Սեպտեմբերի 22-ին ՀՀ ԱԺ արտաքին հարաբերությունների մշտական հանձնաժողովի նախագահ Արտակ Զաքարյանը հանդիպեց ՀՀ-ում Նիդեռլանդների Թագավորության դեսպան Հանս Հորբախի հետ:
Անդրադառնալով երկկողմ հարաբերություններին՝ Արտակ Զաքարյանը կարեւորեց Հայաստանի եւ Նիդեռլանդների միջխորհրդարանական համագործակցության ակտիվացումը, որն այս պահին ոչ բավարար մակարդակի վրա է:
Հյուրի խնդրանքով հանձնաժողովի նախագահն անդրադարձավ ՀՀ արտաքին քաղաքականությանը եւ նշեց, որ ՀՀ-ն վարում է հավասարակշռված արտաքին քաղաքականություն` ելնելով տարածաշրջանում առկա բազմաթիվ խնդիրներից եւ անվտանգության ապահովման անհրաժեշտությունից: Պարոն Զաքարյանը նաեւ ներկայացրեց Եվրոպական միության եւ Եվրասիական տնտեսական միության հետ Հայաստանի հարաբերությունների ներկա վիճակը:
Խոսելով Հայոց ցեղասպանության հարյուրամյա տարելիցի միջոցառումներից՝ Արտակ Զաքարյանը շնորհակալություն հայտնեց Նիդեռլանդների Ներկայացուցիչների պալատին 2004թ.-ին Հայոց ցեղասպանությունը ճանաչելու եւ դատապարտելու համար, ինչը կարեւոր քայլ է Հայոց ցեղասպանության ճանաչման միջազգայնացման, ինչպես նաեւ նմանատիպ ոճրագործությունների կանխարգելման հարցում եւ հույս հայտնեց, որ պատագամավորական պատվիրակությունը կարձագանքի եւ կմասնակցի 2015 թ. ապրիլին Հայաստանում կազմակերպվելիք Հայոց ցեղասպանության զոհերի հիշատակին նվիրված միջոցառումներին:
Շնորհակալություն հայտնելով ընդունելության համար՝ ՀՀ-ում Նիդեռլանդների Թագավորության դեսպանը նույնպես կարեւորեց երկկողմ հարաբերությունների ակտիվ եւ դինամիկ զարգացումը:
Կողմերը քննարկեցին փոխադարձ հետաքրքրություն ներկայացնող այլ հարցեր եւս եւ ձեռքբերվեցին մի շարք պայմանավորվածություններ:

On September 22 the Chairman of the RA NA Standing Committee on Foreign Relations Artak Zakaryan met with Hans Horbach, Ambassador of the Kingdom of the Netherlands to the RA.
Touching upon the bilateral relations Artak Zakaryan highlighted the activation of the inter-parliamentary cooperation of Armenia and the Netherlands, which is not at sufficient level at this moment.
At the guest’s request the Committee Chairman touched upon the RA foreign policy and noted that the RA pursues balanced foreign policy, stemming from the numerous problems existing in the region and the necessity of providing security. Mr Zakaryan also presented the current situation of Armenia’s relations with the European Union and Eurasian Economic Union.
Talking about the events of the Armenian Genocide centenary, Artak Zakaryan thanked the House of the Representatives of the Netherlands for recognizing and condemning the Armenian Genocide in 2004, which is an important step in the internalization of the recognition of the Armenian Genocide, as well as preventing similar crimes and expressed hope that the parliamentary delegation will react and take part in the events dedicated to the memory of the Armenian Genocide victims to be organized in Armenia in April 2015.
Thanking for the reception the Ambassador of the Kingdom of the Netherlands to the RA also highlighted the active and dynamic development of bilateral relations.