Հուլիսի 4-ին ԱԺ պատգամավոր Վահան Բաբայանի նախաձեռնությամբ եւ ԱՄՆ ՄԶԳ ՀՀ Ազգային ժողովին աջակցման ծրագրի օժանդակությամբ կայացավ հանդիպում առողջապահական, սոցիալական, երեխաների իրավունքների պաշտպանության, հաշմանդամների հիմնահարցերով զբաղվող մի շարք հասարակական կազմակերպությունների ներկայացուցիչների հետ:
Վահան Բաբայանը նշեց, որ հանդիպման նպատակն է լսել տարբեր ոլորտներում առկա խնդիրները եւ օրենսդրական լուծում պահանջող հիմնահարցերի մասին բարձրաձայնել խորհրդարանում: Նա կարեւորեց խորհրդարան-քաղաքացիական հասարակություն կապը եւ հավաստիացրեց, որ նման հանդիպումները շարունակական են լինելու:
Հասարակական կազմակերպությունների ներկայացուցիչները անդրադարձան սոցիալական ծառայությունների մատուցման ոլորտում իշխանության ապակենտրոնացմանը, մանկատների շրջանավարտների հետագա ճակատագրին, խնամակալության ու որդեգրության հիմնահարցերին, հաշմանդամություն ունեցող անձանց համար հարմարավետ եւ մատչելի պայմանների ստեղծմանը, նրանց իրավունքների պաշտպանությանը, ՀԿ-ների ֆինանսավորմանը, բարձրացրին հանրության տարբեր շերտերին վերաբերող խնդիրներ  եւ առաջարկներ ներկայացրին:

4 июля по инициативе депутата НС В.Бабаяна и при содействии Программы USAID содействия НС РА (USAID SANAP ) состоялась встреча с представителями ряда общественных организаций (ОО), занимающихся проблемами здравоохранения, инвалидов, защиты прав детей, социальными вопросами.
В.Бабаян отметил, что цель встречи – ближе ознакомиться с существующими в вышеуказанных сферах основными проблемами и поднять их в парламенте для последующего   соответствующего законодательного решения. Он подчеркнул связь парламент – гражданское общество и заверил, что подобные встречи станут регулярными.
Представители ОО обратились к децентрализации власти в предоставлении социальных услуг, дальнейшей судьбе выпускников детдомов, проблеме опеки и усыновления,   создания удобных и доступных условий жизни и защиты прав инвалидов, финансирования ОО и другим актуальным вопросам, представили свои подходы к разрешению поднятых проблем.