ԵԽԽՎ-ում ԱԺ պատվիրակության ասուլիսը
Հուլիսի 3-ին ՀՀ Ազգային ժողովում հրավիրված մամուլի ասուլիսում Եվրոպայի խորհրդի խորհրդարանական վեհաժողովում ՀՀ ԱԺ պատվիրակության ղեկավար Հերմինե Նաղդալյանը, պատվիրակության անդամներ Արփինե Հովհաննիսյանը եւ Նաիրա Կարապետյանը մանրամասներ ներկայացրին հունիսի 23-27-ը Ստրասբուրգում տեղի ունեցած ԵԽԽՎ նստաշրջանի աշխատանքների վերաբերյալ:
Պատվիրակության ղեկավար Հերմինե Նաղդալյանը տեղեկացրեց, որ ԵԽԽՎ հերթական նստաշրջանի աշխատանքը եղել է ծանրաբեռնված եւ լարված, քանի որ այն ընթացել է Ադրբեջանի նախագահությամբ: Բացի այդ հանգամանքից, ԵԽԽՎ ամառային այս նստաշրջանի ընթացքում Ստրասբուրգ են այցելել Ադրբեջանի նախագահը եւ ԱԳ նախարարը: Հայկական պատվիրակությունը, ինչպես նաեւ Ստրասբուրգում Հայաստանի ներկայացուցչությունը, ՀՀ արտգործնախարարությունը, ինչպես նշեց Հերմինե Նաղդալյանը, աշխատել են համախմբված եւ ակտիվ: Պատվիրակության անդամներն աշխատել են ոչ միայն ԵԽԽՎ հանձնաժողովներում եւ քաղաքական խմբերում, ունեցել ելույթներ եւ ներկայացրել տարբեր թեմաների վերաբերյալ բանաձեւեր, մասնակցել ազատ քննարկմանը, այլեւ հանդիպումներ են ունեցել հայկական սփյուռքի կազմակերպությունների եւ կառույցների ներկայացուցիչների հետ, ԵԽԽՎ պատվիրակների հետ: Պատվիրակության ղեկավարի կարծիքով, քանի որ առաջիկա վեց ամիսներին եւս ԵԽԽՎ-ում նախագահելու է Ադրբեջանը, հայկական պատվիրակությանն սպասվում է ծավալուն եւ լարված աշխատանք՝ լի ադրբեջանական ակտիվությամբ եւ գրոհով: Լրագրողներին հետաքրքրող հիմնական թեման հայկական պատվիրակության կողմից Ադրբեջանի նախագահին հարց չուղղելու մասին էր, որին ի պատասխան պատվիրակության անդամներն ասացին, որ հարցով չդիմելու վերաբերյալ որոշումը պատվիրակությունն ընդունել է միաձայն, քանի որ ճիշտ չի համարել տալու 30 վայրկյանանոց մի հարց, որն Ադրբեջանի նախագահին հնարավորություն կտար իրականացնելու հակահայկական շոու եւ քննարկումը տեղափոխելու հայ-ադրբեջանական հակամարտության հարթություն՝ հայկական պատվիրակությանը հնարավորություն չտալով նույնիսկ ռեպլիկ հնչեցնելու, քանի որ այդպես է սահմանված ԵԽԽՎ կանոնակարգով: Բացի այդ, հարց տալու համար հերթագրված 50 պատվիրակներից ոմանք նույնպես հարցեր կհնչեցնեին այդ շրջանակում:

Press Conference of the NA Delegation to the PACE
On July 3 at the press conference held in the RA National Assembly the Head of the RA NA delegation to the Parliamentary Assembly of the Council of Europe (PACE) Hermine Naghdalyan, members of the delegation Arpine Hovhannisyan and Naira Karapetyan briefed the PACE session works, which took place in Strasbourg on June 23-27.
The Head of the delegation Hermine Naghdalyan has informed the attendees that the work of the PACE regular session was overloaded and tense, as it was chaired by Azerbaijan’s presidency. Moreover, the President of Azerbaijan and the Foreign Minister visited Strasbourg during this PACE summer session. The Armenian delegation, the Armenian Representation in Strasbourg, as well as the RA Foreign Ministry, according to Hermine Naghdalyan, were active and consolidated. The delegation members worked not only in the PACE Committees and political groups, delivered speeches and submitted resolutions on different issues, took part in free debates, but also had meetings with the representatives of the Armenian Diaspora organizations and institutions, the PACE delegates. In the delegation head’s opinion, as in the upcoming six months Azerbaijan is going to chair in PACE, a voluminous and tense work full of Azerbaijani activeness and attacks is expected for the Armenian delegation. The journalists were mainly interested in not addressing any question to the President of Azerbaijan by the Armenian delegation, in response to this the members of the delegation said that the decision on not addressing any question the delegation had made unanimously, considering inappropriate to give a 30-second long question, which would give an opportunity to the President of Azerbaijan to turn it into Anti-Armenian show and move the debate onto Armenian-Azerbaijani conflict platform, depriving the Armenian delegation even of making a replica, in accordance with the PACE Rules of Procedure. Furthermore, some of those 50 registered delegates would also raise questions within that framework.