Եվրամիության անդամ երկրների խորհրդարանների նախագահների խորհրդաժողովի շրջանակում ՀՀ ԱԺ նախագահ Հովիկ Աբրահամյանը մասնակցեց Արեւելյան գործընկերության պետությունների խորհրդարանների նախագահների մամուլի ասուլիսին:
Իր խոսքում ՀՀ ԱԺ նախագահ Հովիկ Աբրահամյանը մասնավորապես նշեց. «Հայաստանի Հանրապետությունը մեծ ծավալի աշխատանք է տարել եւ հարուստ փորձ կուտակել Եվրամիության հետ վերջին տարիների ընթացքում ծավալված համագործակցության արդյունքում: Հայաստանի որոշումը` միանալու Մաքսային միությանը, ամենեւին չի նշանակում Եվրամիության եւ եվրոպական կառույցների հետ համագործակցության թուլացում կամ դադարեցում: Հայաստանը շարունակում է հանձնառու մնալ եվրոպական արժեքներին ու սկզբունքներին, եւ մենք վճռական ենք մեր եվրոպացի գործընկերների հետ միասին ընդլայնելու եւ խորացնելու ինստիտուցիոնալ բարեփոխումների գործընթացը` ուղղված ժողովրդավարության, մարդու իրավունքների եւ օրենքի գերակայության շարունակական ամրապնդմանը: 2013 թ. Վիլնյուսյան գագաթաժողովում ընդունված համատեղ հայտարարությամբ Հայաստանը վերահաստատեց իր հանձնառությունը ամրապնդել փոխադարձ հետաքրքրություն ներկայացնող ոլորտներում համագործակցությունը եւ առաջիկայում նախատեսվում են աշխատանքներ Հայաստան-Եվրոպական միություն համագործակցության նոր շրջանակի ձեւավորման շուրջ»:
Անդրադառնալով Ուկրաինայում ստեղծված իրավիճակին՝ Հովիկ Աբրահամյանն ասաց. «Հայ եւ ուկրաինացի ժողովուրդներին դարեր շարունակ միավորում են եղբայրության եւ բազմադարյա բարեկամության ամուր կապերը: Հավատացած ենք, որ ուկրաինացի ժողովուրդը մեծ ներուժ ունի հաղթահարելու իր առջեւ ծառացած մարտահրավերները»:
Խոսելով տարածաշրջանային խնդիրների եւ, մասնավորապես, ԼՂ հիմնախմնդրի մասին՝ ԱԺ նախագահը նշեց, որ Հայաստանը բազմիցս հայտարարել է, որ հավատարիմ է ԼՂ հակամարտության կարգավորմանը բացարձակապես խաղաղ բանակցությունների միջոցով` ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի եռանախագահության հովանու ներքո եւ միջազգայնորեն ճանաչված 3 սկզբունքների շրջանակում. ազգերի ինքնորոշում, տարածքային ամբողջականություն եւ ուժի կամ ուժի սպառնալիքի չկիրառում: «Մենք շարունակելու ենք մեր ջանքերը հակամարտությունը բանակցային ճանապարհով լուծելու ուղղությամբ»,-ասաց Հովիկ Աբրահամյանը:  «Հայաստանը մշտապես արտահայտել է իր սկզբունքային դիրքորոշումը ազգերի ինքնորոշման իրավունքի իրացման վերաբերյալ: Հայաստանը երբեւէ չի պաշտպանել միջազգային որեւէ փաստաթուղթ, որում ազգերի ինքնորոշման իրավունքը ստորադասվել է տարածքային ամբողջականության սկզբունքին: Հարկ եմ համարում շեշտել, որ ազգերի ինքնորոշման իրավունքի իրացումը հանդիսանում է ՄԱԿ-ի կանոնադրության հիմնական նպատակներից մեկը»:

Председатель НС О.Абраамян в рамках форума председателей парламентов стран-членов ЕС принял участие в пресс-конференции председателей парламентов государств-членов Восточного партнерства.
В своем слове   глава армянского парламента, в частности, отметил: “Республика Армения за последние годы провела большую, объемную работу и приобрела богатый опыт в итоге сотрудничества с ЕС.   Решение Армении присоединиться к Таможенному союзу вовсе не означает ослабления или прекращения сотрудничества с ЕС и европейскими структурами. Армения продолжает оставаться приверженцем европейских ценностей и принципов, и мы тверды в продолжении вместе с нашими европейскими партнерами курса на расширение и углубление процесса институциональных реформ, направленных на последовательное укрепление демократии, прав человека и верховенства закона. Принятым на вильнюсском саммите 2013 года совместным заявлением Армения подтвердила свои обязательства упрочить сотрудничество в представляющих взаимный интерес сферах, и в предстоящее время намечаются работы по сформированию новых рамок сотрудничества Армения – ЕС”.
Обратившись к создавшейся в Украине ситуации, О.Абраамян сказал: “Армянский и украинский народы веками объединяют крепкие связи братства и дружбы. Уверен, что у украинского народа достаточно сил для преодоления вставших перед ним вызовов”.
Говоря о региональных проблемах и, в частности, о Нагорно-Карабахской проблеме, Председатель НС отметил, что Армения неоднократно заявляла о своей приверженности урегулированию конфликта исключительно путем мирных переговоров под эгидой тройки сопредседателей Минской группы ОБСЕ и на основе международно признанных трех принципов – самоопределения наций, территориальной целостности и неприменения силы или угрозы силой. “Мы продолжим наши усилия в решении конфликта переговорным путем”, - сказал О.Абраамян.