ՀՀ ԱԺ նախագահ Հովիկ Աբրահամյանն ընդունեց Չեխիայի Սենատի փոխնախագահ Միլուշե Հորսկային եւ Սենատի Եվրոպական միության հարցերի հանձնաժողովի պատվիրակությանը
Սեպտեմբերի 17-ին ՀՀ ԱԺ նախագահ Հովիկ Աբրահամյանն ընդունեց Չեխիայի Հանրապետության Սենատի փոխնախագահ Միլուշե Հորսկային եւ Սենատի Եվրոպական միության հարցերի հանձնաժողովի պատվիրակությանը:
Ողջունելով հյուրերին Ազգային ժողովում` ԱԺ նախագահը վստահություն հայտնեց, որ նրանց այցը լրացուցիչ խթան կհանդիսանա հայ-չեխական հարաբերությունների եւ հատկապես միջխորհրդարանական համագործակցության զարգացման գործում: «Վստահ եմ, որ մեր երկու երկրների խորհրդարանների միջեւ բարեկամական կապերի վրա հիմնված համագործակցությունն առավել կամրապնդվի եւ կզարգանա` ի շահ մեր երկրների», - նշեց Հովիկ Աբրահամյանը: Նրա գնահատմամբ` տարբեր մակարդակներում հայ-չեխական համագործակցությունը վերընթաց բնույթ է ստացել, եւ Հայաստանը կարեւորում է Չեխիայի հետ համակողմանի փոխգործակցությունը, քաղաքական երկխոսության շարունակականությունը, միջխորհրդարանական հարաբերությունների հետագա խորացումը: ԱԺ նախագահի համոզմամբ` խորհրդարանական երկխոսությունը կարող է օգտակար լինել նաեւ փոխճանաչելիության բարձրացման, միմյանց ներքին եւ արտաքին քաղաքական օրակարգի հարցերի մասին լավ պատկերացումներ կազմելու, միջազգային կազմակերպությունների խորհրդարանական վեհաժողովներում միմյանց աջակցելու տեսանկյունից:
Անդրադառնալով տարածաշրջանային խնդիրներին` Հովիկ Աբրահամյանը ներկայացրեց Հայաստանի դիրքորոշումները ԼՂ հիմնախնդրի, հայ-թուրքական հարաբերությունների, ինչպես նաեւ վերջին արտաքին քաղաքական զարգացումների վերաբերյալ: Նա բարձր գնահատեց ԼՂ հակամարտության հարցում Չեխիայի իշխանությունների հավասարակշռված դիրքորոշումը: ԱԺ նախագահը հույս հայտնեց, որ մինչեւ Հայոց ցեղասպանության 100-րդ տարելիցը, Չեխիայի խորհրդարանը կճանաչի Հայոց ցեղասպանությունը եւ կմիանա այն երկրներին, որոնք ճանաչել եւ դատապարտել են Հայոց ցեղասպանությունը` որպես մարդկության դեմ կատարված ոճրագործություն: Հայաստանի Հանրապետության Մաքսային Միությանն անդամակցելու որոշմանը անդրադառնալով` ԱԺ նախագահը նշեց, որ այն պայմանավորված է աշխարհաքաղաքական իրողություններով եւ բխում է մեր երկրի շահերից: «Հայաստանը իր արտաքին քաղաքականության մեջ մշտապես առաջնորդվել է եւ շարունակում է առաջնորդվել շահերի համադրման սկզբունքով եւ շարունակելու է խորացնել ու ընդլայնել հարաբերությունները թե մեր եվրոպական գործընկերների եւ թե մեր ռազմավարական դաշնակից Ռուսաստանի հետ»,-ասաց Հովիկ Աբրահամյանը: Նրա խոսքով` Հայաստանը միշտ բաց է եղել համագործակցության համար բոլոր միջազգային հարթակներում, հանդես եկել հօգուտ ինտեգրացիոն գործընթացների, բայց երբեք չանտեսելով երկրի ռազմավարական շահերը` հատկապես փակ սահմանների ու հակամարտության առկայության պայմաններում: «Հայաստանը շարունակում է հանձնառու մնալ եվրոպական արժեքներին ու սկզբունքներին, եւ մենք վճռական ենք՝ մեր եվրոպացի գործընկերների հետ միասին ընդլայնելու եւ խորացնելու ինստիտուցիոնալ բարեփոխումների գործընթացը` ուղղված ժողովրդավարության, մարդու իրավունքների եւ օրենքի գերակայության շարունակական ամրապնդմանը»:
Շնորհակալություն հայտնելով ջերմ ընդունելության համար` Չեխիայի Սենատի փոխնախագահը կարեւորեց Հայաստանի հետ համագործակցության զարգացումը եւ ընդլայնումը տարբեր ոլորտներում: Տիկին Հորսկան բարձր գնահատեց երկու երկրների խորհրդարանների միջեւ ստեղծված ջերմ հարաբերությունները` անհրաժեշտ համարելով դրանց հետագա խորացումը եւ զարգացումը: Նա կարեւոր համարեց համագործակցության ընդլայնումը նաեւ մարզերի եւ քաղաքների միջեւ` գոհունակությամբ փաստելով Կառլովի Վարի եւ Ջերմուկ քաղաքների միջեւ գործակցությունը, որի հիմքը դրվեց ԱԺ նախագահ Հովիկ Աբրահամյանի Չեխիա կատարած պաշտոնական այցի ընթացքում:
Սենատի Եվրոպական միության հարցերի հանձնաժողովի նախագահ Միրոսլավ Կրեյչան, անդրադառնալով Մաքսային միությանը անդամակցելու Հայաստանի որոշմանը, նշեց. «Կարծում եմ՝ բոլոր պետությունները պետք է հարգեն Հայաստանի ընտրությունը` Մաքսային միությանը անդամակցելու որոշումը»: Նրա կարծիքով՝ Հայաստանը պետք է շարունակի ձգտումը դեպի Եվրոպա, եւ կարեւորը կատարված ու առաջիկայում կատարվելիք աշխատանքն է:

17 сентября Председатель НС О.Абраамян принял вице-спикера Сената Чешской Республики г-жу М.Горска и делегацию Комиссии Сената по делам Евросоюза.
Приветствуя гостей в НС, спикер парламента выразил уверенность, что визит послужит дополнительным стимулом для развития армяно-чешских отношений и особенно межпарламентского сотрудничества. Г-н Абраамян, в частности, подчеркнул, что Армения высоко ценит всестороннее взаимосотрудничество, последовательность политического диалога, дальнейшее углубление межпарламентских отношений с Чехией.
Обратившись к региональным вопросам, О.Абраамян представил позиции Армении по Нагорно-Карабахской проблеме, армяно-турецким отношениям, а также по последним внешнеполитическим развитиям. Он высоко оценил сбалансированную позицию чешских властей по НК-конфликту. Председатель НС выразил надежду, что к 100-летию Геноцида армян парламент Чехии признает это преступление века и присоединится к странам, уже признавших и осудивших Геноцид армян. Коснувшись решения РА присоединиться к Таможенному союзу (ТС), спикер НС отметил, что оно обусловлено геополитическими реалиями и исходит из интересов нашей страны. “Армения в своей внешней политике всегда руководствовалась и ныне руководствуется принципом совмещения интересов и будет продолжать углублять и расширять отношения как с нашими европейскими партнерами, так и с нашим стратегическим союзником – Россией”, - заявил О.Абраамян. По его словам, Армения всегда была открыта для сотрудничества на всех международных площадках, выступала в пользу интеграционных процессов, но никогда не упускала из виду стратегические интересы страны, особенно в условиях закрытых границ и наличия конфликта. “Армения по-прежнему привержена европейским ценностям и принципам, и мы полны решимости вместе со своими европейскими партнерами расширять и углублять процесс институциональных реформ, направленных на последовательное укрепление демократии, прав человека и верховенства закона”.
Вице-спикер Сената Чехии, поблагодарив за сердечный прием, подчеркнула важность развития и расширения сотрудничества с Арменией в различных областях. Г-жа Горска высоко оценила создавшиеся между парламентами двух стран теплые отношения, сочла необходимым их дальнейшее углубление и развитие. Она также особо выделила расширение сотрудничества на уровне областей и городов, с удовлетворением констатировав взаимодействие между Карловыми Варами и Джермуком, основа которого была заложена в ходе официального визита в Чехию Председателя НС О.Абраамяна.
Председатель Комиссии Сената по делам Евросоюза М.Крейча, обратившись к решению РА войти в ТС, отметил: “Думаю, все государства должны уважать выбор Армении – решение стать членом Таможенного союза”. По его мнению, Армения должна стремиться в Европу, и главное – проделанная и предстоящая работа.