Նոյեմբերի 28-ին ԱԺ տարածքային կառավարման եւ տեղական ինքնակառավարման հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախագահ Ստեփան Մարգարյանը, ԱԺ ֆինանսավարկային եւ բյուջետային հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախագահ Գագիկ Մինասյանը ու ԱԺ մարդու իրավունքների պաշտպանության եւ հանրային հարցերի մշտական հանձնաժողովի անդամ Էդմոն Մարուքյանը հանդիպեցին Եվրոպայի խորհրդի տեղական եւ տարածքային իշխանությունների կոնգրեսում Հայաստանի հարցերով զեկուցող Նայջել Մերմագենի հետ:
Նայջել Մերմագենը տեղեկացրեց, որ այցի նպատակն է մշտադիտարկում իրականացնել եւ հասկանալ, թե Հայաստանը ինչպես է կատարում «Տեղական ինքնակառավարման եվրոպական խարտիայով» նախատեսված դրույթները:
Հյուրի խնդրանքով ԱԺ մշտական հանձնաժողովների ներկայացուցիչները անդրադարձան ֆինանսական համահարթեցման սկզբունքով համայնքներին տրվող դոտացիաների հատկացման, համայնքային բյուջեների կազմման առանձնահատկություններին, հարկահավաքման գործընթացի հարցերին, կարեւորեցին գյուղական վայրերում աշխատատեղերի ստեղծումը: Նրանք կարեւորեցին համայնքների խոշորացումը, ինչը հնարավորություն կտա ֆինանսական միջոցները առավել արդյունավետ օգտագործելու: Զրուցակիցները մտքեր փոխանակեցին համայնքային ժողովրդավարության զարգացման շուրջ, քննարկեցին տեղական ինքնակառավարման արդյունավետության բարձրացմանն առնչվող հարցեր: Նշվեց, որ Հայաստանի խորհրդարանի ուշադրության կենտրոնում են գտնվում տեղական ինքնակառավարման եւ տարածքային կառավարման խնդիրները:

28 ноября председатель Постоянной комиссии НС по вопросам территориального управления и местного самоуправления С.Маргарян, председатель Постоянной комиссии НС по финансово-кредитным и бюджетным вопросам Г.Минасян и член Постоянной комиссии НС по защите прав человека и общественным вопросам Э.Марукян встретились с докладчиком по делам Армении в Конгрессе местных и территориальных властей Совета Европы Найджелом Мермагеном.
Г-н Мермаген  проинформировал, что цель визита – мониторинг исполнения Арменией положений, предусмотренных “Европейской хартией местного самоуправления”.
По просьбе гостя представители постоянных комиссий НС ознакомили его с порядком  предоставления общинам дотаций по принципу финансового выравнивания, особенностями формирования бюджетов общин, процессом сбора налогов, создания рабочих мест в сельской местности и т.д. Собеседники обменялись мнениями по развитию общинной демократии, обсудили вопросы повышения эффективности органов местного самоуправления (ОМС). Отмечено было, что проблемы местного самоуправления и территориального управления всегда находятся в центре внимания парламента Армении.