ՀՀ ԱԺ նախագահ Գալուստ Սահակյանն ընդունեց Լիտվայի խորհրդարանի՝ Արցախի հետ բարեկամության խմբի պատվիրակությանը
Օգոստոսի 30-ին ՀՀ ԱԺ նախագահ Գալուստ Սահակյանն ընդունեց Լիտվայի Հանրապետության խորհրդարանի՝ Արցախի հետ բարեկամության խմբի պատվիրակությանը, որը գլխավորում էր խմբի ղեկավար Դալիա Կուոդիտեն: Հանդիպմանը ներկա էին ՀՀ ԱԺ փոխնախագահ Էդուարդ Շարմազանովը, ԱԺ արտաքին հարաբերությունների մշտական հանձնաժողովի նախագահ Արտակ Զաքարյանը:
ՀՀ ԱԺ նախագահը, ողջունելով պատվիրակության անդամներին խորհրդարանում, գոհունակությամբ նշեց, որ վերջին տարիներին երկու երկրների միջեւ հարաբերությունների զարգացման գործում առաջընթաց է արձանագրվել: Անդրադառնալով հայ-լիտվական համագործակցությանը՝ Գալուստ Սահակյանը կարեւորեց խորհրդարանական կապերը եւ նշեց, որ երկկողմ հարաբերությունների առավել սերտացման գործում իր ուրույն տեղն ունի միջխորհրդարանական համագործակցությունը:
ՀՀ ԱԺ նախագահը գոհունակությամբ նշեց, որ Լիտվայի խորհրդարանում ձեւավորվել է պատգամավորական բարեկամության մեծ խումբ, իսկ ՀՀ ԱԺ-ում մշտապես գործել է Հայաստան-Լիտվա բարեկամության խումբը, որի ղեկավարն այժմ ՀՀ ԱԺ փոխնախագահ Էդուարդ Շարմազանովն է:
Անդրադառնալով Լիտվայի Սեյմասում Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետության հետ պատգամավորական բարեկամության խմբի ստեղծմանը՝ խորհրդարանի ղեկավարը կարծիք հայտնեց, որ բարեկամության խմբի գործունեությամբ ավելի կամրապնդվեն երկու ժողովուրդների ավանդական բնույթ կրող կապերը, եւ կվերականգնվի այն մթնոլորտը, որը բնորոշ էր հայ-լիտվական հարաբերություններին ազգային զարթոնքի շրջանում սկզբնավորված ժողովրդական շարժումների ընթացքում:
ՀՀ ԱԺ նախագահը պատվիրակության անդամներին հրավիրեց 2015 թ.-ին Երեւանում կայանալիք «Խորհրդարանականներն ընդդեմ ցեղասպանության» խորագրով միջազգային համաժողովին:
Պատվիրակության ղեկավար Դալիա Կուոդիտեն, շնորհակալություն հայտնելով ջերմ ընդունելության համար, անդրադարձավ երկու ժողովուրդների երկարամյա բարեկամությանը եւ կարեւորեց հայ-լիտվական միջխորհրդարանական հարաբերությունների զարգացումն ու խորացումը:
Հանդիպման ավարտին ՀՀ ԱԺ նախագահ Գալուստ Սահակյանը միջպետական համագործակցության խորացման եւ ընդլայնման գործում ներդրած նշանակալի ավանդի համար Դալիա Կուոդիտեին պարգեւատրեց ՀՀ ԱԺ պատվո մեդալով, իսկ լրագրող Րիմվիդաս Վալատկային՝ ՀՀ ԱԺ պատվոգրով:

Председатель НС Г.Саакян принял делегацию группы дружбы с Арцахом парламента Литвы
30 августа Председатель НС Г.Саакян принял делегацию группы дружбы с Арцахом парламента Литовской Республики, которую возглавляла руководитель группы Далия Куодите.  На встрече присутствовали вице-спикер НС Э,Шармазанов, председатель Постоянной комиссии НС по внешним сношениям А.Закарян.
Председатель НС, приветствуя членов делегации в парламенте, с удовлетворением отметил, что в последние годы отмечен прогресс в развитии отношений между двумя странами. Обратившись к армяно-литовскому сотрудничеству, Г.Саакян подчеркнул важность парламентских связей и отметил, что в упрочении двусторонних отношений свое особое место занимает межпарламентское сотрудничество.
Спикер НС РА заметил, что в парламенте Литвы сформирована крупная депутатская группа дружбы, а в НС РА – постоянно действовала группа дружбы Армения – Литва, руководителем которой ныне является вице-спикер НС Э.Шармазанов.
Обратившись к созданию в Сеймасе Литвы группы дружбы с НКР, глава парламента выразил надежду на еще большее укрепление традиционных связей двух народов благодаря группам дружбы и восстановление атмосферы, свойственной армяно-литовским отношениям периода национального пробуждения и начала демократических движений.
Председатель НС пригласил членов делегации на международную конференцию “Парламентарии против геноцида”, намеченную в Ереване в 2015 г.
Руководитель делегации Д.Куодите, поблагодарив за теплый прием, обратилась к дружбе двух народов и подчеркнула важность развития и углубления армяно-литовских межпарламентских отношений.
В завершение встречи Председатель НС Г.Саакян за значительный вклад в углубление и расширение межгосударственного сотрудничества наградил Д.Куодите Почетной медалью НС РА, а журналиста Р.Валатку – Почетной грамотой НС РА.