ՀՀ ԱԺ նախագահ Հովիկ Աբրահամյանի հրավերով փետրվարի 25-ին երկօրյա պաշտոնական այցով Հայաստան կժամանի Հունաստանի Հանրապետության խորհրդարանի նախագահ Վանգելիս Մեյմարակիսի գլխավորած պատվիրակությունը:
Այցի ընթացքում նախատեսվում են հանդիպումներ ՀՀ Նախագահ Սերժ Սարգսյանի, Ն.Ս.Օ.Տ.Տ. Գարեգին Բ Ամենայն Հայոց Կաթողիկոսի, ՀՀ ԱԺ նախագահ Հովիկ Աբրահամյանի, ՀՀ վարչապետ Տիգրան Սարգսյանի, ԱԳ նախարար Էդվարդ Նալբանդյանի, ՀՀ ԱԺ Հայաստան-Հունաստան բարեկամական խմբի անդամների հետ:
Հունաստանի Հանրապետության խորհրդարանի նախագահը եւ պատվիրակության անդամները կայցելեն Ծիծեռնակաբերդ` Հայոց ցեղասպանության զոհերի հուշահամալիր:

At the invitation of the RA NA Speaker Hovik Abrahamyan on February 25 the delegation led by the Speaker of the Parliament of the Hellenic Republic Vangelis Meimarakis will arrive in Armenia on a two-day official visit.
During the visit meetings with the RA President Serzh Sargsyan, Supreme Patriarch Karekin II Catholicos of All Armenians, the RA NA Speaker Hovik Abrahamyan, the RA Prime Minister Tigran Sargsyan, the Foreign Minister Edward Nalbandian, the members of the RA NA Armenia-Greece Friendship Group are scheduled.
The Speaker of the Parliament of the Hellenic Republic and the members of the delegation will visit Tsitsernakaberd, the Memorial Complex of the Armenian Genocide victims.