Հունիսի 19-ին Պատգամավորական բարեկամության հայկական վեհաժողովի աշխատանքների ավարտից հետո տեղի ունեցավ վեհաժողովի նախագահի, վեց հանձնաժողովների համանախագահների նիստը:
Վեհաժողովի նախագահ Արթուր Բաղդասարյանի առաջարկությամբ մշակվեց վեհաժողովի հետագա աշխատանքների ընթացակարգը:
Համաձայնություն ձեռքբերվեց մեկ ամսում մշակել նախագահության եւ հանձնաժողովների աշխատանքների կանոնադրությունը, հանձնաժողովների աշխատանքային պլանների համադրումով մշակել համաժողովի աշխատանքային ծրագիրը, ճշտել երկկողմ իրավապայմանագրային հարաբերությունները, համագործակցել խորհրդարանական այլ  վեհաժողովների հետ, վեհաժողովի փոխնախագահների վրա դնել աշխարհագրական համագործակցության պատասխանատվությունը: Նշվեց, որ վեհաժողովը բաց կառույց է բոլոր այն երկրների համար, որտեղ նոր կստեղծվեն Հայաստանի Ազգային ժողովի հետ պատգամավորական բարեկամության խմբեր կամ կընտրվեն հայազգի պատգամավորներ:
Պատգամավորական բարեկամության հայկական վեհաժողովի հաջորդ նիստը կգումարվի 2006 թվականին, նախագահության նիստ տեղի կունենա տարին նվազագույնը մեկ անգամ, անհրաժեշտության դեպքում` նաեւ ավելի:
Վեհաժողովի հանձնաժողովների համանախագահները իրենց երկրների խորհրդարաններին ու պատգամավորական բարեկամության խմբերին, հայ համայնքին կներկայացնեն վեհաժողովի աշխատանքները ու ընդունած որոշումները: Պայմանավորվածություն  ձեռքբերվեց մշտական տեղեկատվական փոխանակության մասին:

19 июня, после завершения работы АПАД , состоялось заседание Председателя Ассамблеи, шести сопредседателей комиссий.
По предложению Председателя Ассамблеи Артура Багдасаряна был разработан график дальнейших работ Ассамблеи.
Достигнута договоренность в течение месяца разработать уставы Президиума и комиссий, посредством сопоставления рабочих планов комиссий разработать рабочую программу форума, уточнить двусторонние договорно-правовые отношения, сотрудничать с другими парламентскими ассамблеями, возложить на заместителей Председателя Ассамблеи ответственность за географическое сотрудничество. Было отмечено, что Ассамблея – открытая структура для всех стран, где будут созданы группы парламентской дружбы с Национальным Собранием или будут избраны депутаты-армяне.
Следующее заседание АПАД будет созвано в 2006 г., заседания Президиума должны созываться не менее одного раза в год, а в случае необходимости – и более раз.
Сопредседатели комиссий Ассамблеи представят парламентам своих стран и группам парламентской дружбы, армянской общине работы Ассамблеи и принятые решения. Достигнута договоренность о постоянном обмене информацией.
На заседании обсуждались также другие вопросыраспорядка дня.
19 июня Председатель НС РА Артур Багдасарян имел встречи с делегатами Армянской Парламентской Ассамблеи дружбы (АПАД).С делегатом парламента Италии Анджело Полина обсуждались вопросы создания Итальянского дома в Армении, проведения бизнес-форума с предпринимателями области Тоскана и связанные с друг...