ՀՀ ԱԺ նախագահ Հովիկ Աբրահամյանն ընդունեց Չեխիայի Սենատի փոխնախագահ Միլուշե Հորսկային եւ Սենատի Եվրոպական միության հարցերի հանձնաժողովի պատվիրակությանը
Սեպտեմբերի 17-ին ՀՀ ԱԺ նախագահ Հովիկ Աբրահամյանն ընդունեց Չեխիայի Հանրապետության Սենատի փոխնախագահ Միլուշե Հորսկային եւ Սենատի Եվրոպական միության հարցերի հանձնաժողովի պատվիրակությանը:
Ողջունելով հյուրերին Ազգային ժողովում` ԱԺ նախագահը վստահություն հայտնեց, որ նրանց այցը լրացուցիչ խթան կհանդիսանա հայ-չեխական հարաբերությունների եւ հատկապես միջխորհրդարանական համագործակցության զարգացման գործում: «Վստահ եմ, որ մեր երկու երկրների խորհրդարանների միջեւ բարեկամական կապերի վրա հիմնված համագործակցությունն առավել կամրապնդվի եւ կզարգանա` ի շահ մեր երկրների», - նշեց Հովիկ Աբրահամյանը: Նրա գնահատմամբ` տարբեր մակարդակներում հայ-չեխական համագործակցությունը վերընթաց բնույթ է ստացել, եւ Հայաստանը կարեւորում է Չեխիայի հետ համակողմանի փոխգործակցությունը, քաղաքական երկխոսության շարունակականությունը, միջխորհրդարանական հարաբերությունների հետագա խորացումը: ԱԺ նախագահի համոզմամբ` խորհրդարանական երկխոսությունը կարող է օգտակար լինել նաեւ փոխճանաչելիության բարձրացման, միմյանց ներքին եւ արտաքին քաղաքական օրակարգի հարցերի մասին լավ պատկերացումներ կազմելու, միջազգային կազմակերպությունների խորհրդարանական վեհաժողովներում միմյանց աջակցելու տեսանկյունից:
Անդրադառնալով տարածաշրջանային խնդիրներին` Հովիկ Աբրահամյանը ներկայացրեց Հայաստանի դիրքորոշումները ԼՂ հիմնախնդրի, հայ-թուրքական հարաբերությունների, ինչպես նաեւ վերջին արտաքին քաղաքական զարգացումների վերաբերյալ: Նա բարձր գնահատեց ԼՂ հակամարտության հարցում Չեխիայի իշխանությունների հավասարակշռված դիրքորոշումը: ԱԺ նախագահը հույս հայտնեց, որ մինչեւ Հայոց ցեղասպանության 100-րդ տարելիցը, Չեխիայի խորհրդարանը կճանաչի Հայոց ցեղասպանությունը եւ կմիանա այն երկրներին, որոնք ճանաչել եւ դատապարտել են Հայոց ցեղասպանությունը` որպես մարդկության դեմ կատարված ոճրագործություն: Հայաստանի Հանրապետության Մաքսային Միությանն անդամակցելու որոշմանը անդրադառնալով` ԱԺ նախագահը նշեց, որ այն պայմանավորված է աշխարհաքաղաքական իրողություններով եւ բխում է մեր երկրի շահերից: «Հայաստանը իր արտաքին քաղաքականության մեջ մշտապես առաջնորդվել է եւ շարունակում է առաջնորդվել շահերի համադրման սկզբունքով եւ շարունակելու է խորացնել ու ընդլայնել հարաբերությունները թե մեր եվրոպական գործընկերների եւ թե մեր ռազմավարական դաշնակից Ռուսաստանի հետ»,-ասաց Հովիկ Աբրահամյանը: Նրա խոսքով` Հայաստանը միշտ բաց է եղել համագործակցության համար բոլոր միջազգային հարթակներում, հանդես եկել հօգուտ ինտեգրացիոն գործընթացների, բայց երբեք չանտեսելով երկրի ռազմավարական շահերը` հատկապես փակ սահմանների ու հակամարտության առկայության պայմաններում: «Հայաստանը շարունակում է հանձնառու մնալ եվրոպական արժեքներին ու սկզբունքներին, եւ մենք վճռական ենք՝ մեր եվրոպացի գործընկերների հետ միասին ընդլայնելու եւ խորացնելու ինստիտուցիոնալ բարեփոխումների գործընթացը` ուղղված ժողովրդավարության, մարդու իրավունքների եւ օրենքի գերակայության շարունակական ամրապնդմանը»:
Շնորհակալություն հայտնելով ջերմ ընդունելության համար` Չեխիայի Սենատի փոխնախագահը կարեւորեց Հայաստանի հետ համագործակցության զարգացումը եւ ընդլայնումը տարբեր ոլորտներում: Տիկին Հորսկան բարձր գնահատեց երկու երկրների խորհրդարանների միջեւ ստեղծված ջերմ հարաբերությունները` անհրաժեշտ համարելով դրանց հետագա խորացումը եւ զարգացումը: Նա կարեւոր համարեց համագործակցության ընդլայնումը նաեւ մարզերի եւ քաղաքների միջեւ` գոհունակությամբ փաստելով Կառլովի Վարի եւ Ջերմուկ քաղաքների միջեւ գործակցությունը, որի հիմքը դրվեց ԱԺ նախագահ Հովիկ Աբրահամյանի Չեխիա կատարած պաշտոնական այցի ընթացքում:
Սենատի Եվրոպական միության հարցերի հանձնաժողովի նախագահ Միրոսլավ Կրեյչան, անդրադառնալով Մաքսային միությանը անդամակցելու Հայաստանի որոշմանը, նշեց. «Կարծում եմ՝ բոլոր պետությունները պետք է հարգեն Հայաստանի ընտրությունը` Մաքսային միությանը անդամակցելու որոշումը»: Նրա կարծիքով՝ Հայաստանը պետք է շարունակի ձգտումը դեպի Եվրոպա, եւ կարեւորը կատարված ու առաջիկայում կատարվելիք աշխատանքն է:

RA NA President Hovik Abrahamyan Receives the Vice President of the Czech Republic Miluše Horská and the Delegation of the Committee on European Union Affairs of the Senate
On September 17 the RA NA Speaker Hovik Abrahamyan received the delegation led by the Vice President of the Czech Republic Miluše Horská and the Committee on European Union Affairs of the Senate.
Welcoming the guests in the National Assembly the NA President expressed confidence that their visit would be an additional stimulus in the development of Armenian-Czech relations, and especially in inter-parliamentary cooperation. “I am sure that the cooperation based on friendly relations between the parliaments of the two countries will more strengthen and develop for the benefit of our countries,” Hovik Abrahamyan noted. According to his assessment, the Armenian-Czech cooperation at different levels has been of upward character, and Armenia highlights the comprehensive cooperation with the Czech Republic, the continuity of political dialogue, the further deepening of inter-parliamentary relations. To the NA Speaker’s conviction, the parliamentary dialogue can be also useful in terms of rise of mutual recognition, having good picture about inner and external political agenda items of both sides and supporting each other in parliamentary assemblies of international organizations.
Touching upon the regional problems Hovik Abrahamyan presented Armenia’s stances on the NK problem, Armenian-Turkish relations, as well as recent foreign political developments. He highly assessed the balanced stance of the Czech authorities in the issue of the NK conflict. The NA President expressed hope that before the 100th anniversary of the Armenian Genocide, the Czech Parliament would recognize the Armenian Genocide and join the countries, which had recognized and condemned the Armenian Genocide as a crime committed against humanity. Touching upon the decision of joining the Republic of Armenia to the Customs Union the NA President noted that it was conditioned by geo-political realities and stems from the interests of our country. “Armenia in its foreign policy has always been led and continues to be led by the comparison of the interests and will continue to deepen and expand the relations both with our European counterparts and our strategic ally Russia,” Hovik Abrahamyan said. In his word, Armenia has always been open in all international platforms for cooperation for integration processes, but never ignoring the strategic interests, especially in conditions of closed borders and availability of conflict. “Armenia continues to be committed to European values and principles, and we are resolute to together expand and deepen the process of institutional reforms together with our European counterparts aimed at continuous reinforcement of democracy, human rights and rule of law.”
Thanking for warm reception the Vice President of the Czech Senate highlighted the development of cooperation and expansion with Armenia. Mrs Horska highly appreciated the warm relations created between the parliaments of the two countries, deeming necessary their further deepening and development. He also deemed important the expansion of cooperation between the marzes and the cities, documenting with satisfaction the cooperation between the cities of Karlovy Vary and Jermuk, the basis of which was laid during the official visit by the NA President Hovik Abrahamyan paid to the Czech Republic.
Touching upon the decision of Armenia to join the Customs Union the Chairman of the Committee on European Union Affairs of the Senate Miroslav Krejča noted: “I think that all states should respect Armenia’s choice; the decision of joining the Customs Union.” In his opinion, Armenia should continue the aspiration to Europe, and the important thing is the work done and in future the work to be done.