ԱԺ արտաքին հարաբերությունների մշտական հանձնաժողովի նախագահ Արտակ Զաքարյանը հուլիսի 3-ին հանդիպեց ՀՀ-ում Լիտվայի Հանրապետության արտակարգ եւ լիազոր դեսպան Էրիկաս Պետրիկասի հետ:
Հանդիպման ընթացքում կողմերը քննարկեցին միջխորհրդարանական համագործակցությանն առնչվող հարցեր, կարեւորվեց պատգամավորական բարեկամության խմբերի միջեւ սերտ աշխատանքը: Երկուստեք կրեւորեցին այս ժամանակաշրջանը, որում Լիտվան ստանձնել է Եվրամիության խորհրդի նախագահությունը եւ հույս հայտնեցին, որ դա հնարավորություն կտա էլ ավելի խորացնելու փոխադարձ համագործակցությունը եվրոպական մերձեցման շրջանակներում:
ԱԺ արտաքին հարաբերությունների մշտական հանձնաժողովի նախագահ Արտակ Զաքարյանը անհրաժեշտ համարեց ակտիվացնել երկկողմ կապերը, հատկապես երկու երկրների խորհրդարանների հանձնաժողովների միջեւ, որի արդյունքները փոխշահավետ կարող են լինել փորձի փոխանակման եւ օրենսդրական գործունեության համագործակցության առումով: Արտակ Զաքարյանը նշեց, որ Հայաստանի խորհրդարանականները բարձր են գնահատում Լիտվայի Սեյմում հայ-լիտվական բարեկամական խմբի ակտիվ գործունեությունը, ինչպես նաեւ Արցախի խորհրդարանի հետ բարեկամական խումբ ստեղծելու լիտվացի պատգամավորների նախաձեռնությունը:
Դեսպան Էրիկաս Պետրիկասը ներկայացրեց ԵՄ-ում Լիտվայի նախագահության առաջնահերթությունները եւ պատրաստակամություն հայտնեց շարունակելու աջակցությունը Արեւելյան գործընկերության շրջանակներում առկա խնդիրների լուծման գործում: Լիտվայի դեսպանը նշեց, որ Հայաստանն ու Լիտվան վաղուց են բարեկամական կապեր հաստատել եւ պատրաստակամություն հայտնեց այսօր էլ միջպետական մակարդակով շարունակելու համագործակցությունը տարբեր ոլորտներում: Նշվեց, որ ցավոք դեռեւս թույլ է համագործակցությունը տնտեսական ոլորտում, որը ակտիվացնելու երկուստեք ցանկություն հայտնեցին:
Հանդիպման ընթացքում կողմերը քննարկեցին նաեւ տարբեր խորհրդարանական կառույցներում Հայաստան-Լիտվա փոխգործակցությանը վերաբերող հարցեր:
Հանդիպմանը ներկա էր նաեւ ԱԺ արտաքին հարաբերությունների մշտական հանձնաժողովի փոխնախագահ Ալեքսանդր Արզումանյանը:

On July 3 the Chairman of the NA Standing Committee on Foreign Relations Artak Zakaryan met with Erikas Petrikas, Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary of the Republic of Lithuania to the RA.
In the course of the meeting the sides discussed issues regarding the inter-parliamentary cooperation, highlighted the close work between the Parliamentary Friendship Groups. Both sides emphasized this period, when Lithuania had the chairmanship of the Council of the European Union and expressed hope that it would give an opportunity to further deepen the mutual cooperation within the framework of the European rapprochement.
The Chairman of the NA Standing Committee on Foreign Relations Artak Zakaryan deemed necessary to activate the bilateral ties, particularly between the committees of the parliaments of the two countries, the results of which can mutually beneficial with respect to exchange of experience and cooperation in legislative activity. Artak Zakaryan has noted that the Armenian parliamentarians highly assess the activity of the Armenian-Lithuanian Friendship Group in the Seimas of Lithuania, as well as the Lithuanian deputies’ initiative of creating a Friendship Group with the parliament of Artsakh.
Ambassador Erikas Petrikas presented the priorities of the EU presidency of Lithuania and expressed readiness to continue the support in solving the existing problems within the framework of the Eastern Partnership. The Ambassador of Lithuania noted that Armenia and Lithuania had established friendly relations and expressed willingness to continue the cooperation in different spheres at inner-state level. It has been noted that, unfortunately, the cooperation is still weak in the economic sphere, and both sides expressed desire to activate it.
During the meeting the sides also discussed issues regarding Armenia-Lithuania cooperation in different parliamentary structures.
The Deputy Chairman of the NA Standing Committee on Foreign Relations Alexander Arzumanyan was also attending the meeting.