ԱԺ մշտական հանձնաժողովի աշխատանքային այցը ՀՀ ճանապարհային ոստիկանություն
Ապրիլի 3-ին ԱԺ պաշտպանության, ազգային անվտանգության եւ ներքին գործերի մշտական հանձնաժողովի նախագահ Կորյուն Նահապետյանը, հանձնաժողովի անդամները աշխատանքային այցով եղան ՀՀ ճանապարհային ոստիկանությունում, ծանոթացան ծառայության աշխատանքներին, ոլորտում կատարված բարեփոխումների ընթացքին:
ՀՀ ճանապարհային ոստիկանության պետ, ոստիկանության գնդապետ Արսեն Գալստյանի եւ ստորաբաժանումների ղեկավարների հետ հանդիպման ժամանակ ԱԺ պատգամավորները հետաքրքրվեցին ոլորտի օրենսդրական բարեփոխումների արդյունքների, ճանապարհային երթեւեկության կանոնների խախտումների համար սահմանված վարչական տուգանքների չափերի վերանայման անհրաժեշտության, տեսանկարահանող եւ արագաչափ սարքերի տեղադրումից հետո ճանապարհային պատահարների վիճակագրության, տեխնիկական այդ միջոցների ներդրման նպատակահարմարության ու արդյունավետության մասին, փորձեցին ճշտել քաղաքացիներից ստացվող ահազանգերի ու բողոքների հիմնավորվածությունը եւ դժգոհությունների նվազեցման ուղղությամբ կատարվելիք քայլերը:
Հանձնաժողովի նախագահ Կորյուն Նահապետյանը տեղեկացրեց, որ ԱԺ նախագահ Հովիկ Աբրահամյանի նախաձեռնությամբ ճանապարհային ոստիկանությանն առնչվող հիմնախնդիրների վերաբերյալ առաջիկայում խորհրդարանական լսումներ են անցկացվելու, եւ պատգամավորների հարցադրումները ոլորտի վերաբերյալ տեղեկատվություն ստանալու, առկա խնդիրներին ծանոթանալու եւ նոր առաջարկներ լսելու նպատակ ունեն: Ըստ նրա՝ ճանապարհային ոստիկանության համակարգում արդյունավետ կառավարում իրականացնելու համար օրենսդիր մարմինն ու ոստիկանությունը պետք է ակտիվորեն համագործակցեն եւ փոխադարձ շահագրգռվածություն ցուցաբերեն:
ԱԺ պատգամավորներն այցելեցին նաեւ ճանապարհային երթեւեկության կանոնների խախտումների արձանագրման կենտրոն եւ ծանոթացան աշխատանքի առանձնահատկություններին:

Рабочий визит постоянной комиссии НС в Дорожную полицию РА
3 апреля председатель Постоянной комиссии НС по обороне, национальной безопасности и внутренним делам К.Нагапетян и члены комиссии   побывали с рабочим визитом в Дорожной полиции (ДП) РА, где ознакомились с работой структуры, ходом проводимых реформ.
На встрече с начальником ДП, полковником полиции А.Галстяном и руководителями подразделений депутаты НС поинтересовались итогами законодательных реформ сферы, подняли ряд вопросов – о необходимости пересмотра установленных размеров административных штрафов за нарушение правил дорожного движения, о статистике дорожных случаев после установки видеокамер и спидометров, о целесообразности и эффективности внедрения других технических средств, а также попытались выяснить обоснованность жалоб и сигналов граждан, предпринимаемые шаги по снижению недовольства населения.
Председатель комиссии К.Нагапетян проинформировал, что по инициативе спикера НС О.Абраамяна вскоре будут проведены парламентские слушания по проблемам ДП, и поднимаемые депутатами вопросы преследуют цель получить более полные сведения о сфере, ознакомиться с насущными задачами, новыми предложениями. По его словам,   для эффективного управления системой ДП законодательный орган и полиция должны активно сотрудничать и проявлять взаимную заинтересованность.
Депутаты НС посетили также Центр регистрации нарушений правил дорожного движения и ознакомились с особенностями его работы.