Փետրվարի 25-ին ԱԺ փոխնախագահ Էդուարդ Շարմազանովը եւ ՀՀ ԱԺ Հայաստան-Հունաստան բարեկամական խմբի անդամները հանդիպեցին Հունաստանի Հանրապետության խորհրդարանի նախագահ Վանգելիս Մեյմարակիսի գլխավորած պատվիրակության հետ:
Հայաստան-Հունաստան բարեկամական խմբի ղեկավար Էդուարդ Շարմազանովը, ողջունելով հյուրերին Ազգային ժողովում, նշեց, որ հայերը եւ հույները ընդհանուր պատմություն եւ արժեքային համակարգ ունեցող ժողովուրդներ են եւ պետք է միասին պայքարեն ժխտողականության դեմ: Նա համոզմունք հայտնեց, որ նման այցերը կնպաստեն հայ-հունական կապերի ամրապնդմանը: ԱԺ փոխնախագահը անդրադարձավ բարեկամական խմբերի համագործակցությանը, կարեւորեց բարեկամ ժողովուրդների կառուցողական համագործակցությունը նաեւ միջազգային հարթակներում:
Հունաստանի Հանրապետության խորհրդարանի նախագահը գոհունակությամբ նշեց, որ հույն եւ հայ պատգամավորները սերտորեն համագործակցում են եվրոպական կառույցներում եւ սատարում միմյանց: Ըստ Վանգելիս Մեյմարակիսի՝ հայ-հունական հարաբերությունները գտնվում են բարձր մակարդակի վրա եւ համոզմունք հայտնեց, որ ավելի կզարգանան եւ կխորանան: Նա նշեց, որ քաջատեղյակ է տարածաշրջանային զարգացումներից եւ կարծում է, որ հարցերը պիտի լուծվեն երկխոսության, համագործակցության ճանապարհով:
Հայաստան-Հունաստան բարեկամական խմբի անդամները շնորհավորեցին Հունաստանի Հանրապետության խորհրդարանի նախագահին՝  ԱԺ Պատվո մեդալ ստանալու կապակցությամբ:

25 февраля вице-спикер НС Э.Шармазанов и члены группы дружбы НС “Армения – Греция” встретились с делегацией, возглавляемой Председателем Парламента Греческой Республики   Вангелисом Меймаракисом.
Руководитель группы дружбы НС “Армения – Греция” Э.Шармазанов, приветствуя гостей в НС, отметил, что армяне и греки – народы, имеющие общую историю и систему ценностей и должны вместе бороться с существующими вызовами. Он выразил уверенность, что подобные визиты будут содействовать укреплению армяно-греческих связей. Вице-спикер НС обратился к сотрудничеству групп дружбы, подчеркнул важность конструктивного взаимодействия также на международной арене.
Председатель Парламента Греческой Республики с удовлетворением отметил, что греческие и армянские депутаты тесно сотрудничают и поддерживают друг друга в европейских структурах. По мнению В.Меймаракиса, армяно-греческие отношения находятся на высоком уровне, и он выразил надежду на их еще большее развитие и углубление. Гость заметил, что хорошо осведомлен о региональных развитиях, и полагает, что вопросы должны решаться путем диалога, сотрудничества.
Члены группы дружбы НС “Армения – Греция” поздравили Председателя Парламента Греческой Республики с получением Почетной медали НС.