Ազգային ժողովի նախագահը Ժնեւում երկկողմ հանդիպումներ ունեցավ
ՀՀ ԱԺ նախագահ Հովիկ Աբրահամյանի գլխավորած պատվիրակությունը մարտի 19-ին մասնակցեց Միջխորհրդարանական միության 130-րդ վեհաժողովի երրորդ օրվա աշխատանքներին:
Ազգային ժողովի նախագահը երկկողմ հանդիպումներ ունեցավ Արաբական Միացյալ Էմիրությունների Դաշնային Ազգային խորհրդի նախագահ Մոհամմադ Ահմադ Ալ Մուրի եւ Քուվեյթի Պետության Ազգային ժողովի նախագահ Մարզուք Ալ-Ղանիմի հետ:
Արաբական Միացյալ Էմիրությունների Դաշնային Ազգային խորհրդի նախագահ Մոհամմադ Ահմադ Ալ Մուրի հետ հանդիպման ընթացքում քննարկվեցին Հայաստանի եւ ԱՄԷ խորհրդարանների միջեւ համագործակցության հարցերը` երկուստեք ընդգծելով փոխգործակցության ակտիվացման անհրաժեշտությունը:
Փոխըմբռնման մթնոլորտում զրուցակիցները կարեւորեցին խաղաղությունը եւ կայունությունը տարածաշրջանում, համագործակցությունը միջազգային կառույցներում, փոխադարձ այցերը, շփումները, ինչը կարող է խթան հանդիսանալ ինչպես միջխորհրդարանական կապերի, այնպես էլ միջպետական հարաբերությունների էլ ավելի զարգացման ու ամրապնդման համար:
Հովիկ Աբրահամյանը եւ Մոհամմադ Ահմադ Ալ Մուրը կարեւոր համարեցին նաեւ առեւտրատնտեսական կապերի հետագա զարգացումը եւ խորացումը, անդրադարձան փոխադարձ հետաքրքրություն ներկայացնող այլ հարցերի եւս:
ԱԺ նախագահ Հովիկ Աբրահամյանը ԱՄԷ խորհրդարանի նախագահ Մոհամմադ Ահմադ Ալ Մուրին պաշտոնական այցով հրավիրեց Հայաստան. հրավերը սիրով ընդունվեց:
ՀՀ ԱԺ նախագահ Հովիկ Աբրահամյանի եւ Քուվեյթի Պետության Ազգային ժողովի նախագահ Մարզուք Ալ-Ղանիմի հետ հանդիպման ժամանակ եւս քննարկվեցին միջխորհրդարանական կապերի ակտիվացմանը, միջազգային կառույցներում համագործակցությանը, տարածաշրջանային խնդիրներին առնչվող եւ փոխադարձ կարեւորություն ներկայացնող մի շարք հարցեր:
Կողմերը գոհունակությամբ փաստեցին, որ Հայաստանի եւ Քուվեյթի միջեւ հարաբերությունները կայուն առաջընթաց են ապրում, ակտիվացել են միջպետական եւ միջխորհրդարանական կապերը, տնտեսական համագործակցությունը՝ միաժամանակ նշելով, որ փոխգործակցության զարգացման մեծ ներուժ կա: Երկու երկրների խորհրդարանների ղեկավարները կարեւոր համարեցին միջխորհրդարանական կապերի խորացման անհրաժեշտությունը, խորհրդարանական դիվանագիտության դերը, համագործակցությունը միջազգային խորհրդարանական կառույցներում:
Քուվեյթի Պետության Ազգային ժողովի նախագահ Մարզուք Ալ-Ղանիմը Հովիկ Աբրահամյանին պաշտոնական այցով հրավիրեց Քուվեյթ:

Двусторонние встречи Председателя НС в Женеве
19 марта делегация, возглавляемая Председателем НС РА О.Абраамяном, приняла участие в работах третьего дня 130-й Ассамблеи Межпарламентского Союза (МПС).
У Председателя НС РА состоялись двусторонние встречи с Председателем Федерального Национального Совета ОАЭ Мохаммадом Ахмадом аль-Муром и Председателем Национального Собрания Государства Кувейт Марзуком аль-Ганимом.
На встрече с Председателем Федерального Национального Совета ОАЭ Мохаммадом Ахмадом аль-Муром обсуждались вопросы сотрудничества парламентов Армении и ОАЭ; обоюдно была подчеркнута необходимость активизации взаимодействия.
В атмосфере взаимопонимания собеседники особо выделили важность мира и стабильности в регионе, сотрудничества в международных структурах, взаимных визитов и контактов, способствующих еще большему развитию и укреплению как межпарламентских, так и межгосударственных отношений.
О.Абраамян и Мохаммад Ахмад аль-Мур   считают важным дальнейшее развитие и углубление торгово-экономических связей; они коснулись также других вопросов, представляющих взаимный интерес.
Председатель НС О.Абраамян пригласил председателя парламента ОАЭ Мохаммада Ахмада аль-Мура в Армению с официальным визитом; приглашение было любезно принято.
Во время встречи Председателя НС О.Абраамяна с Председателем Национального Собрания Государства Кувейт Марзуком аль-Ганимом также обсуждались вопросы активизации межпарламентских связей, сотрудничества в международных структурах, региональные и прочие проблемы, представляющие обоюдный интерес.
Стороны с удовлетворением констатировали, что отношения между Арменией и Кувейтом носят стабильный прогресс, активизировались межпарламентские и межгосударственные связи, экономическое сотрудничество; в то же время отмечено, что взаимосотрудничество все еще таит в себе большой потенциал. Главы парламентов двух стран считают важным необходимость углубления межпарламентских связей, осознают весомую роль парламентской дипломатии, сотрудничества в международных парламентских структурах.
Председатель Национального Собрания Государства Кувейт Марзук аль-Ганим пригласил О.Абраамяна с официальным визитом в Кувейт.