ՀՀ ԱԺ փոխնախագահ Էդուարդ Շարմազանովը հանդիպեց բելառուս իր գործընկերոջը
Սեպտեմբերի 13-ին ՀՀ ԱԺ փոխնախագահ, Հայաստանի Հանրապետության Ազգային ժողովի եւ Բելառուսի Հանրապետության Ազգային ժողովի միջեւ համագործակցության միջխորհրդարանական հանձնաժողովի համանախագահ Էդուարդ Շարմազանովը հանդիպեց Բելառուսի Ազգային ժողովի Ներկայացուցիչների պալատի փոխնախագահ, միջխորհրդարանական հանձնաժողովի համանախագահ Վիկտոր Գումինսկու հետ:
Ողջունելով հյուրին Ազգային ժողովում՝ ՀՀ ԱԺ փոխնախագահը բարձր գնահատեց ավանդական բարեկամության եւ փոխըմբռնման վրա հիմնված հայ-բելառուսական հարաբերությունները՝ նշելով, որ երկկողմ ռազմավարական հարաբերությունների զարգացման համար կարեւոր հարթակ է հանդիսանում խորհրդարանական ձեւաչափը: Պարոն Շարմազանովն այս համատեքստում կարեւորեց երկկողմ միջխորհրդարանական հանձնաժողովի դերը, որը կատարել է բավարար աշխատանք:
Անդրադառնալով տարածաշրջանային անվտանգության խնդիրներին՝ ԱԺ փոխնախագահը կարեւորեց Լեռնային Ղարաբաղի հիմնահարցի խաղաղ կարգավորումը ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի շրջանակներում՝ նշելով, որ հակամարտությունների կարգավորման ուղին պատերազմը չէ: Պարոն Գումինսկին իր հերթին նշեց, որ Բելառուսը Արցախի հակամարտության բացառապես խաղաղ կարգավորման կողմնակից է:
Էդուարդ Շարմազանովը բելառուս խորհրդարանականներին հրավիրեց մասնակցելու 2015 թ. ապրիլին կայանալիք Հայոց ցեղասպանության 100-րդ տարելիցին նվիրված միջոցառումներին:
Վիկտոր Գումինսկին իր հերթին կարեւորեց միջխորհրդարանական հանձնաժողովի դերը՝ նշելով, որ այն արդեն 10 տարի արդյունավետ գործում է: Անդրադառնալով Հայոց ցեղասպանությանը՝ նա ընդգծեց, որ խորհրդարանականներն իրենց հերթին պետք է ամեն ինչ անեն, որ նման ողբերգություններն այլեւս չկրկնվեն:
Երկուստեք կարեւորվեց համագործակցությունը միջազգային խորհրդարանական կազմակերպությունների շրջանակներում: Կողմերն անդրադարձան նաեւ փոխադարձ հետաքրքրություն ներկայացնող այլ հարցերի:

Вице-спикер НС Э.Шармазанов встретился со своим белорусским коллегой
13 сентября вице-спикер НС РА, сопредседатель Межпарламентской комиссии по сотрудничеству между НС РА и НС РБ Э.Шармазанов встретился с заместителем председателя Палаты Представителей НС РБ, сопредседателем Межпарламентской комиссии В.Гуминским.
Приветствуя гостя в парламенте, вице-спикер НС высоко оценил традиционные дружественные и основанные на взаимопонимании армяно-белорусские отношения, отметив, что для развития двусторонних стратегических отношений важной площадкой является парламентский формат. В этом контексте г-н Шармазанов подчеркнул роль двусторонней Межпарламентской комиссии, проделавшей весомую работу.
Обратившись к задачам региональной безопасности, вице-спикер НС выделил мирное урегулирование Нагорно-Карабахской проблемы в рамках Минской группы ОБСЕ, отметив, что война – не путь разрешения конфликтов. Г-н Гуминский в свою очередь отметил, что Беларусь – сторонник   исключительно мирного урегулирования Арцахского конфликта.
Э.Шармазанов пригласил белорусских парламентариев на проводимые в апреле 2015 г. мероприятия к 100-й годовщине Геноцида армян.
В.Гуминский в свою очередь подчеркнул роль Межпарламентской комиссии, отметив, что она уже 10 лет эффективно действует. Обратившись к Геноциду армян, он особо выделил, что парламентарии со своей стороны должны сделать все возможное для предотвращения подобных трагедий.
Обоюдно была подчеркнута важность сотрудничества в рамках международных парламентских организаций. Стороны обратились также к другим вопросам, представляющим взаимный интерес.