Հունիսի 19-ին ՀՀ Աժ նախագահ Արթուր Բաղդասարյանը հանդիպումներ ունեցավ պատգամավորական բարեկամության հայկական վեհաժողովի պատվիրակների հետ:
Իտալիայի խորհրդարանի պատվիրակ Անջելո Պոլինայի հետ քննարկվեցին Հայաստանում Իտալական տան ստեղծման ընթացքին, Տոսկանայի մարզի գործարարների մասնակցությամբ բիզնես-ֆորումի անցկացմանը եւ համագործակցության այն խնդիրներին վերաբերող հարցեր, որոնց շուրջ պայմանավորվածություններ էին ձեռքբերվել ԱԺ նախագահի Իտալիա պաշտոնական այցի ընթացքում: Պարոն Պոլինան նշեց, որ Իտալիայում Հայաստանի ու հայ ժողովրդի նկատմամբ մեծագույն հարգանք կա` իբրեւ արժանավոր անցյալ ու ապագա ունեցող երկրի, որի կայուն տնտեսական աճը զարգացման գրավական է,  եւ քաղաքական, առեւտրատնտեսական, գիտամշակութային համագործակցության պատրաստակամություն կա, որը պետք է ու հնարավոր է ամրագրել որոշակի գործերով:
Էստոնիայի պատվիրակությունը ներկայացնում էին Տոյվո Տոտսենը, Տիիտ Տամսաառը եւ Մարջու Տուուլինգը: Նրանք կարեւորեցին համաժողովի անցկացումը, որի ընթացքում միմյանց ծանոթանում ենՀայաստանի բարեկամները եւ իրենց երկրներում ավելի քաջատեղյակ ու բանիմաց են պաշտպանում Հայաստանի շահերը: Էստոնիայի խորհրդարանի պատգամավորները նշեցին նաեւ, որ պատրաստակամ են հայ պատգամավորներին փոխանցել եվրաինտեգրման ճանապարհին իրենց ձեռքբերած փորձը:

19 июня Председатель НС РА Артур Багдасарян имел встречи с делегатами Армянской Парламентской Ассамблеи дружбы (АПАД).
С делегатом парламента Италии Анджело Полина обсуждались вопросы создания Итальянского дома в Армении, проведения бизнес-форума с предпринимателями области Тоскана и связанные с другими задачами, вокруг которых были достигнуты договоренности в ходе официального визита Председателя НС в Италию. Г-н Полина отметил, что в Италии испытывают глубокое уважение к Армении и армянскому народу – как к стране, имеющей достойное прошлое и будущее,  стабильный экономический рост которой – основа развития и налицо готовность к политическому, торгово-экономическому, научно-культурному сотрудничеству, которую следует и возможно закрепить конкретными делами.
Делегацию Эстонии представляли Тойво Тотсен, Тиит Тамсаар и Марджу Туулинг. Они отметили важность форума, в ходе которого знакомятся друг с другом друзья Армении и в своих странах, уже будучи более информированными и сведущими, смогут защищать интересы Армении. Депутаты эстонского парламента отметили также, что готовы передать армянским депутатам приобретенный ими опыт на пути евроинтеграции.