Մարտի 29-ին Սանկտ-Պետերբուրգում տեղի է ունեցել ԱՊՀ երկրների Երիտասարդական միջխորհրդարանական վեհաժողովի անդրանիկ նիստը, որին ՀՀ ԱԺ գիտության, կրթության, մշակույթի, երիտասարդության եւ սպորտի հարցերի մշտական հանձնաժողովին կից գործող Երիտասարդական խորհրդարանից մասնակցել են Կառլեն Խաչատրյանը եւ Ավետիք Հարությունյանը, ով ներկայացնում է ԼՂՀ-ն:
Ապրիլի 4-ին Ազգային ժողովում հրավիրված մամուլի ասուլիսի ժամանակ Երիտասարդական խորհրդարանի նախագահ Կառլեն Խաչատրյանը, ներկայացնելով նիստի արդյունքները, նշեց, որ ԱՊՀ երկրների Երիտասարդական միջխորհրդարանական վեհաժողովը մի հարթակ է, որտեղ երիտասարդներն իրենց հուզող հարցերի վերաբերյալ ներկայացնում են դիրքորոշումներ, կարծիքներ:
Վեհաժողովում հիմնականում քննարկվել են աշխատանքային հարցեր եւ ծրագրեր, ստեղծվել են աշխատանքային խմբեր, որոնք զբաղվելու են առաջիկա աշնանը նախատեսված Երիտասարդական համաժողովի կազմակերպչական, ինչպես նաեւ՝ Վեհաժողովի կանոնակարգում փոփոխություններ կատարելու հարցերով:
Համաժողովին կարող են մասնակցել ոչ միայն ԱՊՀ երկրների Երիտասարդական խորհրդարանների անդամները, այլեւ ասելիք կամ մասնակցության ցանկություն ունեցող այլ երիտասարդներ եւս: Համաժողովի անցկացման վայրը դեռեւս քննարկման փուլում է:

Состоялось первое заседание Молодежной Межпарламентской Ассамблеи стран СНГ
29 марта в Санкт-Петербурге состоялось первое заседание Молодежной Межпарламентской Ассамблеи (ММПА) стран СНГ, на котором от Молодежного парламента   при Постоянной комиссии по вопросам науки, образования, культуры, молодежи и спорта НС РА   приняли участие К.Хачатрян и А.Арутюнян, представляющий НКР.
На состоявшейся в парламенте 4 апреля пресс-конференции председатель МП К.Хачатрян, представляя итоги заседания, отметил, что   ММПА стран СНГ - трибуна, с которой молодежь может высказать свои позиции и мнения по  волнующим ее вопросам.
На ассамблее в основном обсуждались рабочие вопросы и программы; созданы рабочие группы, которые будут заниматься организационными вопросами, а также внесением изменений в устав Молодежной Ассамблеи, намеченной на предстоящую осень.
В ассамблее могут принять участие не только члены молодежных парламентов стран СНГ, но и более широкие слои молодежи, которым есть что сказать обществу. Место проведения ассамблеи пока в стадии обсуждения.