ՀՀ ԱԺ նախագահ Հովիկ Աբրահամյանն ընդունեց ԱՄՆ Կալիֆորնիայի Նահանգային ժողովի նախագահ Ջոն Պերեսին
Սեպտեմբերի 17-ին ՀՀ ԱԺ նախագահ Հովիկ Աբրահամյանն ընդունեց պաշտոնական այցով Հայաստան ժամանած ԱՄՆ Կալիֆորնիայի Նահանգային ժողովի նախագահ Ջոն Պերեսի գլխավորած պատվիրակությանը:
Ողջունելով հյուրերին եւ կարեւորելով նրանց այցը Հայաստան ` ՀՀ ԱԺ նախագահը համոզմունք հայտնեց, որ այն մեծապես կնպաստի Հայաստանի եւ Կալիֆորնիայի միջեւ առկա հարաբերությունների աշխուժացմանն ու խորացմանը: «Ուրախ եմ, որ հյուրընկալում եմ Ամերիկայի Միացյալ Նահանգների ամենախոշոր, տնտեսապես ամենահզոր եւ հայ սփյուռքի ամենաստվար զանգվածներից մեկի հայրենիքը հանդիսացող Կալիֆորնիայի օրենսդիր մարմնի պատվիրակությանը, որի կազմում են նաեւ հայազգի օրենսդիրներ Քաչո Աչաջյանը եւ Ադրին Նազարյանը»,-նշեց Հովիկ Աբրահամյանը: Նա գոհունակությամբ նշեց, որ անկախությունից ի վեր հայ-ամերիկյան հարաբերություններն աչքի են ընկնում քաղաքական շփումների բարձր մակարդակով եւ այսօր էլ այդ հարաբերությունները զարգացման վերընթաց բնույթ են կրում: Բարձր գնահատելով հայ-ամերիկյան գործակցությունը տարբեր ոլորտներում` ԱԺ նախագահը երկկողմ համագործակցության համատեքստում կարեւորեց միջխորհրդարանական կապերի ընդլայնումը: «Խորհրդարանական դիվանագիտությունն այսօր մեծ դերակատարություն ունի ոչ միայն բազմակողմ, այլ նաեւ միջպետական հարաբերությունների զարգացման գործում»,-ասաց ԱԺ նախագահը: Հովիկ Աբրահամյանի համոզմամբ` ՀՀ Ազգային ժողովի եւ Կալիֆորնիայի նահանգային ժողովի հետ գործակցությունը կվերածվի բազմակողմ ձեւաչափով համագործակցության:
Շնորհակալություն հայտնելով ջերմ ընդունելության համար` Կալիֆորնիայի Նահանգային ժողովի նախագահը համոզմունք հայտնեց, որ իրենց այցը կնպաստի երկկողմ համագործակցության խորացմանը տարբեր ուղղություններով, միջխորհրդարանական կապերի ակտիվացմանը եւ զարգացմանը: Նա կարեւոր համարեց Կալիֆորնիայի եւ Հայաստանի միջեւ տնտեսության, մշակույթի, գիտության, կրթության եւ այլ ոլորտներում փոխշահավետ համագործակցության զարգացումը: Պարոն Պերեսը բարձր գնահատեց հայ համայնքի դերը Կալիֆորնիայի քաղաքական, տնտեսական, մշակութային, գիտակրթական կյանքում:
Հանդիպման ընթացքում անդրադարձ կատարվեց ԼՂ հիմնախնդրի կարգավորմանը, հայ-թուրքական հարաբերություններին, տարածաշրջանային արտաքին քաղաքական զարգացումներին: Ներկայացնելով Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության խաղաղ կարգավորման գործընթացը` Հովիկ Աբրահամյանը նշեց. «Հայաստանի Հանրապետությունը մշտապես հանդես է եկել կառուցողական դիրքորոշմամբ՝ հակամարտության միայն խաղաղ ճանապարհով լուծելու օգտին` միջազգայնորեն ճանաչված երեք սկզբունքների հիման վրա, ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի շրջանակում: Արցախի ժողովուրդը նվաճել է ազատ ապրելու իր իրավունքը եւ չպետք է անտեսված լինի միջազգային հանրության կողմից»: Նշելով, որ 2015թ. Հայոց ցեղասպանության 100-րդ տարելիցն է ` ԱԺ նախագահը շեշտեց, որ Հայոց ցեղասպանության ճանաչումն ու դատապարտումը միջազգային հանրության կողմից, մենք դիտում ենք որպես նման ոճրագործությունների կանխարգելման լավագույն երաշխիք: Նա գոհունակությամբ նշեց, որ տարիների ընթացքում Կալիֆորնիայի իշխանությունները մշտապես նահանգային եւ տեղական մակարդակներով բանաձեւեր են ընդունել հարգանքի տուրք մատուցելով Հայոց ցեղասպանության անմեղ զոհերի հիշատակին, եւ խստորեն դատապարտել այն: «Այնուամենայնիվ, կարծում եմ` Կալիֆորնիան պետք է շարունակի ավելի հետեւողական լինել Հայոց ցեղասպանությունը ԱՄՆ պետական մակարդակով ճանաչելու գործում՝ միեւնույն ժամանակ օրինակ ծառայելով մյուս նահանգների համար»,- ասաց ԱԺ նախագահը: Կալիֆորնիայի Նահանգային ժողովի նախագահ Ջոն Պերեսը նշեց, որ նահանգը ծրագրում է Հայոց ցեղասպանության հարյուրամյա տարելիցի կապակցությամբ լայնածավալ միջոցառումներ անցկացնել, այդ թվում Լոս Անջելեսում նախատեսվում է ստեղծել Հայոց ցեղասպանության հուշահամալիր:
Հանդիպման վերջում ՀՀ ԱԺ նախագահ Հովիկ Աբրահամյանը Կալիֆորնիայի Նահանգային ժողովի նախագահ Ջոն Պերեսին պարգեւատրեց ԱԺ պատվո մեդալով` ԱՄՆ Նահանգային ժողովի եւ ՀՀ ԱԺ միջեւ խորհրդարանական կապերի զարգացման, ինչպես նաեւ հայ-ամերիկյան հարաբերությունների ամրապնդման գործում ունեցած մեծ ավանդի համար:
Նահանգային ժողովի նախագահ Ջոն Պերեսը ԱԺ նախագահ Հովիկ Աբրահամյանին պաշտոնական այցով հրավիրեց Կալիֆորնիա:

Председатель НС О.Абраамян принял председателя Ассамблеи штата Калифорния Дж.Переса
17 сентября Председатель НС О.Абраамян принял прибывшую в Армению с официальным визитом делегацию во главе с председателем Ассамблеи штата Калифорния (США) Дж.Пересом.
Приветствуя гостей и подчеркнув важность визита в Армению, Председатель НС выразил уверенность, что он в значительной мере будет содействовать еще большему оживлению и углублению существующих отношений между Арменией и Калифорнией – одним из самых крупных, экономически развитых и армянонаселенных штатов США. Он с удовлетворением отметил, что со дня провозглашения независимости и до сих пор армяно-американские отношения отличаются высоким уровнем политических контактов. Высоко оценив армяно-американское взаимодействие в различных сферах, спикер НС в контексте двустороннего сотрудничества подчеркнул важность расширения межпарламентских связей, способствующих также развитию межгосударственных отношений.
Поблагодарив за теплый прием, г-н Перес выразил уверенность, что их визит посодействует углублению двустороннего сотрудничества между Арменией и Калифорнией, активизации и развитию межпарламентских связей, установлению взаимовыгодного сотрудничества в экономической, культурной,  научной, образовательной и других сферах. Он высоко оценил роль местной армянской общины в политической, экономической, культурной и научно-образовательной жизни штата.
В ходе встречи были затронуты урегулирование Нагорно-Карабахской проблемы, армяно-турецкие отношения, региональные внешнеполитические развития. Представляя процесс мирного урегулирования НК-конфликта, О.Абраамян отметил: “Республика Армения всегда выступала с конструктивной позицией – в пользу разрешения конфликта только мирным путем на основе трех международно признанных принципов, в рамках Минской группы ОБСЕ. Народ Арцаха обрел свое право жить свободно и не должен быть проигнорирован международным сообществом”.  Отметив, что в 2015 г. исполняется 100-летие Геноцида армян, Председатель НС особо выделил, что признание и осуждение Геноцида армян международным сообществом рассматривается Арменией как лучшая гарантия предотвращения подобных злодеяний. Он с удовлетворением отметил, что за прошедшие годы власти Калифорнии всегда принимали на штатском и местном уровнях соответствующие резолюции, отдавая дань уважения невинным жертвам и строго осуждая преступление века. “Тем не менее, полагаю, Калифорния должна быть более последовательной в продвижении дела признания Геноцида армян Соединенными Штатами на государственном уровне, в то же время служа примером другим штатам”, - сказал Председатель НС. Председатель Ассамблеи Калифорнии Дж.Перес проинформировал о намерении провести в штате широкомасштабные мероприятия в связи с столетней годовщиной Геноцида армян, в том числе создание мемориала Геноцида армян в Лос-Анджелесе.
В ходе встречи были обсуждены также другие вопросы, представляющие двусторонний интерес.
В завершение встречи Председатель НС О.Абраамян наградил председателя Ассамблеи Калифорнии Дж.Переса Почетной медалью НС – за развитие межпарламентских связей и большой вклад в укрепление армяно-американских отношений.