ՀՀ ԱԺ նախագահ Գալուստ Սահակյանի ուղերձը Հանրապետության տոնի առթիվ
Հայաստանի Առաջին Հանրապետությունը՝ որպես անկախության երազանքի եւ ինքնիշխան հայրենիքի գաղափարի մարմնավորում, բեկումնային էր մեր ժողովրդի գիտակցության եւ պատմության  մեջ:  Սարդարապատը, ազգի  հավաքական ուժի ինքնադրսեւորման հաղթարշավները սխրանքների մղեցին  մեր  ժողովրդին, եւ Առաջին Հանրապետությունը պետականաշինության ու հետագա հաղթանակների հիմնաքարը դարձավ:
Առաջին Հանրապետությունը վերականգնված հավատ էր սեփական ուժերի, ինքնուրույն ապագայի եւ ազգային միասնության ուժի հանդեպ: 20-րդ դարի հայկական առաջին պետությունը դարձավ մնայուն երեւույթ մեր ժողովրդի պատմության մեջ եւ վստահելի ուղեցույց նրա հետագա  ճանապարհին,  որը ձգվում է դեպի հաստատուն վաղվա օր:
Կրկին շնորհավորելով Հանրապետության տոնի առթիվ` մաղթում եմ մեր երկրին ու ժողովրդին խաղաղություն եւ բարեկեցություն, նոր  ձեռքբերումներ եւ հաղթանակներ»:

Послание Председателя НС Г.Саакяна к Дню Республики
Первая Республика Армения, как воплощение мечты и идеи независимой и суверенной Родины, была переломной в сознании и истории нашего народа.  Сардарапат, победная поступь консолидирующей силы нации побудили наш народ к подвигам и стали краеугольным камнем государственного строительства и последующих побед Первой Республики.
Первая Республика – возрожденная вера в собственные силы, независимое будущее и национальное единство. Первое армянское государство ХХ века стало явлением в истории нашего народа и надежным проводником в грядущее .
Еще раз поздравляя с праздником Республики, желаю нашей стране и народу мира и процветания, новых достижений и побед”.