Հուլիսի 29-ին ՀՀ ԱԺ նախագահ Գալուստ Սահակյանը ԱԺ նիստերի դահլիճում հանդիպեց «Սփյուռք» ամառային դպրոցի շուրջ 120 մասնակիցների հետ: Հանդիպմանը ներկա էր ՀՀ սփյուռքի նախարար Հրանուշ Հակոբյանը:
Ողջունելով ներկաներին՝ ԱԺ նախագահը նշեց, որ այսպիսի ծրագրերը ոչ միայն Հայաստանը տեսնելու, հայերեն սովորելու հնարավորություն են ընձեռում Սփյուռքի մեր հայրենակիցներին, այլեւ նպաստում են հայի ինքնությունը ամբողջացնելուն, ազգային խնդիրները միջազգային հանրությանը ներկայացնելուն եւ համախմբված գործունեություն ծավալելուն: ՀՀ ԱԺ նախագահը, անդրադառնալով Հայաստան-Սփյուռք հարաբերություններին, նշեց, որ Հայաստանը հզոր է Սփյուռքով, Լեռնային Ղարաբաղով եւ միասնական է ողջ հայությանը հուզող խնդիրների լուծման գործում:
ՀՀ ԱԺ նախագահ Գալուստ Սահակյանը սիրով պատասխանեց մեր հայրենակիցների հարցերին: Ռուսաստանի, Ուկրաինայի, Իրանի, Շվեդիայի, Ուրուգվայի, Իտալիայի, Վրաստանի հայկական համայնքների ներկայացուցիչներին հուզող հարցերը վերաբերում էին Հայաստան-Սփյուռք համագործակցության խորացմանը, սփյուռքահայությանը վերաբերող ծրագրերի շարունակականությանը, Հայոց ցեղասպանության 100-ամյա տարելիցին ուղղված միջոցառումներին, ՀՀ վարած արտաքին քաղաքականությանը:
Ադրադառնալով արտագաղթին վերաբերող հարցին՝ ՀՀ ԱԺ նախագահը նշեց, որ նորանկախ Հայաստանն ունի հզոր ներուժ՝ իր շուրջը համախմբելու ողջ հայությանը, եւ տնտեսությունը զարգացնելու դեպքում արտագաղթն էապես կնվազի:Անդրադառնալով կրթության ոլորտի ձեռքբերումներին` Գալուստ Սահակյանը խոսեց Դիլիջանի միջազգային դպրոցի առաջիկա բացման եւ հայ դպրոցականների՝ միջազգային օլիմպիադաներում ունեցած նվաճումների մասին:
Պարսկահայ համայնքի ներկայացուցչի կողմից հնչեց առաջարկություն՝ առաջիկա խորհրդարանական ընտրություններին մասնակից դարձնել նաեւ սփյուռքահայությանը: ՀՀ ԱԺ նախագահը նշեց, որ ժամանակին այդպիսի առաջարկություն հնչել է նաեւ ՀՀ սփյուռքի նախարար Հրանուշ Հակոբյանի կողմից: Ցանկալի է սփյուռքահայության մասնակցությունը հայրենիքի քաղաքական կյանքին, սակայն կան կազմակերպչական լուրջ խնդիրներ, որոնց լուծումը ժամանակ է պահանջում:
Հանդիպման ավարտին ՀՀ ԱԺ նախագահը համոզմունք հայտնեց, որ նմանատիպ ծրագրերը կբազմապատկվեն, եւ Սփյուռքի հայկական համայնքների ներկայացուցիչները հնարավորություն կունենան Հայաստանում նաեւ կատարելագործելու հայերենը:
ՀՀ սփյուռքի նախարար Հրանուշ Հակոբյանը շնորհակալություն հայտնեց ԱԺ նախագահին ամառային դպրոցի մասնակիցների հետ համդիպելու համար եւ նշեց, որ նման ծրագրերը շարունակական են լինելու` նպաստելով Հայաստան-Սփյուռք համագործակցության խորացմանը:

Председатель НС Г.Саакян встретился с участниками летней школы “Спюрк”
29 июля Председатель НС Г.Саакян встретился в зале заседаний парламента с   почти 120 участниками летней школы “Спюрк”. На встрече присутствовала министр Диаспоры РА Гр.Акопян.
Приветствуя присутствующих, спикер НС отметил, что подобные программы дают возможность нашим зарубежным соотечественникам не только увидеть Армению, совершенствовать родной армянский язык, но и прочувствовать армянскую самобытность, представлять национальные проблемы международному сообществу, координировать свою деятельность. Обратившись к отношениям Армения – Спюрк (Диаспора), Председатель НС подчеркнул, что Армения сильна Спюрком, Нагорным Карабахом и консолидирована в решении волнующих армянство проблем.
Спикер НС Г.Саакян любезно ответил на вопросы своих соотечественников. Проблемы, интересовавшие представителей армянских общин России, Украины, Ирана, Швеции, Уругвая, Италии, Грузии, касались углубления сотрудничества Армения – Спюрк, продолжения программ с зарубежными армянами, мероприятий к 100-летней годовщине Геноцида армян, внешней политики РА.
Обратившись к проблеме миграции, Председатель НС отметил, что независимая Армения обладает мощным потенциалом для объединения вокруг себя всего армянства, и, в случае развития экономики, миграция существенно снизится. Коснувшись достижений образовательной сферы, Г.Саакян затронул предстоящее открытие Дилижанской международной школы и подчеркнул успехи армянских школьников на международных олимпиадах.
Представителем иранской армянской общины был поднят вопрос об участии Спюрка в предстоящих парламентских выборах. Спикер НС заметил, что подобное предложение в свое время прозвучало также из уст министра Диаспоры Гр.Акопян. Желательно участие зарубежных армян в политической жизни родины, однако налицо серьезные организационные проблемы, решение которых требует времени.
В завершение встречи Председатель НС выразил уверенность, что подобные программы умножатся и представители зарубежных армянских общин будут также иметь возможность совершенствовать свой армянский в Армении.
Министр Диаспоры РА Гр.Акопян поблагодарила Председателя НС за встречу с участниками летней школы и отметила, что такие программы станут постоянными, способствуя углублению сотрудничества Армения – Спюрк.