Հոկտեմբերի 19-ին ԱԺ արտաքին հարաբերությունների մշտական հանձնաժողովի նախագահ Արտակ Զաքարյանը հանդիպեց Միջազգային եւրոպական շարժման ներկայացուցիչների հետ:
Միջազգային եվրոպական շարժման գլխավոր քարտուղար Դիեգո Պինտոն նշեց, որ Հայաստան իրենց այցի նպատակն է նպաստել երկու հարեւան երկրների` Հայաստանի եւ Ադրբեջանի քաղաքացիական հասարակությունների միջեւ հարաբերությունների մերձեցմանը, վստահության մթնոլորտի ստեղծմանը: Դիեգո Պինտոն նշեց, որ շարժումը տարբեր ծրագրեր է իրականացրել Բալկաններում, Արեւելյան Եվրոպայում՝ նպաստելով տարբեր հակամարտությունների ընթացքում եւ դրանից հետո հակամարտող հասարակությունների միջեւ երկխոսությանը եւ վստահության մթնոլորտի ձեւավորմանը: Շարժման գլխավոր քարտուղարը նշեց, որ իրենք նույնը փորձելու են իրականացնել Հարավային Կովկասում եւ հատկապես Հայաստանի եւ Ադրբեջանի հասարակություններում:
Ադրբեջանի ներկայացուցիչը ասաց, որ այս շարժման միջոցով նրան հնարավորություն է ընձեռնվել այցելել Հայաստան, ծանոթանալ հայ հասարակության հետ եւ Ադրբեջան վերադառնալիս անպայման կպատմի հայերի սիրալիր եւ ջերմ վերաբերմունքի մասին:
ԱԺ արտաքին հարաբերությունների մշտական հանձնաժողովի նախագահը, կարեւորելով նրանց այցի նպատակը Հայաստան, ողջունեց նրանց ջանքերը եւ անհրաժեշտ համարեց հայ-ադրբեջանական հասարակությունների միջեւ հարաբերությունների հաստատման գործում միջազգային կազմակերպությունների ակտիվ դերակատարումը: Ըստ Արտակ Զաքարյանի՝ վստահության մթնոլորտի ստեղծման եւ երկխոսության հաստատման համար միայն մեկ կողմի պատրաստակամությունը բավարար չէ. անհրաժեշտ է, որ Ադրբեջանի իշխանություններն էլ գիտակցեն ու կարեւորեն դա: «Ես այս մասին ասել եմ նաեւ նախորդ տարի Բաքվում տեղի ունեցած խորհրդարանական մի հանդիպման ժամանակ»,-ընդգծեց հաձնաժողովի նախագահը: Արտակ Զաքարյանը նշեց, որ Հայաստանի հասարակությունն ամեն օր մամուլում կարդում է Ադրբեջանից եկող հակահայկական քարոզչություն, ատելության մթնոլորտի ու պատերազմի մասին ելույթներ: Եվ դա չի կարող լավ անդրադարձ ունենալ հակամարտության խաղաղ կարգավորման վրա:
Հանձնաժողովի նախագահը նշեց, որ հայկական կողմը անում է ամեն ինչ Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտությունը խաղաղ ճանապարհով լուծելու համար եւ հուսով է, որ շարժման ջանքերը կծառայեն իրենց նպատակին:

On October 19 the Chairman of the NA Standing Committee on Foreign Relations Artak Zakaryan met with the representatives of the International European Movement.
The Secretary of the International European Movement Diego Pinto noted that the goal of their visit to Armenia was to promote the rapprochement of relations between the civil societies of the two neighbor countries, Armenia and Azerbaijan, the creation of the atmosphere of trust. Diego Pinto noted that the Movement had implemented different programmes in the Balkans, Eastern Europe, promoting the dialogue between the conflicting societies during different conflicts and after them and the formation of the atmosphere of trust. The Secretary of the International European Movement noted that they would try to carry out the same thing in the South Caucasus, and especially in the societies of Armenia and Azerbaijan.
The representative of Azerbaijan said that through this Movement an opportunity had been given to him to visit Armenia and get acquainted with the Armenian society and going back to Azerbaijan he would tell them about the Armenians’ kind and warm attitude.
Highlighting the goal of their visit to Armenia the Chairman of the NA Standing Committee on Foreign Relations welcomed their efforts and deemed necessary the active role of the international organizations in the establishment of relations between the Armenian-Azerbaijani societies. According to Arak Zakaryan, the readiness of only one side is not sufficient for the creation of the atmosphere of trust and the establishment of dialogue: it is necessary that the Azerbaijani authorities would realize and highlight it. “I have also said about this during a parliamentary meeting in Baku last year,” the Committee Chairman said. Artak Zakaryan noted that every year the society of Armenia reads anti-Armenian propaganda, speeches on the atmosphere of hatred and war coming from Azerbaijan. And it cannot have a good reflection on the peaceful settlement of the conflict.
The Committee Chairman has noted that the Armenian side does the utmost for solving the Nagorno Karabakh conflict through peaceful means, and he hopes that the efforts made by the Movement will serve to its goal.