ՀՀ Ազգային ժողովի նախագահ Գալուստ Սահակյանը Հայաստանի Հանրապետության Անկախության տոնի առթիվ շնորհավորական ուղերձ է հղել: Ուղերձում ասված է.
շնորհավորում եմ Հայաստանի Հանրապետության Անկախության 23-րդ տարեդարձի առթիվ:
Ավելի քան երկու տասնամյակ առաջ արդարացիորեն իրականացրեցինք մեզ տրված պատմական հնարավորությունը:
Անկախությունը շարունակում է կռվախնձոր ու փորձաքար մնալ մեծ ու փոքր երկրների եւ ժողովուրդների համար: Մեր օրերում մարդկությունը գտնվում է ինտենսիվ եւ հակասական վերափոխումների գործընթացներում: Ուստի եւ միշտ պետք է լինենք զգոն, խնամքով վերաբերվենք մեր ազգային ինքնագիտակցությանը, պետականությանը, լեզվին ու մշակույթին, ազգային արժեքներին:
որտեղ էլ որ ապրեն հայերը, նրանց սրտում անմար է հայրենիքի հանդեպ սիրո կրակը: Այսօր այդ կրակն ավելի վառ պահելու, հայրենիքի հանդեպ օրեցօր ավելի ջերմացող զգացմունքների, ավելի պինդ ձեռքսեղմումի եւ ավելի գործնական քայլերի կարիք կա: Գլխավորը միասնական մնալն է ու չընկրկելը, համերաշխ գործելը եւ հաստատակամությունը:
Եւս մեկ անգամ շնորհավորում եմ Անկախության տոնի առթիվ: Մաղթում եմ բոլորիս խաղաղություն եւ բարեկեցություն: Թող անկախության յուրաքանչյուր հաջորդ տարեդարձ արձանագրի նոր հաջողություններ ու ձեռքբերումներ Հայաստանի Հանրապետության ու համայն հայության կյանքում»:

Поздравительное послание Председателя НС Г.Саакяна к празднику Независимости Республики Армения
Председатель НС Г.Саакян направил поздравительное послание к празднику Независимости Республики Армения, в котором говорится:
поздравляю с 23-й годовщиной    Независимости Республики Армения!
Более двух десятилетий назад мы справедливо реализовали данную нам историческую возможность.
Независимость продолжает оставаться яблоком раздора и камнем преткновения для больших и малых народов. В наши дни человечество находится в процессах интенсивных и противоречивых преобразований. Посему всегда надо быть бдительным, бережно относиться к нашей национальной самоидентичности, государственности, языку и культуре, национальным ценностям.
где бы ни жили армяне, в их сердцах неугасимо пламя любви к Родине. Сегодня налицо потребность поддерживать более яркий огонь, проявлять более теплые чувства, ощущать более крепкое рукопожатие и предпринимать более действенные шаги. Главное – оставаться едиными, действовать слаженно и твердо.
Еще раз поздравляю с праздником Независимости. Желаю всем нам мира и процветания. Пусть каждая следующая годовщина независимости ознаменуется новыми успехами и достижениями в жизни Республики Армения и всего армянства”.