ԵԽԽՎ-ում ԱԺ պատվիրակության ասուլիսը
Հուլիսի 3-ին ՀՀ Ազգային ժողովում հրավիրված մամուլի ասուլիսում Եվրոպայի խորհրդի խորհրդարանական վեհաժողովում ՀՀ ԱԺ պատվիրակության ղեկավար Հերմինե Նաղդալյանը, պատվիրակության անդամներ Արփինե Հովհաննիսյանը եւ Նաիրա Կարապետյանը մանրամասներ ներկայացրին հունիսի 23-27-ը Ստրասբուրգում տեղի ունեցած ԵԽԽՎ նստաշրջանի աշխատանքների վերաբերյալ:
Պատվիրակության ղեկավար Հերմինե Նաղդալյանը տեղեկացրեց, որ ԵԽԽՎ հերթական նստաշրջանի աշխատանքը եղել է ծանրաբեռնված եւ լարված, քանի որ այն ընթացել է Ադրբեջանի նախագահությամբ: Բացի այդ հանգամանքից, ԵԽԽՎ ամառային այս նստաշրջանի ընթացքում Ստրասբուրգ են այցելել Ադրբեջանի նախագահը եւ ԱԳ նախարարը: Հայկական պատվիրակությունը, ինչպես նաեւ Ստրասբուրգում Հայաստանի ներկայացուցչությունը, ՀՀ արտգործնախարարությունը, ինչպես նշեց Հերմինե Նաղդալյանը, աշխատել են համախմբված եւ ակտիվ: Պատվիրակության անդամներն աշխատել են ոչ միայն ԵԽԽՎ հանձնաժողովներում եւ քաղաքական խմբերում, ունեցել ելույթներ եւ ներկայացրել տարբեր թեմաների վերաբերյալ բանաձեւեր, մասնակցել ազատ քննարկմանը, այլեւ հանդիպումներ են ունեցել հայկական սփյուռքի կազմակերպությունների եւ կառույցների ներկայացուցիչների հետ, ԵԽԽՎ պատվիրակների հետ: Պատվիրակության ղեկավարի կարծիքով, քանի որ առաջիկա վեց ամիսներին եւս ԵԽԽՎ-ում նախագահելու է Ադրբեջանը, հայկական պատվիրակությանն սպասվում է ծավալուն եւ լարված աշխատանք՝ լի ադրբեջանական ակտիվությամբ եւ գրոհով: Լրագրողներին հետաքրքրող հիմնական թեման հայկական պատվիրակության կողմից Ադրբեջանի նախագահին հարց չուղղելու մասին էր, որին ի պատասխան պատվիրակության անդամներն ասացին, որ հարցով չդիմելու վերաբերյալ որոշումը պատվիրակությունն ընդունել է միաձայն, քանի որ ճիշտ չի համարել տալու 30 վայրկյանանոց մի հարց, որն Ադրբեջանի նախագահին հնարավորություն կտար իրականացնելու հակահայկական շոու եւ քննարկումը տեղափոխելու հայ-ադրբեջանական հակամարտության հարթություն՝ հայկական պատվիրակությանը հնարավորություն չտալով նույնիսկ ռեպլիկ հնչեցնելու, քանի որ այդպես է սահմանված ԵԽԽՎ կանոնակարգով: Բացի այդ, հարց տալու համար հերթագրված 50 պատվիրակներից ոմանք նույնպես հարցեր կհնչեցնեին այդ շրջանակում:

Пресс-конференция делегации НС в ПАСЕ
3 июля на созванной в НС пресс-конференции руководитель делегации НС в ПАСЕ Э.Нагдалян, члены делегации А.Ованнисян и Н.Карапетян представили подробности работы сессии ПАСЕ, состоявшейся 23-27 июня в Страсбурге.
Глава делегации Э.Нагдалян проинформировала, что очередная сессия ПАСЕ была насыщенной и в то же время напряженной, поскольку проходила под председательством Азербайджана. Кроме того, в ходе летней сессии Страсбург посетили президент и министр иностранных дел Азербайджана. Армянская делегация, равно как и представительство РА в Страсбурге и Министерство иностранных дел РА, по словам Э.Нагдалян, работала консолидированно и активно. Члены делегации работали не только в комиссиях и политических группах ПАСЕ – они проявили себя в выступлениях, в представлении резолюций на различные темы, в свободных дискуссиях и обсуждениях, во встречах с представителями местной армянской общины и т.д. По мнению главы делегации, в связи с председательством Азербайджана в ПАСЕ в предстоящие шесть месяцев, армянскую делегацию ждет объемная и напряженная работа, полная азербайджанского натиска. Основной темой, волнующей журналистов, было пассивное поведение армянской делегации, не отреагировавшей на выступление президента Азербайджана. Члены делегации в ответ на вопрос СМИ ответили, что единогласно решили не реагировать, так как не сочли верным задавать 30-секундный вопрос, который дал бы возможность   азербайджанскому президенту устроить антиармянское шоу и перевести дебаты в русло армяно-азербайджанского конфликта, в то время как армянская делегация не имела бы возможности ответить ему – в силу установленного регламента ПАСЕ. Кроме того, из записавшихся на выступления 50 делегатов кое-кто мог также озвучить вопросы в этих рамках.