ՀՀ ԱԺ նախագահ Հովիկ Աբրահամյանի հրավերով փետրվարի 25-ին երկօրյա պաշտոնական այցով Երեւան ժամանեց Հունաստանի Հանրապետության խորհրդարանի նախագահ Վանգելիս Մեյմարակիսի գլխավորած պատվիրակությունը։
Զվարթնոց օդանավակայանում բարձրաստիճան հյուրին դիմավորեցին ՀՀ ԱԺ նախագահի տեղակալ Էդուարդ Շարմազանովը, ՀՀ ԱԺ աշխատակազմի ղեկավար Գուրգեն Դումանյանը։
Ընդունելության պաշտոնական արարողակարգից հետո Հունաստանի Հանրապետության խորհրդարանի ղեկավարն ու նրա գլխավորած պատվիրակությունը մեկնեցին Ծիծեռնակաբերդ։
Վանգելիս Մեյմարակիսն ու պատվիրակության անդամները ծաղկեպսակ եւ ծաղիկներ դրեցին Հայոց մեծ եղեռնի հուշակոթողին եւ լռությամբ ու խոնարհումով հարգեցին 1915թվականի Հայոց ցեղասպանության մեկուկես միլիոն անմեղ զոհերի հիշատակը։
Բարձրաստիճան հյուրը «Հիշողության պուրակ»-ում տնկեց մշտադալար եղեւնի։
Հունաստանի Հանրապետության խորհրդարանի նախագահ Վանգելիս Մեյմարակիսը լրագրողների հետ կիսելով իր տպավորությունները, նշեց- «Մեծ հարգանքով ենք եկել ծաղկեպսակ ու ծաղիկներ դնելու այս հուշարձանին։ Ինչպես գիտեք Հունաստանի խորհրդարանը ճանաչել եւ դատապարտել է Հայոց ցեղասպանությունը, եւ ես արտահայտում եմ ողջ հույն ժողովրդի, պատգամավորների, նախարարների, քաղաքական գործիչների կարծիքը։
Ինձ համար մեծ պատիվ եւ մեծ ուրախություն է գտնվելու Հայաստանում։ Ընդհանուր արժեքներ եւ սկզբունքներ ներկայացնող պետություններ են Հունաստանն ու Հայաստանը։
Հայաստանում հույները զգում են, որ իրենք գտնվում են իրենց հայրենիքում՝ Հունաստանում, եւ Հունաստանում հայերը զգում են, որ իրենք գտնվում են իրենց հայրենիքում՝ Հայաստանում։
Ես համոզված եմ, որ երկու երկրներն ունեն բավականին լավ համագործակցություն եւ հույս ունեմ, որ կա անհրաժեշտ ներուժ այդ համագործակցությունն առավել ընդլայնելու։
Խորհրդանշական է եւ մեծ նշանակություն ունի մեր այցը Հայաստան, քանի որ Հունաստանը ստանձնել է Եվրամիության խորհրդի նախագահությունը»։
Վանգելիս Մեյմարակիսը նշեց, որ Հայոց ցեղասպանության 100-րդ տարելիցի կապակցությամբ 2015 թ.-ին Հունաստանի խորհրդարանում կկազմակերպվի ցուցահանդես:

25 февраля по приглашению Председателя НС О.Абраамяна с двухдневным визитом в Армению прибыла делегация, возглавляемая Председателем Парламента Греции Вангелисом Меймаракисом.
В аэропорту “Звартноц” высоких гостей встретили вице-спикер НС Э.Шармазанов, руководитель Аппарата НС Г.Думанян.
После официальной церемонии встречи Председатель Парламента Греции и возглавляемая им делегация направились в Цицернакаберд.
Вангелис Меймаракис и члены делегации возложили венок и цветы к мемориалу Геноцида армян, почтили минутой молчания память полутора миллионов безвинных жертв 1915 года.
Высокий гость посадил в “Парке Памяти” вечнозеленую ель.
Председатель Парламента Греции Вангелис Меймаракис, делясь с журналистами своими впечатлениями, отметил: “С огромным уважением мы возложили венок и цветы к этому мемориалу. Как вы знаете, Парламент Греции признал и осудил Геноцид армян, и я выражаю мнение всего греческого народа, депутатов, министров, политических деятелей.
Для меня большая честь и радость находиться в Армении. Греция и Армения – государства, представляющие общие ценности и принципы.
В Армении греки чувствуют себя как на своей родине – в Греции, и в Греции армяне чувствуют себя так же, как на своей родине – в Армении.
Я уверен в довольно успешном сотрудничестве двух стран и надеюсь, что есть необходимый потенциал для его еще большего расширения.
Символичен и многозначителен наш визит в Армению, так как Греция возглавила председательство в Совете ЕС”.