ՀՀ ԱԺ նախագահ Գալուստ Սահակյանի ուղերձը Սահմանադրության օրվա առթիվ
Սահմանադրությունը որպես մայր օրենք իրապես համարվում է պետության ընթացքն ուղղորդող, քաղաքացու իրավունքներն ու ազատություններն ապահովող եւ երաշխավորող վճռորոշ փաստաթուղթ: Ժամանակի պահանջով սահմանադրական բարեփոխումները կենսական անհրաժեշտություն են դառնում պետական ու հասարակական-քաղաքական կյանքի առաջընթացի համար: Հայաստանի Հանրապետության Սահմանադրության ընդունումից եւ դրանում կատարված փոփոխություններից հետո  միջպետական ու հասարակական հարաբերություններում, քաղաքականության ասպարեզում, տնտեսության ոլորտում, մարդկանց գիտակցության մեջ զգալի տեղաշարժեր են կատարվել: Եւ ներկայումս ՀՀ Նախագահի նախաձեռնած սահմանադրական փոփոխությունները նպատակ ունեն մեր երկրի զարգացման ընթացքն ավելի համահունչ դարձնել ժամանակին:
Այն, որ առաջարկվող բարեփոխումների շուրջ քաղաքական տարբեր քննարկումներ, բանավեճեր ու տեսակետների բախումներ են տեղի ունենում, լավագույնս է վկայում Սահմանադրությամբ  նախատեսված` մարդու իրավունքների ու ազատությունների անկաշկանդ ու անխոչընդոտ իրացման մասին, փաստելով, որ ժողովրդավարությունը մեզանում բավականին հասունացել է, որ հասարակությունը քաղաքական ու քաղաքացիական զարգացման մեծ դպրոց է անցնում:
իրավունքների, պարտականությունների ու ազատությունների օբյեկտիվ ըմբռնումը, սեփական գործողությունների նկատմամբ քաղաքացու, պետության ու հասարակության պատասխանատու եւ գիտակցված վերաբերմունքը Հայաստանի առաջընթացի կարեւոր  գրավական են: Համոզված եմ, որ, հավատարիմ մնալով մեր ժողովրդի շահերին համապատասխանող իրական ժողովրդավարության սկզբունքներին, միասին մեր երկիրը կդարձնենք ավելի ուժեղ,  մրցունակ ու բարեկեցիկ:
Մաղթում եմ ձեզ խաղաղություն, երջանկություն, լավատեսություն եւ հաջողություն հանուն յուրաքանչյուրիս ընտանիքի, հանուն հարազատ երկրի բարօրության եւ զարգացման»:

Послание Председателя НС Г.Саакяна к Дню Конституции
Конституция как Основной Закон по праву считается указующим путь государства, обеспечивающим и гарантирующим права и свободы гражданина решающим документом. Востребованные временем конституционные реформы становятся жизненной необходимостью для прогресса государственной и общественно-политической жизни.   После принятия Конституции РА и внесенных в нее поправок произошли ощутимые подвижки в межгосударственных и общественных отношениях, в политической сфере, в области экономики, в человеческом сознании. И сегодня инициированные Президентом РА конституционные изменения нацелены на гармоничное развитие нашей страны в духе времени.
То, что вокруг предлагаемых реформ разгораются различные политические дискуссии, полемика и столкновение точек зрения, – лучшее свидетельство непосредственной и беспрепятственной реализации предусмотренных Конституцией прав и свобод человека, констатируя, что демократия в нас весьма созрела, что общество проходит большую школу политического и гражданского развития.
объективное понимание прав, обязанностей и свобод, ответственное и осознанное отношение гражданина, государства и общества к   собственной действиям – важный залог прогресса Армении. Уверен, что, оставаясь верными принципам реальной демократии, соответствующим   интересам нашего народа, вместе сделаем нашу страну более сильной, конкурентоспособной и процветающей.
Желаю вам мира, счастья, оптимизма и успехов на благо семьи каждого, во имя благополучия и развития родной страны”.