ՀՀ ԱԺ նախագահ Հովիկ Աբրահամյանը մասնակցեց ԻԻՀ Իսլամական հեղափոխության հաղթանակի 35-ամյակին նվիրված պաշտոնական ընդունելությանը
Փետրվարի 10-ին ՀՀ ԱԺ նախագահ Հովիկ Աբրահամյանը մասնակցեց Իրանի Իսլամական Հանրապետության Իսլամական հեղափոխության հաղթանակի 35-ամյակին նվիրված պաշտոնական ընդունելությանը:
Ողջունելով ներկաներին՝ ՀՀ ԱԺ նախագահը մասնավորապես ասաց.
«Հայաստանի Հանրապետության Ազգային ժողովի եւ անձամբ իմ անունից ջերմորեն շնորհավորում եմ Ձեզ, պարոն դեսպան, եւ ի դեմս Ձեզ՝  Իրանի Իսլամական Հանրապետության բարեկամ ժողովրդին Իսլամական հեղափոխության հաղթանակի 35-ամյակի առթիվ:
Հայ-իրանական հարաբերությունները սկզբնավորվել են վաղնջական ժամանակներից եւ ունեն հարուստ պատմություն: Հայ-իրանական բարեկամությունը խորհրդանշում է երկրների ու ժողովուրդների օրինակելի փոխհարաբերություններ, որոնք պայմանավորված են ոչ միայն մեր անմիջական հարեւանությամբ, այլեւ մեր ժողովուրդների փոխադարձ վստահությամբ, ինչն ավելի դյուրին ու ջերմ է դարձնում մեր շփումները տարբեր մակարդակներում: Մեր բարեկամությունը դիմակայել է ժամանակների փորձությանը եւ իրադարձությունների թելադրած բազում մարտահրավերների:
Հայաստանը բարձր է գնահատում Իրանի հետ ունեցած իր ջերմ հարաբերությունները: Այդ հարաբերությունները պայմանավորված են Հայաստանի համար կենսական նշանակություն ունեցող մի շարք գործոններով` փոխադարձ տնտեսական շահերով, կողմերի աշխարհաքաղաքական դիրքի առանձնահատկություններով եւ պատմամշակութային ընդհանրություններով:
Որպես Մերձավոր Արեւելքի առանցքային պետություններից մեկը` Իրանը, 1992թ. ձեռնամուխ եղավ Հարավային Կովկասի նորանկախ երկրների՝ մասնավորապես Հայաստանի հետ բազմաբնույթ հարաբերությունների հաստատմանը: Հայաստանի եւ Իրանի միջեւ աստիճանաբար ձեւավորվեց տնտեսական սերտ համագործակցություն: Արդյունավետ փոխգործակցություն է ծավալվել էներգետիկայի, տրանսպորտի, բնապահպանության, միջմարզային, գիտակրթական եւ մշակութային ոլորտներում: Այսօր առանց վարանելու կարելի է փաստել, որ հայ-իրանական հարաբերությունները գտնվում են բարձր մակարդակի վրա եւ շարունակում են զարգանալ փոխվստահության մթնոլորտում՝  նպաստելով ոչ միայն երկկողմ կապերի, այլեւ տարածաշրջանային կայունության ամրապնդմանը:
Մեր երկու երկրների հարաբերությունների զարգացմանն իր ուրույն նպաստն է բերում Հայաստանի Հանրապետության եւ Իրանի Իսլամական Հանրապետության բարձրագույն օրենսդիր մարմինների համագործակցությունը: Ուրախությամբ եմ նշում, որ միջխորհրդարանական հարաբերություններում հաստատվել են համագործակցության լավ ավանդույթներ, հատկապես մեր երկու երկրների խորհրդարաններում գործող բարեկամական պատգամավորական խմբերի միջեւ: Ես՝ որպես Հայաստանի Հանրապետության Ազգային ժողովի նախագահ, պատրաստ եմ նպաստել այդ հարաբերությունների խորացմանը՝  ի շահ մեր դարավոր բարեկամության ամրապնդման:
Համոզված եմ, որ մենք շարունակելու ենք համատեղ ընթացքը ոչ միայն ի շահ մեր երկու ժողովուրդների, այլեւ ի նպաստ ողջ տարածաշրջանի՝ հանդուժողականության ու համերաշխության օրինակ ծառայելով ռազմատենչությունն ու այլատյացությունը պետական մակարդակով խրախուսող որոշ պետությունների համար:
Հարգելի պարոն դեսպան, օգտվելով առիթից, թույլ տվեք կրկին շնորհավորել Ձեզ Իրանի Իսլամական հեղափոխության հաղթանակի տարեդարձի առթիվ: Իրանի Իսլամական Հանրապետության բարեկամ ժողովրդին մաղթում եմ խաղաղ ապագա, բարեկեցություն եւ հետագա առաջընթաց»:

Председатель НС О.Абраамян принял участие в официальном приеме в честь 35-летия победы Исламской революции ИРИ
10 февраля    Председатель НС О.Абраамян принял участие в официальном приеме в честь 35-летия победы Исламской революции ИРИ.
Приветствуя и поздравляя присутствующих, спикер парламента, в частности, сказал:
“Армяно-иранские отношения зародились с древних времен и имеют богатую историю. Армяно-иранская дружба символизирует образцовые взаимоотношения стран и народов, обусловленные не только нашим непосредственным соседством, но и взаимным доверием наших народов, что делает более легкими и сердечными наши контакты на различных уровнях. Наша дружба выдержала испытание временем и множество продиктованных событиями вызовов.
Армения высоко ценит свои теплые отношения с Ираном. Эти отношения обусловлены рядом имеющих для Армении жизненно важное значение факторов – взаимными экономическими выгодами, особенностями геополитического положения и историко-культурными общностями.
Как одно из ключевых государств Ближнего Востока, Иран в 1992 г. приступил к установлению многовекторных отношений с новыми независимыми странами Южного Кавказа, в частности с Арменией.   Между Арменией и Ираном постепенно наладилось тесное экономическое сотрудничество. Эффективное взаимодействие развернуто в энергетической, транспортной, экологической, научно-образовательной и культурной сферах, в межобластном сотрудничестве. Сегодня без колебаний можно констатировать, что армяно-иранские отношения находятся на высоком уровне и продолжают развиваться в атмосфере взаимного доверия, содействуя не только упрочению двусторонних связей, но и региональной стабильности.
Свой особый вклад в развитие отношений наших двух стран вносит сотрудничество высших законодательных органов Республики Армения и Исламской Республики Иран.   С удовлетворением отмечу, что в межпарламентских отношениях установились добрые традиции сотрудничества, особенно между действующими в парламентах наших двух стран депутатскими группами дружбы. Я, как Председатель НС РА, готов содействовать углублению этих отношений – в интересах укрепления нашей вековой дружбы.
Убежден, что мы продолжим совместный путь не только на благо наших двух народов, но и всего региона, служа примером терпимости и согласия для некоторых государств, поощряющих воинственность и ксенофобию на государственном уровне”.
В завершение О.Абраамян вновь поздравил посла ИРИ в связи с годовщиной победы Исламской революции и пожелал дружественному иранскому народу “мирного грядущего, благоденствия и дальнейшего прогресса”.