Հանդիպում Հայաստան-Գերմանիա բարեկամական խմբի անդամների հետ
Սեպտեմբերի 17-ին Հայաստան-Գերմանիա բարեկամական խմբի ղեկավար Արտակ Դավթյանը, անդամներ Կարինե Պողոսյանը, Շիրակ Թորոսյանը, Միքայել Մելքումյանը եւ Թեւան Պողոսյանը հանդիպեցին Բեռլինի Հումբոլդտի համալսարանի գիտնականների հետ:
Հանդիպման ընթացքում քննարկվեցին հայ-գերմանական կրթական եւ մշակութային կապերի զարգացմանն առնչվող մի շարք հարցեր:
Հայաստան-Գերմանիա բարեկամական խմբի անդամները պատրաստակամություն հայտնեցին աջակցելու կրթական այն ծրագրերի իրականացմանը, որոնք միտված կլինեն հայ-գերմանական կապերի առավել զարգացմանը եւ խորացմանը: Կարեւորվեց հայաստանցի ուսանողներին եւ երիտասարդներին իրենց փորձառությունը Գերմանիայի Բունդեսթագում անցկացնելու հնարավորություն ընձեռող ծրագիրը: Նշվեց, որ առաջիկայում գերմանացի ուսանողները եւս հնարավորություն կունենան այդ ծրագրի շրջանակներում այցելել Հայաստանի խորհրդարան: Բարեկամական խմբի անդամներն անդրադարձան Հայաստանում Գերմանական համալսարանի բացման կարեւորությանը:
Գերմանացի գիտնականները տեղեկացրին, որ Հումբոլդտի համալսարանը Հայ-Ռուսական (Սլավոնական) համալսարանի հետ քրեական իրավունքի ասպարեզում իրականացնում է գիտակրթական ծրագիր եւ նպատակ ունի այլ կրթական հաստատությունների հետ եւս ծրագրեր սկսելու: Նրանք կարեւորեցին երկու երկրների կրթական հաստատությունների միջեւ համագործակցության խորացումը, նոր ծրագրերի իրականացումը:

17 сентября руководитель группы дружбы Армения – Германия А.Давтян, члены группы К.Погосян, Ш.Торосян, М.Мелкумян и Т.Погосян встретились с учеными берлинского Университета Гумбольдта.
В ходе встречи был обсужден ряд вопросов, касающихся развития армяно-германских образовательных и культурных связей.
Члены группы дружбы Армения – Германия выразили готовность содействовать реализации программ,   направленных на максимальное развитие и углубление армяно-германских отношений. Особо была выделена программа, позволяющая студентам и молодежи Армении проходить свою практику в Бундестаге ФРГ. Отмечено было, что вскоре немецкие студенты также будут иметь возможность в рамках этой программы посетить парламент Армении. Члены группы дружбы подняли вопрос открытия в Армении Германского университета.
Немецкие ученые проинформировали, что Университет Гумбольдта совместно с Российско-Армянским (Славянским) Университетом осуществляет научно-образовательную программу в сфере уголовного права и намерен инициировать программы также с другими образовательными заведениями. Они подчеркнули важность углубления сотрудничества и реализации новых программ между образовательными учреждениями двух стран.