ԱԺ նախագահի պաշտոնակատար Էդուարդ Շարմազանովը ապրիլի 23-ին ընդունեց Լիտվայի Հանրապետության ազգային պաշտպանության նախարար Յոուզաս Օլեկասի գլխավորած պատվիրակությանը: Հանդիպմանը ներկա էին ԱԺ պաշտպանության, ազգային անվտանգության եւ ներքին գործերի մշտական հանձնաժողովի նախագահ Կորյուն Նահապետյանը եւ ՀՀ պաշտպանության նախարարի առաջին տեղակալ Դավիթ Տոնոյանը:
Էդուարդ Շարմազանովը գոհունակությամբ արձանագրեց, որ վերջին տարիներին նշանակալից առաջընթաց է արձանագրվել Հայաստան-Լիտվա հարաբերություններում, եւ հույս հայտնեց, որ ամեն ինչ կարվի երկկողմ հարաբերություններն էլ ավելի զարգացնելու համար: Նրա գնահատմամբ երկու պետություններին ու ժողովուրդներին ավելի են մերձեցնում արժեհամակարգային ընդհանրությունները. պատահական չէ, որ Լիտվան առաջինն է ճանաչել Հայաստանի անկախությունը, եւ մերձբալթյան երկրներից միակն է, որ ճանաչել է 1915 թ. Հայոց ցեղասպանությունը: Էդուարդ Շարմազանովը երկկողմ հարաբերությունների զարգացումը պայմանավորեց նաեւ ԵՄ-ին Լիտվայի անդամակցությամբ եւ Հայաստանի եվրաինտեգրման գործում ներդրած նրա ջանքերով: Նա հավաստիացրեց, որ Մաքսային միություն մտնելու Հայաստանի որոշումը աշխարհաքաղաքական իրողություններով ու ազգային շահերով է պայմանավորված, ինչը երբեք խոչընդոտ չի կարող լինել ԵՄ-Հայաստան երկխոսության համար:
Էդուարդ Շարմազանովը կարեւորեց հայ-լիտվական միջխորհրդարանական հարաբերությունների զարգացումը, պատգամավորական բարեկամական խմբերի ակտիվ համագործակցությունը: Նա շնորհակալություն հայտնեց Լիտվայի ղեկավարությանը Լեռնային Ղարաբաղի հիմնախնդրի խաղաղ կարգավորման հարցում ցուցաբերած հավասարակշռված մոտեցման եւ Մինսկի խմբի գործունեությանն աջակցելու համար:
Էդուարդ Շարմազանովն անդրադարձավ նաեւ Օսմանյան Թուրքիայի իրականացրած Հայոց ցեղասպանության 99-րդ տարելիցի միջոցառումներին՝ ասելով. «Մեր ժողովրդի հանդեպ գործած այդ ոճիրը պետք է սթափեցնի համայն մարդկությանը: Բոլորը պետք է ճանաչեն այն՝ նման եղեռնագործություններ թույլ չտալու համար: Ցեղասպանությունը չդատապարտելը գրեթե հավասարազոր է խրախուսելուն»:
Լիտվայի ազգային պաշտպանության նախարար Յոուզաս Օլեկասը խոսեց հայ-լիտվական հարաբերությունների զարգացման հնարավորությունների, հեռանկարների, մասնավորապես ռազմական համագործակցության մասին եւ հավաստիացրեց, որ Լիտվան հասկանում եւ սատարում է Հայաստանի խաղաղության ու կայունության ձգտումը եւ միշտ պատրաստ է աջակցելու Հայաստանի ժողովրդավարացմանն ու եվրաինտեգրմանը:

23 апреля исполняющий обязанности Председателя НС Э.Шармазанов принял делегацию, возглавляемую министром национальной обороны Литовской Республики Ю.Олекасом. На встрече присутствовали председатель Постоянной комиссии НС по обороне, национальной безопасности и внутренним делам К.Нагапетян и первый заместитель министра обороны РА Д.Тоноян.
Э.Шармазанов с удовлетворением констатировал, что в последние годы отмечен существенный прогресс в отношениях Армения – Литва, и выразил надежду на еще большее развитие двусторонних связей. В его оценке, оба государства и народа сближает система ценностных общностей, и не случайно Литва первой признала независимость Армении и явилась единственной из прибалтийских стран, признавшей Геноцид армян 1915 года. Развитие двусторонних отношений Э.Шармазанов обусловил также членством Литвы в ЕС и ее усилиями в содействии евроинтеграции Армении. Он заверил, что решение РА войти в Таможенный союз аргументировано геополитическими реалиями и национальными интересами, что ни в коей мере не может стать препятствием для диалога   ЕС – Армения.
Исполняющий обязанности Председателя НС подчеркнул важность развития армяно-литовских межпарламентских отношений, активного сотрудничества депутатских групп дружбы. Он поблагодарил руководство Литвы за взвешенный подход к вопросу мирного урегулирования Нагорно-Карабахской проблемы и содействие деятельности Минской группы ОБСЕ.
Э.Шармазанов обратился также к мероприятиям к 99-й годовщине осуществленного Османской Турцией Геноцида армян, подчеркнув: “Осуществленное в отношении нашего народа это преступление должно отрезвить все человечество. Все должны признать его – для недопущения подобных злодеяний. Неосуждение Геноцида почти равносильно его поощрению”.
Министр национальной обороны Литвы Ю.Олекас говорил о возможностях и перспективах армяно-литовских отношений, в частности о военном сотрудничестве, и заверил, что Литва понимает и поддерживает стремление Армении к миру и стабильности и всегда готова содействовать демократизации и евроинтеграции РА.