Սեպտեմբերի 22-ին ՀՀ ԱԺ արտաքին հարաբերությունների մշտական հանձնաժողովի նախագահ Արտակ Զաքարյանը հանդիպեց ՀՀ-ում Նիդեռլանդների Թագավորության դեսպան Հանս Հորբախի հետ:
Անդրադառնալով երկկողմ հարաբերություններին՝ Արտակ Զաքարյանը կարեւորեց Հայաստանի եւ Նիդեռլանդների միջխորհրդարանական համագործակցության ակտիվացումը, որն այս պահին ոչ բավարար մակարդակի վրա է:
Հյուրի խնդրանքով հանձնաժողովի նախագահն անդրադարձավ ՀՀ արտաքին քաղաքականությանը եւ նշեց, որ ՀՀ-ն վարում է հավասարակշռված արտաքին քաղաքականություն` ելնելով տարածաշրջանում առկա բազմաթիվ խնդիրներից եւ անվտանգության ապահովման անհրաժեշտությունից: Պարոն Զաքարյանը նաեւ ներկայացրեց Եվրոպական միության եւ Եվրասիական տնտեսական միության հետ Հայաստանի հարաբերությունների ներկա վիճակը:
Խոսելով Հայոց ցեղասպանության հարյուրամյա տարելիցի միջոցառումներից՝ Արտակ Զաքարյանը շնորհակալություն հայտնեց Նիդեռլանդների Ներկայացուցիչների պալատին 2004թ.-ին Հայոց ցեղասպանությունը ճանաչելու եւ դատապարտելու համար, ինչը կարեւոր քայլ է Հայոց ցեղասպանության ճանաչման միջազգայնացման, ինչպես նաեւ նմանատիպ ոճրագործությունների կանխարգելման հարցում եւ հույս հայտնեց, որ պատագամավորական պատվիրակությունը կարձագանքի եւ կմասնակցի 2015 թ. ապրիլին Հայաստանում կազմակերպվելիք Հայոց ցեղասպանության զոհերի հիշատակին նվիրված միջոցառումներին:
Շնորհակալություն հայտնելով ընդունելության համար՝ ՀՀ-ում Նիդեռլանդների Թագավորության դեսպանը նույնպես կարեւորեց երկկողմ հարաբերությունների ակտիվ եւ դինամիկ զարգացումը:
Կողմերը քննարկեցին փոխադարձ հետաքրքրություն ներկայացնող այլ հարցեր եւս եւ ձեռքբերվեցին մի շարք պայմանավորվածություններ:

22 сентября председатель Постоянной комиссии НС по внешним сношениям А.Закарян встретился с послом Королевства Нидерландов в РА Хансом Хорбахом.
Обратившись к двусторонним отношениям, А.Закарян подчеркнул важность активизации межпарламентских отношений Армении и Нидерландов, находящихся на данный момент на недостаточно удовлетворительном уровне.
По просьбе гостя председатель комиссии представил внешнеполитическую повестку РА и отметил, что Армения, исходя из многочисленных проблем в регионе и необходимости обеспечения своей безопасности, ведет взвешенную внешнюю политику. Г-н Закарян ознакомил посла также с нынешним состоянием отношений с Евросоюзом и Евразийским экономическим союзом.
Затронув   мероприятия к 100-й годовщине Геноцида армян, А.Закарян поблагодарил Палату представителей Нидерландов за принятие и осуждение в 2004 г. Геноцида армян, что явилось важным шагом к международному признанию злодеяния и предотвращению подобных преступлений, и выразил надежду, что депутатская делегация примет участие в мероприятиях в память жертв Геноцида армян, намеченных в Армении на апрель 2015 г.
Поблагодарив за прием,   посол   Королевства Нидерландов в РА Ханс Хорбах в свою очередь тоже подчеркнул важность активного и динамичного развития двусторонних отношений.
Стороны обсудили также другие представляющие взаимный интерес вопросы, достигнут ряд договоренностей.