Քննարկում Հայ-ռուսական բարեկամության խորհրդարանական ակումբում
Սեպտեմբերի 22-ին տեղի ունեցավ Հայ-ռուսական բարեկամության խորհրդարանական ակումբի յոթերորդ նիստը, որի քննարկման թեման էր՝ «Հայ եւ ռուս ժողովուրդների մշակութային կապերը. զարգացումներ եւ հեռանկարներ»: Նիստին հրավիրված էր ՌԴ նախագահի միջազգային եւ մշակութային համագործակցության գծով հատուկ ներկայացուցիչ Միխայիլ Շվիդկոյը: Նիստին ներկա էին ՀՀ ԱԺ փոխնախագահ Հերմինե Նաղդալյանը, ՀՀ ԱԺ պատգամավորներ Խաչատուր Քոքոբելյանը, Կարինե Աճեմյանը, Ռուզաննա Մուրադյանը, Թեւան Պողոսյանը, Արմեն Կարապետյանը, հասարակական կազմակերպությունների ներկայացուցիչներ, կինոյի եւ թատրոնի գործիչներ:
Բացելով նիստի աշխատանքը՝ Հերմինե Նաղդալյանը նշեց, որ ակումբում մշտապես ակտիվ քննարկումներ են ծավալվում հայ-ռուսական համագործակցությանն առնչվող տարբեր հարցերի շուրջ:
Միխայիլ Շվիդկոյը խոսեց հայ-ռուսական ջերմ հարաբերությունների մասին՝ բարձր գնահատելով դրանցում ամենից առաջ մարդկային ջերմությունը: Նրա խոսքով` հայ-ռուսական կապերը միշտ խորն են եղել, եւ Հայաստանը, գտնվելով բարդ աշխարհաքաղաքական դիրքում, նույնպես զերծ չէ գլոբալիզացիոն խնդիրներից: Նա առանձնակի ընդգծեց սերտ կապերը Հայ առաքելական եւ Ռուս ուղղափառ եկեղեցիների միջեւ՝ հավելելով, որ եկեղեցին կապող օղակ է երկու երկրների ժողովուրդների մշակութային եւ հումանիտար համագործակցության հարցում: Հյուրն անդրադարձավ ՌԴ-ում ապրող հայ համայնքին՝ ընդգծելով, որ հայերը, ապրելով Ռուսաստանում, պահպանում են իրենց ազգային ինքնությունը, ավանդույթները: Պարոն Շվիդկոյը խոսեց Հայաստանում ռուսերենի տարածման կամ իմացության կարեւորության մասին: Նրա համոզմամբ՝ Հայաստանն ու Ռուսաստանը էներգետիկ, ռազմական, մշակութային եւ տնտեսական շատ ընդհանրություններ ունեն, ինչն իր հերթին եւս պետք է հանգեցնի ռուսերենի տարածմանը:
ՀՀ ԱԺ փոխնախագահ Հերմինե Նաղդալյանը եւս ընդգծեց, որ հայ-ռուսական համագործակցության հիմքերը խորն են, սակայն դրանց առավել զարգացման համար անհրաժեշտ են նոր հեռանկարներ, որոնք իրականացնելու նպատակով լրացուցիչ ջանքեր է պետք գործադրել: Տիկին Նաղդալյանն այս համատեքստում կարեւորեց երիտասարդների դերը:
Քննարկումների ընթացքում խոսվեց Հայաստանի՝ Մաքսային միությանն անդամակցության հեռանկարների ու ձեռքբերումների, Հայոց ցեղասպանության 100-ամյա տարելիցի կապակցությամբ Ռուսաստանում իրականացվող միջոցառումների եւ հայ-ռուսական բարեկամությանն առնչվող մի շարք այլ հարցերի մասին եւս:

Дебаты в Парламентском клубе армяно-русской дружбы
22 сентября состоялось седьмое заседание Парламентского клуба армяно-русской дружбы на тему “Культурные связи армянского и русского народов: развития и перспективы”. На встречу был приглашен спецпредставитель президента РФ по международному и культурному сотрудничеству М.Швыдкой. На заседании присутствовали вице-спикер НС РА Э.Нагдалян, депутаты НС Х.Кокобелян, К.Аджемян, Р.Мурадян, Т.Погосян, А.Карапетян, представители общественных организаций, деятели театра и кино.
Открывая работу заседания, Э.Нагдалян отметила, что в клубе всегда проходят активные дебаты по различным вопросам армяно-российского сотрудничества.
М.Швыдкой говорил об особенностях армяно-русских отношений, высоко оценив в них прежде всего человеческое тепло. По его словам, армяно-российские связи всегда были глубокими, и Армения, находясь в сложном геополитическом положении, также не может избежать проблем глобализации. Он особо подчеркнул тесные связи Армянской Апостольской и Русской Православной церквей, добавив, что церковь – связующее звено в плане культурного и гуманитарного сотрудничества двух народов. Гость обратился к армянской общине РФ, подчеркнув, что армяне, живя в России, сохраняют свою национальную самобытность, традиции. Г-н Швыдкой говорил о важности распространения и знания русского языка на территории РА. По его мнению, у Армении и России множество энергетических, военных, культурных и экономических общностей, что также должно привести к распространению русского языка.
Вице-спикер НС РА Э.Нагдалян в свою очередь подчеркнула, что фундамент армяно-российского сотрудничества глубок, однако для его наибольшего развития необходимы новые перспективы и для осуществления их нужно приложить дополнительные усилия. Г-жа Нагдалян в этом контексте особо выделила роль молодежи.
В ходе дебатов говорилось также о перспективах вхождения Армении в Таможенный союз, о реализуемых в РФ мероприятиях, посвященных 100-й годовщине Геноцида армян, и о ряде других вопросов, касающихся армяно-русской дружбы.