Հունիսի 14-ին ՀՀ ԱԺ նախագահ Հովիկ Աբրահամյանն ընդունեց ՀՀ-ում Քուվեյթի Պետության արտակարգ եւ լիազոր դեսպան Բասսամ Մուհամմադ ալ-Քաբանդիին:
Դեսպանը խորհրդարանի նախագահին փոխանցեց Քուվեյթի Ազգային ժողովի նախագահ Ալի Ֆահադ ալ-Ռաշիդի պաշտոնական այցով Քուվեյթ այցելելու հրավերը:
Աժ նախագահ Հովիկ Աբրահամյանը շնորհակալություն հայտնեց հրավերի համար եւ հավաստեց, որ 2013 թ. ընթացքում կծրագրի պաշտոնական այցով լինելու Քուվեյթում: Նա վստահություն հայտնեց, որ այցը արդյունավետ կլինի եւ կնպաստի երկու երկրների միջեւ հարաբերությունների հետագա զարգացմանը: Պարոն Աբրահամյանը դեսպանի միջոցով իր շնորհակալությունը ու բարեմաղթանքները փոխանցեց Քուվեյթի խորհրդարանի նախագահին: Նրա համոզմամբ` Ալի Ֆահադ ալ-Ռաշիդի պաշտոնական այցը Հայաստան մեծապես նպաստեց երկկողմ համագործակցության խորացմանը եւ գործակցության նոր եզրեր նախանշելու հնարավորություն ընձեռեց: Նշելով, որ Քուվեյթը հանդիսանում է կապիտալի արտահանման ու ներդրումային լուրջ քաղաքականություն ծավալող երկիր` Հովիկ Աբրահամյանն ասաց, որ Քուվեյթի խորհրդարանի նախագահի այցի ընթացքում քննարկվել են նաեւ այս բնագավառում համագործակցություն ծավալելու հեռանկարները:
Դեսպան Բասսամ Մուհամմադ ալ-Քաբանդին նշեց, որ Քուվեյթի խորհրդարանի նախագահի պաշտոնական այցը Հայաստան նպաստել է երկու երկրների հարաբերությունների խորացմանը եւ դրական մեծ արձագանք է ստացել իր երկրում: Նա համոզմունք հայտնեց, որ Հովիկ Աբրահամյանի այցը եւս մեկ կարեւոր քայլ կլինի հայ-քուվեյթյան քաղաքական եւ տնտեսական հարաբերությունները զարգացնելու գործում:
Հանդիպման ընթացքում զրուցակիցները կարեւորեցին տարբեր ոլորտներում հայ-քուվեյթյան հարաբերությունների հետագա զարգացումը, միջխորհրդարանական կապերի խորացումը, քննարկեցին երկկողմ հետաքրքրություն ներկայացնող այլ հարցեր եւս:

RA NA President Hovik Abrahamyan Receives the Ambassador of Kuwait
On June 14 the RA NA President Hovik Abrahamyan received Bassam Muhammed Al-Qabandi, Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary of the State of Kuwait to the RA.
The Ambassador conveyed the invitation of the President of the National Assembly of Kuwait Ali Fahd Al-Rashid on visiting Kuwait on an official visit to the President of the Parliament.
The NA President Hovik Abrahamyan thanked for the invitation and assured him that during the year of 2013 he would plan to be in Kuwait on an official visit. He expressed confidence that the visit would be effective and would promote the further development of relations between the two countries. Mr Abrahamyan conveyed his thanks and wishes through the Ambassador to the President of the Parliament of Kuwait. To his conviction, Ali Fahd Al-Rashid’s official visit to Armenia greatly promoted the deepening of bilateral cooperation and gave an opportunity of pre-indicating new edges of partnership. Noting that Kuwait is a country of pursuing serious export and import policy of goods, Hovik Abrahamyan said that during the visit of the President of the Kuwaiti Parliament the perspectives of developing cooperation in this sphere were discussed.
The Ambassador Bassam Muhammed Al-Qabandi noted that the official visit of the President of the Kuwaiti Parliament to Armenia had promoted the deepening of relations between the two countries and had received a big positive response in his country. He expressed conviction that Hovik Abrahamyan’s visit would be one more important step in developing the Armenian-Kuwaiti political and economic relations.
In the course of the meeting the interlocutors highlighted the further development of the Armenian-Kuwaiti relations, the deepening of the inter-parliamentary relations and discussed other issues of bilateral interest.