Մայիսի 19-ին ՀՀ ԱԺ փոխնախագահ Էդուարդ Շարմազանովը, ԱԺ խմբակցության պատգամավորներ, ՀՀ-ում Հունաստանի արտակարգ եւ լիազոր դեսպան Իոանիս Տաիսը, հոգեւոր դասի եւ Հայաստանի հունական համայնքի ներկայացուցիչներ այցելեցին Ծիծեռնակաբերդ եւ ծաղկեպսակներ ու ծաղիկներ դրեցին Հայոց մեծ եղեռնի հուշակոթողին։
Ներկաները լռությամբ ու խոնարհումով հարգեցին 1915-1923թթ. Փոքր Ասիայի տարածքում Օսմանյան Թուրքիայի կողմից Պոնտոսի հույների նկատմամբ իրականացված ցեղասպանության զոհերի հիշատակը։
Արթիկի թեմի առաջնորդ, գերաշնորհ Տեր Հովակիմ եպիսկոպոս Մանուկյանի հանդիսապետությամբ կատարվեց հոգեհանգստի արարողություն։
ԱԺ փոխնախագահ Էդուարդ Շարմազանովն իր խոսքում նշելով, որ ՀՀ իշխանություններն ամեն ինչ անում են Փոքր Ասիայի տարածքում Օսմանյան Թուրքիայի կողմից ծրագրված եւ կազմակերպված քրիստոնյա ժողովուրդների նկատմամբ ցեղասպանության դատապարտման ուղղությամբ, ասաց, որ 2011թ. ապրիլի 24-ին Հայաստանի Ազգային ժողովը հանդես է եկել կոչով, որպեսզի միջազգային հանրությունը դատապարտի ոչ միայն Հայոց ցեղասպանությունը, այլեւ հույն եւ ասորի ժողովուրդների։ Էդուարդ Շարմազանովի հավաստմամբ՝ օրվա խորհուրդը ապրելու եւ պայքարելու մեջ է։ «Մենք պետք է պայքարենք հանուն մարդու իրավունքների պաշտպանության եւ պատմական արդարության վերականգնման»,-ասաց ԱԺ փոխնախագահը։
ՀՀ-ում Հունաստանի արտակարգ եւ լիազոր դեսպան Իոանիս Տաիսը նույնպես դատապարտեց Օսմանյան Թուրքիայի կողմից Փոքր Ասիայի տարածքում հայերի եւ Պոնտոսի հույների նկատմամբ 1915-1923թթ. կազմակերպված եւ իրականացված ցեղասպանությունը, նշեց, որ Հունաստանի խորհրդարանը պաշտոնապես ճանաչել եւ դատապարտել է հայերի եւ Պոնտոսի հույների ցեղասպանությունը։
Երեւանի «Իլիոս» հասարակական կազմակերպության նախագահ, հունական համայնքի ներկայացուցիչ Սլավա Ռաֆաելիդիսը նշեց, որ պետք է պահանջատեր լինել եւ միասնական պայքարել պատմական արդարությունը վերականգնելու համար։

On May 19 the RA NA Vice President Eduard Sharmazanov, deputies of the NA factions, Ioannis Tais, Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary of Greece to the RA, clergymen and representatives of the Greek community of Armenia visited Tsitsernakaberd and laid wreaths and flowers at the Armenian Genocide Memorial.
The attendees paid silent tribute and bowed in the memory of the victims of the genocide perpetrated towards the Pontic Greeks by Ottoman Turkey in the territory of Asia Minor in 1915-1923.
Head of Artik Diocese, His Grace Hovakim Bishop Manoukian offered the Repose of Souls Service.
Noting that the RA authorities do their best in condemnation of the genocide towards the Christian peoples planned and organized by Ottoman Turkey in the territory of the Asia Minor the NA Vice President Eduard Sharmazanov in his word said that on April 24, 2011 the National Assembly of Armenia called on the international community to condemn not only the Armenian Genocide, but also the Greek and Assyrian peoples’ genocide. According to Eduard Sharmazanov, time dictates to live and fight. “We should fight for the protection of human rights and restoration of historical justice,” the NA Vice President said.
Ioannis Tais, Greek Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary to the RA, also condemned the genocide organized and perpetrated towards the Pontic Greeks by Ottoman Turkey in the territory of Asia Minor in 1915-1923 and noted that the Hellenic Parliament had officially recognized and condemned the genocide of the Armenians and the Pontic Greeks.
Slava Rafaelidis, Chairman of Yerevan Ilios NGO, representative of the Greek community, noted that we should be exigent and fight unitedly for the restoration of historic justice.