ՀՀ ԱԺ նախագահ Գալուստ Սահակյանն ընդունեց Լիտվայի խորհրդարանի՝ Արցախի հետ բարեկամության խմբի պատվիրակությանը
Օգոստոսի 30-ին ՀՀ ԱԺ նախագահ Գալուստ Սահակյանն ընդունեց Լիտվայի Հանրապետության խորհրդարանի՝ Արցախի հետ բարեկամության խմբի պատվիրակությանը, որը գլխավորում էր խմբի ղեկավար Դալիա Կուոդիտեն: Հանդիպմանը ներկա էին ՀՀ ԱԺ փոխնախագահ Էդուարդ Շարմազանովը, ԱԺ արտաքին հարաբերությունների մշտական հանձնաժողովի նախագահ Արտակ Զաքարյանը:
ՀՀ ԱԺ նախագահը, ողջունելով պատվիրակության անդամներին խորհրդարանում, գոհունակությամբ նշեց, որ վերջին տարիներին երկու երկրների միջեւ հարաբերությունների զարգացման գործում առաջընթաց է արձանագրվել: Անդրադառնալով հայ-լիտվական համագործակցությանը՝ Գալուստ Սահակյանը կարեւորեց խորհրդարանական կապերը եւ նշեց, որ երկկողմ հարաբերությունների առավել սերտացման գործում իր ուրույն տեղն ունի միջխորհրդարանական համագործակցությունը:
ՀՀ ԱԺ նախագահը գոհունակությամբ նշեց, որ Լիտվայի խորհրդարանում ձեւավորվել է պատգամավորական բարեկամության մեծ խումբ, իսկ ՀՀ ԱԺ-ում մշտապես գործել է Հայաստան-Լիտվա բարեկամության խումբը, որի ղեկավարն այժմ ՀՀ ԱԺ փոխնախագահ Էդուարդ Շարմազանովն է:
Անդրադառնալով Լիտվայի Սեյմասում Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետության հետ պատգամավորական բարեկամության խմբի ստեղծմանը՝ խորհրդարանի ղեկավարը կարծիք հայտնեց, որ բարեկամության խմբի գործունեությամբ ավելի կամրապնդվեն երկու ժողովուրդների ավանդական բնույթ կրող կապերը, եւ կվերականգնվի այն մթնոլորտը, որը բնորոշ էր հայ-լիտվական հարաբերություններին ազգային զարթոնքի շրջանում սկզբնավորված ժողովրդական շարժումների ընթացքում:
ՀՀ ԱԺ նախագահը պատվիրակության անդամներին հրավիրեց 2015 թ.-ին Երեւանում կայանալիք «Խորհրդարանականներն ընդդեմ ցեղասպանության» խորագրով միջազգային համաժողովին:
Պատվիրակության ղեկավար Դալիա Կուոդիտեն, շնորհակալություն հայտնելով ջերմ ընդունելության համար, անդրադարձավ երկու ժողովուրդների երկարամյա բարեկամությանը եւ կարեւորեց հայ-լիտվական միջխորհրդարանական հարաբերությունների զարգացումն ու խորացումը:
Հանդիպման ավարտին ՀՀ ԱԺ նախագահ Գալուստ Սահակյանը միջպետական համագործակցության խորացման եւ ընդլայնման գործում ներդրած նշանակալի ավանդի համար Դալիա Կուոդիտեին պարգեւատրեց ՀՀ ԱԺ պատվո մեդալով, իսկ լրագրող Րիմվիդաս Վալատկային՝ ՀՀ ԱԺ պատվոգրով:

RA NA Speaker Galust Sahakyan Receives the Delegation of the Lithuanian Parliament Friendship Group with Artsakh
On August 30 the RA NA Speaker Galust Sahakyan received the delegation of the Friendship Group of the Seimas of the Republic of Lithuania with Artsakh led by the Head of the Group Dalia Kuodytė. The RA NA Deputy Speaker Eduard Sharmazanov, the Chairman of the NA Standing Committee on Foreign Relations Artak Zakaryan also attended the meeting.
Welcoming the members of the delegation in the parliament, the RA NA Speaker noted with satisfaction that during recent years a progress had been recorded in the development of the relations between the two countries. Touching upon the Armenian-Lithuanian cooperation, Galust Sahakyan has highlighted the parliamentary relations and has mentioned that the parliamentary cooperation has its unique place in the rapprochement of the bilateral relations.
The RA NA Speaker noted with satisfaction that a big Parliamentary Friendship Group had been formed in the Lithuanian Parliament, and the Armenia-Lithuania Friendship Group had permanently functioned in the RA NA, and now its head is the RA NA Deputy Speaker Eduard Sharmazanov.
Referring to the establishment of the Parliamentary Friendship Group with the Nagorno Karabakh Republic, the Head of the Parliament opined that with the activities of the Friendship Group the traditional ties between the two peoples would be strengthened, and the atmosphere that had been characteristic to the Armenian-Lithuanian relations during peoples’ movements launched in the period of national revival.
The NA Speaker invited the members of the delegation to the international conference entitled “Parliamentarians against Genocide” to be held in Yerevan in 2015.
Thanking for the warm reception the Head of the delegation Dalia Kuodytė touched upon the long friendship between the two nations and highlighted the development and deepening of the Armenian-Lithuanian inter-parliamentary relations.
At the end of the meeting the RA NA Speaker Galust Sahakyan awarded Dalia Kuodytė the RA NA Medal of Honour, and the journalist Rimvidas Valataka - the RA NA Diploma for the significant contribution in deepening and expanding the inter-state cooperation.