Մայիսի 19-ին ՀՀ ԱԺ փոխնախագահ Էդուարդ Շարմազանովը, ԱԺ խմբակցության պատգամավորներ, ՀՀ-ում Հունաստանի արտակարգ եւ լիազոր դեսպան Իոանիս Տաիսը, հոգեւոր դասի եւ Հայաստանի հունական համայնքի ներկայացուցիչներ այցելեցին Ծիծեռնակաբերդ եւ ծաղկեպսակներ ու ծաղիկներ դրեցին Հայոց մեծ եղեռնի հուշակոթողին։
Ներկաները լռությամբ ու խոնարհումով հարգեցին 1915-1923թթ. Փոքր Ասիայի տարածքում Օսմանյան Թուրքիայի կողմից Պոնտոսի հույների նկատմամբ իրականացված ցեղասպանության զոհերի հիշատակը։
Արթիկի թեմի առաջնորդ, գերաշնորհ Տեր Հովակիմ եպիսկոպոս Մանուկյանի հանդիսապետությամբ կատարվեց հոգեհանգստի արարողություն։
ԱԺ փոխնախագահ Էդուարդ Շարմազանովն իր խոսքում նշելով, որ ՀՀ իշխանություններն ամեն ինչ անում են Փոքր Ասիայի տարածքում Օսմանյան Թուրքիայի կողմից ծրագրված եւ կազմակերպված քրիստոնյա ժողովուրդների նկատմամբ ցեղասպանության դատապարտման ուղղությամբ, ասաց, որ 2011թ. ապրիլի 24-ին Հայաստանի Ազգային ժողովը հանդես է եկել կոչով, որպեսզի միջազգային հանրությունը դատապարտի ոչ միայն Հայոց ցեղասպանությունը, այլեւ հույն եւ ասորի ժողովուրդների։ Էդուարդ Շարմազանովի հավաստմամբ՝ օրվա խորհուրդը ապրելու եւ պայքարելու մեջ է։ «Մենք պետք է պայքարենք հանուն մարդու իրավունքների պաշտպանության եւ պատմական արդարության վերականգնման»,-ասաց ԱԺ փոխնախագահը։
ՀՀ-ում Հունաստանի արտակարգ եւ լիազոր դեսպան Իոանիս Տաիսը նույնպես դատապարտեց Օսմանյան Թուրքիայի կողմից Փոքր Ասիայի տարածքում հայերի եւ Պոնտոսի հույների նկատմամբ 1915-1923թթ. կազմակերպված եւ իրականացված ցեղասպանությունը, նշեց, որ Հունաստանի խորհրդարանը պաշտոնապես ճանաչել եւ դատապարտել է հայերի եւ Պոնտոսի հույների ցեղասպանությունը։
Երեւանի «Իլիոս» հասարակական կազմակերպության նախագահ, հունական համայնքի ներկայացուցիչ Սլավա Ռաֆաելիդիսը նշեց, որ պետք է պահանջատեր լինել եւ միասնական պայքարել պատմական արդարությունը վերականգնելու համար։

19 мая вице-спикер НС Э.Шармазанов, депутаты парламентских фракций, Чрезвычайный и Полномочный посол Греции в РА Иоаннис Таис, представители духовенства и греческой общины Армении посетили Цицернакаберд, где возложили венки и цветы к мемориалу Геноцида армян.
Присутствующие почтили минутой молчания и отдали дань уважения памяти понтийских греков, ставших жертвами геноцида, осуществленного Османской Турцией в их отношении на территории Малой Азии.
Вице-спикер НС Э.Шармазанов в своем слове отметил, что власти РА делают все возможное для осуждения запланированного и осуществленного Османской Турцией геноцида в отношении христианских народов на территории Малой Азии. Он также напомнил, что   24 апреля 2011 г. Национальное Собрание Армении выступило с призывом к международному сообществу осудить геноцид не только армянского, но и греческого и ассирийского народов. Г-н Шармазанов заверил, что веление времени – жить и бороться. “Мы должны бороться во имя защиты прав человека и восстановления исторической справедливости”, - подчеркнул вице-спикер НС.
Чрезвычайный и Полномочный посол Греции в РА Иоаннис Таис также осудил организованный и осуществленный в Малой Азии турецким правительством в 1915-1923 гг. геноцид армян и понтийских греков, отметил, что парламент Греции официально признал и осудил геноцид армян и греков Понта.
Председатель ереванской общественной организации “Илиос”, представитель греческой общины Армении С.Рафаэлидис отметил, что следует совместными усилями бороться за свои права и восстановление исторической справедливости.