Մայիսի 6-ին ԱԺ արտաքին հարաբերությունների մշտական հանձնաժողովի նախագահ Արտակ Զաքարյանը եւ հանձնաժողովի անդամները հանդիպեցին Հայաստանի Հանրապետությունում Չինաստանի Ժողովրդական Հանրապետության արտակարգ եւ լիազոր դեսպան Թիան Չանչունի հետ:
Արտակ Զաքարյանը բարձր գնահատեց Թիան Չանչունի ջանքերը` խորացնելու եւ ամրապնդելու հայ-չինական հարաբերությունները, ամենատարբեր ոլորտներում արդյունավետ համագործակցությունը: Անդրադառնալով երկկողմ հարաբերություններին՝ Արտակ Զաքարյանը նշեց, որ կա չօգտագործված մեծ ներուժ միջխորհրդարանական հարաբերությունները զարգացնելու ուղղությամբ: Կողմերը կարեւորեցին նաեւ երկու երկրների տարբեր քաղաքների միջեւ համագործակցության զարգացման եւ խորացման անհրաժեշտությունը:
Հանդիպման ընթացքում հայ խորհրդարանականները ներկայացրին Չինաստան կատարած այցի տպավորությունները: Արտակ Զաքարյանը համոզմունք հայտնեց, որ փոխադարձ այցերը նոր ազդակ են հաղորդում երկկողմ հարաբերությունների զարգացմանը:
Զրուցակիցները պատրաստակամություն հայտնեցին աջակցելու երկկողմ հարաբերությունների ամրապնդմանը, քննարկեցին համագործակցությանը վերաբերող այլ հարցեր եւս:

6 мая председатель Постоянной комиссии по внешним сношениям НС А.Закарян и члены комиссии встретились с Чрезвычайным и Полномочным послом КНР в РА Т.Чанчунем.
А.Закарян высоко оценил усилия посла в углублении и укреплении армяно-китайских отношений, обеспечении эффективного сотрудничества в самых различных областях. Обратившись к двусторонним отношениям, А.Закарян отметил, что налицо нереализованный большой потенциал в активизации межпарламентских связей. Стороны также подчеркнули необходимость развития и углубления сотрудничества между различными городами двух стран.
В ходе встречи армянские парламентарии поделились своими впечатлениями от поездки в Китай. Г-н Закарян заметил, что взаимные визиты дают новый импульс развитию двусторонних отношений.
Собеседники выразили готовность содействовать упрочению двусторонних отношений, обсудили также другие вопросы сотрудничества.