Հուլիսի 29-ին ՀՀ ԱԺ նախագահ Գալուստ Սահակյանը ԱԺ նիստերի դահլիճում հանդիպեց «Սփյուռք» ամառային դպրոցի շուրջ 120 մասնակիցների հետ: Հանդիպմանը ներկա էր ՀՀ սփյուռքի նախարար Հրանուշ Հակոբյանը:
Ողջունելով ներկաներին՝ ԱԺ նախագահը նշեց, որ այսպիսի ծրագրերը ոչ միայն Հայաստանը տեսնելու, հայերեն սովորելու հնարավորություն են ընձեռում Սփյուռքի մեր հայրենակիցներին, այլեւ նպաստում են հայի ինքնությունը ամբողջացնելուն, ազգային խնդիրները միջազգային հանրությանը ներկայացնելուն եւ համախմբված գործունեություն ծավալելուն: ՀՀ ԱԺ նախագահը, անդրադառնալով Հայաստան-Սփյուռք հարաբերություններին, նշեց, որ Հայաստանը հզոր է Սփյուռքով, Լեռնային Ղարաբաղով եւ միասնական է ողջ հայությանը հուզող խնդիրների լուծման գործում:
ՀՀ ԱԺ նախագահ Գալուստ Սահակյանը սիրով պատասխանեց մեր հայրենակիցների հարցերին: Ռուսաստանի, Ուկրաինայի, Իրանի, Շվեդիայի, Ուրուգվայի, Իտալիայի, Վրաստանի հայկական համայնքների ներկայացուցիչներին հուզող հարցերը վերաբերում էին Հայաստան-Սփյուռք համագործակցության խորացմանը, սփյուռքահայությանը վերաբերող ծրագրերի շարունակականությանը, Հայոց ցեղասպանության 100-ամյա տարելիցին ուղղված միջոցառումներին, ՀՀ վարած արտաքին քաղաքականությանը:
Ադրադառնալով արտագաղթին վերաբերող հարցին՝ ՀՀ ԱԺ նախագահը նշեց, որ նորանկախ Հայաստանն ունի հզոր ներուժ՝ իր շուրջը համախմբելու ողջ հայությանը, եւ տնտեսությունը զարգացնելու դեպքում արտագաղթն էապես կնվազի:Անդրադառնալով կրթության ոլորտի ձեռքբերումներին` Գալուստ Սահակյանը խոսեց Դիլիջանի միջազգային դպրոցի առաջիկա բացման եւ հայ դպրոցականների՝ միջազգային օլիմպիադաներում ունեցած նվաճումների մասին:
Պարսկահայ համայնքի ներկայացուցչի կողմից հնչեց առաջարկություն՝ առաջիկա խորհրդարանական ընտրություններին մասնակից դարձնել նաեւ սփյուռքահայությանը: ՀՀ ԱԺ նախագահը նշեց, որ ժամանակին այդպիսի առաջարկություն հնչել է նաեւ ՀՀ սփյուռքի նախարար Հրանուշ Հակոբյանի կողմից: Ցանկալի է սփյուռքահայության մասնակցությունը հայրենիքի քաղաքական կյանքին, սակայն կան կազմակերպչական լուրջ խնդիրներ, որոնց լուծումը ժամանակ է պահանջում:
Հանդիպման ավարտին ՀՀ ԱԺ նախագահը համոզմունք հայտնեց, որ նմանատիպ ծրագրերը կբազմապատկվեն, եւ Սփյուռքի հայկական համայնքների ներկայացուցիչները հնարավորություն կունենան Հայաստանում նաեւ կատարելագործելու հայերենը:
ՀՀ սփյուռքի նախարար Հրանուշ Հակոբյանը շնորհակալություն հայտնեց ԱԺ նախագահին ամառային դպրոցի մասնակիցների հետ համդիպելու համար եւ նշեց, որ նման ծրագրերը շարունակական են լինելու` նպաստելով Հայաստան-Սփյուռք համագործակցության խորացմանը:

On July 29 the RA NA President Galust Sahakyan met with about 120 participants of “Spyurk” /Diaspora/ Summer School at the NA Session Hall. The RA Minister of Diaspora Hranush Hakobyan attended the meeting.
Welcoming the attendees the NA President has noted that such programmes gives an opportunity to our compatriots of Diaspora not only to see Armenia, study Armenian, but also promote completion of the Armenian’s identity, presentation of national problems to the international community and advancement of consolidated activities. Touching upon the Armenia-Diaspora relations, the RA NA President has noted that Armenia is powerful with its Diaspora, Nagorno Karabakh and is united in solving the problems concerning all the Armenians.
The RA NA President Galust Sahakyan kindly answered our compatriots’ questions. The questions concerning the Armenian communities of Russia, Ukraine, Iran, Sweden, Uruguay, Italy, Georgia referred to the deepening of Armenia-Diaspora cooperation, continuity of programmes concerning the Diaspora Armenians, events dedicated to the 100th anniversary of the Armenian Genocide and the foreign policy pursued by the RA.
Touching upon the issue of emigration, the RA NA President has noted that the newly independent Armenia has the powerful potential to consolidate all the Armenians, and in case of developing the economy, emigration will essentially reduce. Referring to the achievements in the educational sphere, Galust Sahakyan talked about the upcoming opening of Dilijan International School and the Armenian schoolchildren’s successes in international Olympiads.
The representative from Iranian Armenian community voiced a proposal to let the Diaspora Armenians take part in the upcoming parliamentarian elections. The RA NA President noted that before the RA Minister of Diaspora Hranush Hakobyan also had voiced such a proposal. The participation of the Diaspora Armenians in the political life of the Motherland is desirable, but there are serious organizational problems, and their solution requires time.
At the end of the meeting the RA NA President expressed confidence that similar programmes will be multiplied, and the representatives of the Diaspora Armenian communities will have an opportunity also to improve their knowledge of Armenian in Armenia.
The RA Minister of Diaspora Hranush Hakobyan thanked the NA President for meeting with the participants of the Summer School and mentioned that such programmes would be continuous, contributing to the deepening of Armenia-Diaspora cooperation.