Հնդկաստանի Բարի կամքի խորհրդարանական պատվիրակության հադիպումները Ազգային ժողովում
Հոկտեմբերի 30-ին ԱԺ Հայաստան-Հնդկաստան բարեկամական խումբը հանդիպեց Հնդկաստանի Բարի կամքի խորհրդարանական պատվիրակության հետ: Պատվիրակության կազմում Հնդկաստանի խորհրդարանի տարբեր կուսակցությունների անդամներ էին:
ԱԺ Հայաստան-Հնդկաստան բարեկամական խմբի ղեկավար Արաիկ Հովհաննիսյանը ողջունեց հյուրերին խորհրդարանում եւ ներկայացրեց բարեկամական խմբի անդամներին: Արաիկ Հովհաննիսյանը խոսեց հայ-հնդկական դարավոր բարեկամության, Հնդկաստանի հայկական համայնքի, զարգացող առեւտրատնտեսական հարաբերությունների մասին: Նա նշեց, որ նորագույն տեխնոլոգիաների, կրթության, առողջապահության ոլորտներում համագործակցության մեծ հնարավորությունների կան երկու պետությունների համար:
Հնդկական պատվիրակության ղեկավար Պաբան Սինգհ Գաթովարը, ողջունելով հայ գործընկերներին, նշեց, որ անցյալում հայերը եւ հնդիկները ունեցել են կայուն բարեկամական հարաբերություններ, իսկ այսօր միմյանց աջակցում են միջազգային տարբեր կառույցներում: Նա նշեց, որ Հնդկաստանի խորհրդարանում նույնպես շուտով կստեղծվի Հայաստանի հետ բարեկամական խումբ, եւ փոխադարձ այցերը կնպաստեն խորհդարանական դիվանագիտության զարգացմանը: Նա ավելացրեց,որ իրենք ծրագրում են զարգացնել համագործակցությունը կրթական, մշակութային, առեւտրատնտեսական, զբոսաշրջության, դեղագործության, աստղաֆիզիկայի, սեյսմոլոգիայի բնագավառներում:
Հոկտեմբերի 30-ին Աժ գիտության, կրթության, մշակույթի, երիտասարդության եւ սպորտի հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախագահ Արտակ Դավթյանը հանդիպեց Հնդկաստանի Բարի կամքի խորհրդարանական պատվիրակության հետ: Հանդիպմանը ներկա էր նաեւ ԱԺ Հայաստան-Հնդկաստան բարեկամական խմբի ղեկավար Արաիկ Հովհաննիսյանը:
Արտակ Դավթյանը ողջունեց հյուրերին՝ կարեւորելով հնդկական մշակույթի եւ քաղաքակրթության մեծ դերը մարդկության պատմության մեջ: Նա նշեց, որ հայկական տարբեր բուհերում սովորում է շուրջ 700 հնդիկ ուսանող, որոնք, Հայաստանում ստանալով բարձրագույն կրթություն, հետագայում դառնում են մեր երկրի հավատարիմ բարեկամները:
Հնդկաստանի խորհրդարանական պատվիրակության ղեկավար Պաբան Սինգհ Գաթովարը խոսեց հայ եւ հնդիկ ժողովուրդների դարավոր բարեկամության, հնդկահայ համայնքի, հայաբնակ Կալկաթա քաղաքի մասին: Նա նշեց, որ այժմ իրենք աշխատում են երկու երկրների բժշկական դիպլոմների երկկողմ ճանաչման ուղղությամբ: Պարոն Գաթովարն ավելացրեց, որ իրենք բանակցություններ են վարում նոր ծրագրերի շուրջ, իսկ «Հայաստան» համահայկական հիմնադրամի եւ Թումո ստեղծարար տեխնոլոգիաների կենտրոնի հետ արդեն համագործակցում են:

Встречи парламентской делегации Доброй воли Индии в НС
30 октября группа дружбы НС Армения – Индия встретилась с парламентской делегацией Доброй воли Индии. В составе делегации члены различных партий парламента Индии.
Руководитель группа дружбы Армения – Индия А.Ованесян, в частности, отметил вековую армяно-индийскую дружбу, роль армянской общины Индии, развивающиеся торгово-экономические связи, большие возможности сотрудничества между двумя странами в области новейших технологий, образования, здравоохранения и т.д.
Глава индийской делегации Пабан Сингх Гатовар, напомнив о прочных армяно-индийских связях прошлого, отметил плодотворность сегодняшних отношений, поддержку друг друга в различных международных структурах. Он проинформировал, что вскоре в индийском парламенте также будет создана группа дружбы с Арменией, а взаимные визиты посодействуют развитию парламентской дипломатии. Госминистр по парламентским связям добавил, что в их планах – развитие сотрудничества с РА в образовательной, культурной, торгово-экономической и других сферах.
В тот же день с парламентской делегацией Доброй воли Индии встретился председатель Постоянной комиссии НС по вопросам науки, образования, культуры, молодежи и спорта А.Давтян. На встрече присутствовал   руководитель группа дружбы Армения – Индия А.Ованесян.
В беседе, проходившей в теплой атмосфере, А.Давтян и Пабан Сингх Гатовар подчеркнули исторически дружественный характер вековых связей двух народов, нынешний достаточно высокий уровень взаимосвязей, в частности, в области образования. Индийский госминистр отметил, что ныне проводится работа по взаимному признанию медицинских дипломов двух стран, ведутся переговоры вокруг новых программ и т.д.