Հունիսի 19-ին ՀՀ Աժ նախագահ Արթուր Բաղդասարյանը հանդիպումներ ունեցավ պատգամավորական բարեկամության հայկական վեհաժողովի պատվիրակների հետ:
Իտալիայի խորհրդարանի պատվիրակ Անջելո Պոլինայի հետ քննարկվեցին Հայաստանում Իտալական տան ստեղծման ընթացքին, Տոսկանայի մարզի գործարարների մասնակցությամբ բիզնես-ֆորումի անցկացմանը եւ համագործակցության այն խնդիրներին վերաբերող հարցեր, որոնց շուրջ պայմանավորվածություններ էին ձեռքբերվել ԱԺ նախագահի Իտալիա պաշտոնական այցի ընթացքում: Պարոն Պոլինան նշեց, որ Իտալիայում Հայաստանի ու հայ ժողովրդի նկատմամբ մեծագույն հարգանք կա` իբրեւ արժանավոր անցյալ ու ապագա ունեցող երկրի, որի կայուն տնտեսական աճը զարգացման գրավական է,  եւ քաղաքական, առեւտրատնտեսական, գիտամշակութային համագործակցության պատրաստակամություն կա, որը պետք է ու հնարավոր է ամրագրել որոշակի գործերով:
Էստոնիայի պատվիրակությունը ներկայացնում էին Տոյվո Տոտսենը, Տիիտ Տամսաառը եւ Մարջու Տուուլինգը: Նրանք կարեւորեցին համաժողովի անցկացումը, որի ընթացքում միմյանց ծանոթանում ենՀայաստանի բարեկամները եւ իրենց երկրներում ավելի քաջատեղյակ ու բանիմաց են պաշտպանում Հայաստանի շահերը: Էստոնիայի խորհրդարանի պատգամավորները նշեցին նաեւ, որ պատրաստակամ են հայ պատգամավորներին փոխանցել եվրաինտեգրման ճանապարհին իրենց ձեռքբերած փորձը:

On June 19 the NA Speaker Artur Baghdasaryan had meetings with the delegation of the Armenian Parliamentary Friendship Assembly.
The NA Speaker discussed with Angelo Pollina, the delegate of Italy issues related to the process of the establishment of the Italian Home in Armenia, holding forum of the business forum with the participation of the businessmen of Toscana region and other issues of cooperation, concerning which the agreements were reached during the NA Speaker’s official visit to Italy. Mr. Pollina noted that in Italy there is a great respect towards Armenia and Armenian people, as a country having a worth past and future, whose stable economic growth is a guarantee for development, and there is a readiness of political, trade economic scientific cultural cooperation, which must and is possible to be fixed with certain activities.
Toivo Tootsen, Tiit Tammsaar and Marju Tuuling presented the Estonian Delegation. They highlighted the holding of the Assembly, during which the Armenian friends got acquainted with each other and protect the Armenia’s interests in their countries more informed and experienced. The Estonian MPs also noted that they are ready to pass their experience achieved on their way to the European integration.