эффективном решении.
В ходе встречи стороны обратились к членству Армении в Таможенном союзе и Евразийском экономическом союзе, подчеркнули важность развития парламентской дипломатии, необходимость обмена опытом в законодательной и иных сферах.
На встрече затронуты были также другие вопросы, представляющие взаимный интерес. Отмечено, что слабы межпарламентские связи с рядом стран СНГ, которые в дальнейшем следует укрепить.