ԱԺ նախագահի պաշտոնակատար Էդուարդ Շարմազանովը ապրիլի 23-ին ընդունեց Լիտվայի Հանրապետության ազգային պաշտպանության նախարար Յոուզաս Օլեկասի գլխավորած պատվիրակությանը: Հանդիպմանը ներկա էին ԱԺ պաշտպանության, ազգային անվտանգության եւ ներքին գործերի մշտական հանձնաժողովի նախագահ Կորյուն Նահապետյանը եւ ՀՀ պաշտպանության նախարարի առաջին տեղակալ Դավիթ Տոնոյանը:
Էդուարդ Շարմազանովը գոհունակությամբ արձանագրեց, որ վերջին տարիներին նշանակալից առաջընթաց է արձանագրվել Հայաստան-Լիտվա հարաբերություններում, եւ հույս հայտնեց, որ ամեն ինչ կարվի երկկողմ հարաբերություններն էլ ավելի զարգացնելու համար: Նրա գնահատմամբ երկու պետություններին ու ժողովուրդներին ավելի են մերձեցնում արժեհամակարգային ընդհանրությունները. պատահական չէ, որ Լիտվան առաջինն է ճանաչել Հայաստանի անկախությունը, եւ մերձբալթյան երկրներից միակն է, որ ճանաչել է 1915 թ. Հայոց ցեղասպանությունը: Էդուարդ Շարմազանովը երկկողմ հարաբերությունների զարգացումը պայմանավորեց նաեւ ԵՄ-ին Լիտվայի անդամակցությամբ եւ Հայաստանի եվրաինտեգրման գործում ներդրած նրա ջանքերով: Նա հավաստիացրեց, որ Մաքսային միություն մտնելու Հայաստանի որոշումը աշխարհաքաղաքական իրողություններով ու ազգային շահերով է պայմանավորված, ինչը երբեք խոչընդոտ չի կարող լինել ԵՄ-Հայաստան երկխոսության համար:
Էդուարդ Շարմազանովը կարեւորեց հայ-լիտվական միջխորհրդարանական հարաբերությունների զարգացումը, պատգամավորական բարեկամական խմբերի ակտիվ համագործակցությունը: Նա շնորհակալություն հայտնեց Լիտվայի ղեկավարությանը Լեռնային Ղարաբաղի հիմնախնդրի խաղաղ կարգավորման հարցում ցուցաբերած հավասարակշռված մոտեցման եւ Մինսկի խմբի գործունեությանն աջակցելու համար:
Էդուարդ Շարմազանովն անդրադարձավ նաեւ Օսմանյան Թուրքիայի իրականացրած Հայոց ցեղասպանության 99-րդ տարելիցի միջոցառումներին՝ ասելով. «Մեր ժողովրդի հանդեպ գործած այդ ոճիրը պետք է սթափեցնի համայն մարդկությանը: Բոլորը պետք է ճանաչեն այն՝ նման եղեռնագործություններ թույլ չտալու համար: Ցեղասպանությունը չդատապարտելը գրեթե հավասարազոր է խրախուսելուն»:
Լիտվայի ազգային պաշտպանության նախարար Յոուզաս Օլեկասը խոսեց հայ-լիտվական հարաբերությունների զարգացման հնարավորությունների, հեռանկարների, մասնավորապես ռազմական համագործակցության մասին եւ հավաստիացրեց, որ Լիտվան հասկանում եւ սատարում է Հայաստանի խաղաղության ու կայունության ձգտումը եւ միշտ պատրաստ է աջակցելու Հայաստանի ժողովրդավարացմանն ու եվրաինտեգրմանը:

On April 23 the NA Acting President Eduard Sharmazanov received the delegation led by Juozas Olekas, Minister of National Defence of the Republic of Lithuania. The Chairman of the NA Standing Committee on Defense, National Security and Internal Affairs Koryun Nahapetyan and the First Deputy of the RA Minister of Defense Davit Tonoyan attended the meeting.
Eduard Sharmazanov recorded with satisfaction that during the recent years a significant progress had been registered in Armenia-Lithuania relations and expressed hope that everything would be done to more develop the bilateral relations. To his assessment, the two states and peoples are more connected by value system commonalities: it is not accidental that Lithuania has been the first country that recognized the independence of Armenia, and the only state among the Baltic countries that has recognized the 1915 Armenian Genocide. Eduard Sharmazanov also conditioned the development of the bilateral relations by Lithuania’s membership to the EU and its efforts made for Armenia’s Euro integration. He has assured that Armenia’s decision of entering into the Customs Union is conditioned by the geo-political realities and national interests, which can never be an obstacle for the EU-Armenia dialogue.
Eduard Sharmazanov highlighted the development of the Armenian-Lithuanian inter-parliamentary relations, the active cooperation of the parliamentary friendship groups. He thanked Lithuania’s leadership for the balanced approach shown in the peaceful settlement of the Nagorno Karabakh problem and the support of the Minsk Group activities.
Eduard Sharmazanov also touched upon the events of the 99th anniversary of the Armenian Genocide perpetrated by the Ottoman Turkey, saying: “The crime committed towards our people should sober the whole humanity. Everybody should recognize it for not letting such atrocities. Non-condemnation of the genocide is almost equal to encouraging it.”
Juozas Olekas, Minister of National Defence of the Republic of Lithuania, has talked about the possibilities, perspectives of the development of the Armenian-Lithuanian relations, particularly, the military cooperation and has assured that Lithuania understands and backs the aspiration of Armenia’s peace and stability and is always ready to support the democratization and European integration of Armenia.